Компресійні панчохи: як вибрати, як одягати, клас компресії

Скринник Олексій Анатолійович

Автор: Скринник Олексій Анатолійович (флеболог, судинний хірург)

Дата публікації: 03.12.2022

Сьогодні компресійний трикотаж є ефективним, безпечним і доступним засобом, що дозволяє боротися з варикозним розширенням вен і іншими патологіями вен і судин у жінок і чоловіків. Компресійна білизна дозволяє підтримувати тонус судинної сітки, покращує роботу венозних клапанів, відповідно, налагоджується відтік крові. Які види компресійного трикотажу існують? Як правильно вибрати компресійні панчохи, гольфи, колготки і будь-які інші види білизни? Як використовувати такі вироби і яку лікувальну дію вони надають на наш організм? На ці та безліч інших запитань ми відповімо далі в нашій статті.

Для чого необхідні компресійні панчохи?

До появи компресійного трикотажу боротьба з варикозною хворобою була довгою і болісною. У хід йшла медикаментозна терапія, хірургічне втручання, малоефективні "домашні засоби" та інше. Сучасні моделі компресійної білизни - це кращий неінвазивний спосіб боротьби з варикозом і подібними йому захворюваннями. Компресійна терапія відрізняється високою ефективністю, максимальною безпекою та швидким лікувально-профілактичним результатом.

Навіщо потрібні компресійні вироби? Компресійна білизна надає наступну дію на організм людини:

 1. Градуйована компресія створює оптимальні умови для налагодження природної циркуляції крові.
 2. Регулюється робота лімфатичної системи.
 3. Підвищується тонус венозних клапанів.
 4. Зміцнюються стінки вен і судин.
 5. Здійснюється підтримка м'язового корсету.
 6. Ефективна профілактика утворення тромбів.

Фахівці рекомендують купити компресійний трикотаж всім, хто не тільки вже встиг зіткнутися з хронічною варикозної недостатністю, а й пацієнтам, які мають генетичну або факторну схильність до варикозу. Відомо, що будь-яку патологію набагато простіше попередити, ніж вилікувати, тому при перших симптомах хвороби настійно рекомендуємо вам відвідати досвідченого фахівця. Лікуванням і обстеженням вен займаються: флебологи, судинні хірурги. Фахівці вивчать вашу проблему і підкажуть, як вибрати панчохи компресійні і з'ясують, яка модель трикотажу вам необхідна.

Що таке градуйований тиск в компресійному трикотажі?

Компресійні вироби виготовляються за особливою технологією, яка дозволяє досягти градуйованого ефекту. Що це означає? Коли користувач надягає на себе панчоху або гольф - тиск виробу на поверхню шкіри здійснюється планомірно. Саме так, як вимагає того організм людини. Наприклад, в щиколотках - тиск максимальний. Це дозволяє крові краще відштовхнутися і транспортуватися по напряму вгору. У зоні колін тиск середній, а в зоні стегон (якщо ми говоримо про компресійні панчохи або колготки) - тиск мінімальний. Такий принцип наданої компресії і називається градуйованим.

Симптоми варикозного розширення вен

Перші ознаки варикозного розширення вен можуть бути виражені мінімально, тому на перших парах пацієнт може навіть і не здогадуватися про те, що хвороба почала активно розвиватися в організмі. До початкових симптомів варикозу відносять:

 • швидку фізичну втому протягом дня;
 • відчуття тяжкості в ногах, яке посилюється під вечір;
 • періодичні судоми в литкових м'язах (в тому числі нічні);
 • почуття легкого поколювання й оніміння в нижніх кінцівках;
 • невелика набряклість, що виникає в кінці дня;
 • біль і дискомфорт після нетривалої прогулянки.

Що стосується подальшого розвитку хвороби, пацієнта починають турбувати зовнішні візуальні зміни епітеліального покриву, а саме:

 • зміна кольору шкіри;
 • поява судинних сіточок;
 • збільшення вен в обсязі;
 • локальне підвищення температури в області, яка була схильна до патологічних змін.

Для своєчасної зупинки активного розвитку хвороби - вкрай важливо оперативно звернутися до лікаря. Спеціаліст проведе необхідне обстеження, визначить ступінь і форму захворювання, а також призначить вам необхідну модель компресійного трикотажу.

Компресійні панчохи Aurafix AV-108 з відкритим носком 2 клас, бежеві

1 410 грн

Панчохи антиварикозні Aurafix AV-108 з відкритим носком 2 клас, чорні

1 410 грн

Панчохи антиварикозні Aurafix AV-102 з відкритим носком 1 клас, чорні

1 410 грн

Компресійні панчохи Aurafix AV-102 з відкритим носком 1 клас, бежеві

1 410 грн

Як вибрати компресійні панчохи?

Вибираючи компресійні панчохи, враховуйте:

 1. Розмір білизни підбирається згідно з наведеною таблицею розмірів. Таблиці, як правило, вказуються на звороті упаковки компресійного виробу. Найчастіше для того, щоб правильно підібрати розмір, необхідно виміряти обхват гомілки та стегна в сантиметрах. Панчохи, гольфи або колготки повинні оптимально облягати ногу, не дуже стискати м'які тканини, але й не сидіти надто вільно.
 2. Клас компресійного трикотажу. Правильно підібраний клас компресійного трикотажу забезпечує ефективний терапевтичний ефект. Який клас компресійного трикотажу вибрати - найпоширеніша проблема, з якою стикаються покупці при підборі білизни. Підходящу у вашому індивідуальному випадку ступінь компресійної білизни повинен призначати лікар.
 3. Бренд. Існує багато різних брендів, які здійснюють виробництво компресійних виробів. Найбільш поширеними та перевіреними марками компресійної білизни є: Aurafix (Туреччина), Thuasne Venoflex (Франція), Medi (Німеччина).
 4. Колір білизни. Найчастіше моделі компресійного трикотажу випускаються у двох базових відтінках: бежевий та чорний. Проте деякі виробники готові надати покупцеві ширший асортимент палітри кольорів. Наприклад, компанія Thuasne пропонує спеціальні лінії трикотажу бордового, смарагдового, сірого та інших відтінків. Колір компресійної білизни повинен добре поєднуватися з гардеробом.
 5. Тип моделі. Різні моделі компресійного трикотажу вирізняються деякими особливостями. Наприклад, панчохи або колготки можуть мати відкритий/закритий носок. Фіксація виробу на нозі може здійснюватись за допомогою силіконової гумки або спеціальних підтяжок.
 6. Ціна. Залежить від бренду, класу компресії та інших особливостей моделі.

Панчохи антиварикозні Aurafix AV-109 з закритим носком 2 клас, бежеві

1 410 грн

Компресійні панчохи Aurafix AV-113 відкритий носок, 3 клас, бежеві

1 670 грн

Компресійні панчохи Aurafix AV-103 з закритим носком 1 клас, чорні

1 410 грн

Компресійні панчохи Aurafix AV-109 з закритим носком 2 клас, чорні

1 410 грн

Види компресійних панчіх

Почнемо з того, що в цілому, компресійна білизна ділитися на три основних типи:

 1. Компресійні панчохи.
 2. Компресійні гольфи.
 3. Компресійні колготки.

Оскільки компресійні панчохи є найбільш популярним, практичним і затребуваним видом компресійної білизни, сьогодні ми поговоримо саме про них. Які види компресійних панчіх існують, для чого потрібні і чим вони відрізняються? В першу чергу, компресійні панчохи, як і будь-який інший вид антиварикозної білизни, ділиться між собою в залежності від ступеня градуйованої компресії, яку надає та чи інша модель. Розрізняють декілька класів компресійних панчіх, які можуть незначно змінюватися, в залежності від виробника. Загальна класифікація класів компресійних панчіх наступна:

 1. Профілактична ступінь або нульовий клас компресії. В даному випадку білизна чинить тиск, рівний 15-18 мм рт.ст. Це мінімальна компресія, яку можна використовувати без призначення лікаря. Використовуються такі панчохи в виключно профілактичних цілях. Однак, пам'ятайте, якщо ви прийняли рішення купити профілактичні компресійні панчохи, маючи при цьому середню важкість варикозу - такі вироби навряд чи виявляться для вас ефективними, тому спершу краще проконсультуватися з лікарем, щоб встановити стадію розвитку хвороби.
 2. Лікувальний компресійний трикотаж. Існує 4 основні класи компресії, які дозволяють ефективно боротися з різними стадіями венозної недостатності. Для кожного з класів існують окремі показання, тому призначається лікувальна білизна виключно фахівцем.
 3. Госпітальні панчохи. Надають компресійний вплив, рівний 15-18 мм рт.ст. Така білизна використовується для активізації кровообігу в глибоких венах. Госпітальні панчохи надають профілактику тромбозу і, на відміну від білизни профілактичного класу, застосовуються в післяопераційному періоді, під час пологів, після кесаревого розтину і епідуральної анестезії.

Лікувальний компресійний трикотаж

Лікувальні компресійні панчохи бувають чотирьох класів компресії. Як підібрати потрібний ступінь виробів? Кожен з класів має як показання, так і протипоказання. Перш ніж купити лікувальні компресійні панчохи - обов'язково проконсультуйтеся з флебологом, щоб лікар визначив для вас оптимальну ступінь компресії панчіх. Давайте детально розберемо кожен з класів лікувального трикотажу окремо.

Перший клас компресії

Перший клас компресійних панчіх застосовується на початкових стадіях хвороби, коли на шкірі починають утворюватися візуальні зміни - судинні зірочки, зміна кольору шкірного покриву, збільшення вен в обсязі. На даній стадії пацієнта також можуть турбувати: свербіж, набряки, дискомфорт і біль в нижніх кінцівках.

Клас

Тиск

Показання

Протипоказання

Перший

18-21 мм рт.ст.

 • наявність судинних зірочок на поверхні шкіри;
 • судоми;
 • набряклість;
 • порушення гормонального фону.
 • хронічні порушення функціонування артерій в нижніх кінцівках;
 • аортоартеріїт;
 • некроз тканин;
 • тромбангіїт;
 • атеросклероз.

Протипоказання до панчіх першого класу компресії можуть бути абсолютними або відносними. Щоб упевнитися, що білизна не завдасть вам шкоди - перед тим як купити панчохи першого класу компресії, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Другий клас компресії

Компресійний тиск становить 23-32 мм рт.ст. Задіюється в випадках, коли пацієнт переніс операцію на венах, а також на другій або третій стадії венозної недостатності. Панчохи другого класу компресії дозволяють ефективно боротися з набряками і попереджають розвиток гострого тромбофлебіту.

Клас

Тиск

Показання

Протипоказання

Другий

23-32 мм рт.ст.

 • гострий і поверхневий тромбофлебіт;
 • хронічна венозна недостатність без трофічних порушень;
 • патологічне збільшення вен в обсязі на тлі вагітності;
 • склеротерапія і інші види хірургічних втручань.
 • хронічні порушення функціонування артерій в нижніх кінцівках;
 • аортоартеріїт;
 • некроз тканин;
 • тромбангіїт;
 • атеросклероз.

Панчохи компресійні другого класу компресії сприяють звуженню просвіту вен і судин, надають профілактику накопичення міжклітинної рідини (набряклість), мінімізують ризики тромбозу глибоких вен. Вироби другого ступеня компресії призначаються виключно лікарем.

Третій клас компресії

В даному випадку панчохи чинять тиск в 34-46 мм рт.ст. Така білизна застосовується для лікування складних станів, коли варикоз встиг досягти запущеної стадії. Також панчохи третього класу компресії використовують для лікування тромбозу, початкових стадій лімфедеми і застосовують в реабілітаційний період після операцій на венах.

Клас

Тиск

Показання

Протипоказання

Третій

34-46 мм рт.ст.

 • виражена венозна недостатність;
 • трофічні порушення;
 • посттромбофлебітичний синдром;
 • виражена дисфункція лімфатичної системи;
 • аплазія клапанів;
 • різні синдроми (Паркса, Кліппеля і ін.).
 • хронічні порушення функціонування артерій в нижніх кінцівках;
 • аортоартеріїт;
 • некроз тканин;
 • тромбангіїт;
 • атеросклероз.

Компресійні панчохи третього класу компресії - це ефективний засіб, який дозволяє мінімізувати ризики серйозних патологій вен і судин. Використовувати такий трикотаж необхідно тільки за погодженням з лікарем.

Четвертий клас компресії

Вироби четвертого класу компресії чинять тиск від 49 мм рт.ст. і вище. Такі панчохи призначаються в крайніх випадках, коли інші заходи впливу на патологію не роблять належний ефект.

Клас

Тиск

Показання

Протипоказання

Четвертий

49 мм рт.ст. та більше

 • виражений тромбоз глибоких вен;
 • вузький просвіт вен і судин;
 • серйозні порушення функціонування лімфатичної системи.
 • хронічні порушення функціонування артерій в нижніх кінцівках;
 • аортоартеріїт;
 • некроз тканин;
 • тромбангіїт;
 • атеросклероз.

Без попереднього узгодження з лікарем четвертий клас компресії може нашкодити пацієнту, тому перед тим як замовити панчохи четвертого класу компресії - обговоріть це питання з флебологом.

Щоб білизна виявилася для вас ефективною в лікуванні і профілактиці, надзвичайно важливо правильно підібрати відповідний вам розмір. Розмірна таблиця компресійного трикотажу різниться, залежно від виробника і виробничих стандартів. Розмір компресійних панчіх, як правило, підбирається з урахуванням обсягу:

 • окружності литкових м'язів;
 • довжини ніг;
 • окружності щиколоток;
 • окружність стегна.

Розмірна таблиця компресійних панчіх завжди вказується виробником на зворотному боці упаковки з товаром і має приблизно такий вигляд:

Розміри

1

2

3

4

5

6

7

Область щиколотки (сВ), см

18-20

20-22

22-24

24-26

26-28

28-30

30-32

Нижня частина гомілки (сС), см

28-33

30-37

33-40

35-43

37-45

39-46

41-48

Верхня частина гомілки  (cF), см

37-47

38-52

43-58

46-61

50-66

53-69

56-71

Приклад розмірів виробу Aurafix AV-103 *

Великий асортимент компресійних панчіх всіх класів компресії від кращих виробників сучасного ринку ви знайдете на сайті нашого інтернет-магазину, а також в мережі ортопедичних салонів Ортомедіка в Україні. Ми допоможемо вам правильно підібрати компресійні панчохи і відповімо на будь-які ваші запитання.

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 2 клас з закритим носком, чорні, стандартні

1 900 грн

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 1 клас з закритим носком, чорні, стандартні

1 900 грн

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 2 клас з закритим носком, карамельні, стандартні

1 900 грн

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 1 клас з закритим носком, карамельні, стандартні

1 900 грн

Як правильно одягнути і носити компресійні панчохи?

Для правильного надягання компресійних панчіх найкраще використовувати спеціальний батлер для надягання компресійного трикотажу. Батлер — це спеціальна металева конструкція, на яку натягується панчоха. Після цього нога поміщається в центр конструкції, а користувач, утримуючись за металеві ручки, надягає на себе компресійний виріб. Такий спосіб надягання компресійних панчіх є найбільш зручним і сучасним. Він дозволяє заощадити ваш час і захищає цілісність компресійного виробу.

Тривалість носіння компресійних панчіх протягом дня, а також тривалість курсу компресійної терапії призначається лікарем. Тільки фахівець може поставити вам діагноз, і на тлі індивідуальної клінічної картини призначити вам необхідну модель компресійних панчіх і тривалість терапевтичного курсу.

Ми підготували для вас деякі рекомендації по використанню компресійного трикотажу:

 1. Для надягання панчіх найкраще купити батлер для надягання компресійного трикотажу.
 2. В процесі надягання білизни зніміть з рук прикраси і будь-які предмети, здатні зачепити і порушити цілісність компресійного трикотажу.
 3. Прати білизну в пральній машинці, а також сушити її за допомогою електросушильної техніки строго заборонено.
 4. Сушіть панчохи при кімнатній температурі в природних кліматичних умовах.
 5. В процесі ручного прання використовуйте м'які мильні засоби.

При підборі виробу не забудьте правильно підібрати розмір, приділіть увагу кольорам білизни (щоб вона підходила до вашого гардеробу), проконсультуйтеся з лікарем на предмет необхідного вам класу компресії, а також виберіть професійний магазин, який зможе надати вам якісний компресійний трикотаж з гарантією і сертифікатами. Одним з таких магазинів є наш ортопедичний салон Ортомедіка. В нашій мережі ви знайдете широкий асортимент антиемболійної продукції за найкращими цінами. Ціна на компресійні панчохи та інші види виробів в наших магазинах - доступна для всіх клієнтів мережі. Ви можете замовити компресійні панчохи на сайті нашого інтернет-магазину. У виборі вам з радістю допоможуть фахівці нашої гарячої лінії. Звертайтеся!

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 2 клас з відкритим носком, чорні, стандартні

1 900 грн

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 2 клас з відкритим носком, карамельні, стандартні

1 900 грн

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 1 клас з відкритим носком, чорні, стандартні

1 900 грн

Панчохи компресійні жіночі Venoflex Micro 1 клас з відкритим носком, карамельні, стандартні

1 900 грн

Часті питання про компресійні панчохи

Як правильно доглядати за компресійними панчохами?

Компресійні панчохи необхідно прати вручну, не використовуючи агресивних миючих засобів. Найкраще підійде м'яке дитяче мило. Сушити тільки при кімнатній температурі без використання батарей і сушильної техніки.

Скільки носити компресійні панчохи за часом?

Час і тривалість курсу призначає лікар. Зазвичай панчохи надягають вранці і обов'язково знімаються на ніч.

Як носити компресійні панчохи влітку?

В літній період і в сильну спеку тривалість використання панчіх протягом дня може бути скорочена (за погодженням з лікарем).

Компресійні панчохи Venoflex Secret 5935 01, 3 клас компресії з закритим носком (Thuasne, Тюан) - чорні

1 760 грн

Компресійні панчохи Venoflex Secret 5925 04, 2 клас компресії з закритим носком (Thuasne, Тюан) - чорні

1 675 грн

Компресійні панчохи Venoflex Secret 5935 01, 3 клас компресії з закритим носком (Thuasne, Тюан) - золото

1 760 грн

Компресійні панчохи Venoflex Secret 5925 04, 2 клас компресії з закритим носком (Thuasne, Тюан) - золото

1 675 грн
Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю

Олена, 27.04.2023, 16:00

Доброго дня, розмір підібрав спеціаліст, але при сидінні панчохи сильно врізаються під коліном, як бути?

Скринник Олексій Анатолійович, 01.05.2023, 17:45

Вдягати компресійні панчохи потрібно вранці, коли тільки встали з постілі. Щоб був мінімальний набряк. Якщо Ви вдягаєте панчохи вже в середині дня, коли ноги з набряком, можуть бути такі неприємні відчуття. Також є спеціальні панчохи Mediven Eleganse для широкого стегна (коли гомілкостоп худенький, а стегно широке).

Анна, 07.04.2023, 13:31

Який розмір обрати якщо щиколотка 24 см, а бедро 77 см, гомілка 43 см? Треба панчохи 2 класу компресії

Скринник Олексій Анатолійович, 14.04.2023, 10:52

У вас повний об'єм стегон 77? Чи об'єм одного стегна (на 3 см нижче сідничої складки) - 77 см? Якщо об'єм одного стегна, тоді рекомендуємо звернути увагу на Компресійні панчохи на широке стегно Mediven Comfort. Підійде розмір 4.

Вита, 13.01.2023, 21:31

можу з вами проконсультуватись,як правильно мені підібрати колготки

Скринник Олексій Анатолійович, 17.02.2023, 13:37

Доброго дня! Для підбору компресійних колготок зверніться в один з магазинів Медтехніка ORTOMEDICA або за телефоном гарячої лінії 0 800 331 470. Чи потрібна консультація саме лікаря? Приймаю у Києві