Болючі відчуття в області п'яти доставляють масу проблем. Насамперед, біль у п'яті заважає нормальному пересуванню, викликає суттєвий дискомфорт і позбавляє людину можливості вести звичний спосіб життя. Якщо ви зіткнулися з подібним симптомом, необхідно приділити цьому належну увагу і записатися на консультацію до ортопеда. Біль у п'яті при пересуванні та в стані спокою, зміна ходи та посилення больових відчуттів у денний час – все це може бути ознаками утворення п'яткової шпори. Що це за патологія і через що вона виникає? Які причини та симптоми цієї хвороби, і як лікувати це захворювання? Чи небезпечна шпора п'яти і які ускладнення може викликати патологія? Сьогодні ми намагатимемося відповісти на ці та інші питання.
Плантарний фасціїт (п'яткова шпора) - це патологічний стан, при якому запалюється підошовна фасція - велика зв'язка, що підтримує склепіння стопи. Причина утворення запального процесу у підвищеному навантаженні на стопи. Внаслідок перенапруги зв'язка розтягується та деформується, на ній утворюються мікророзриви, які ведуть до виникнення болю та набряклості.
Стопа людини складається з великої кількості кісток, зв'язок, що їх з'єднують, м'язів та інших структур. Під час руху стопи виконують амортизуючу функцію. Через підвищене навантаження на ноги, яке може виникнути внаслідок наявності зайвої ваги, вагітності або інтенсивних занять спортом, стопа ущільнюється. Це неминуче призводить до проблем зі зв'язками, м'язами та кістками. Механізм утворення плантарного фасціїта наступний:
Як уже згадувалося раніше, причини утворення шпори п'яти криються в перенапрузі стопи, тому основну групу ризику складають наступні групи людей:
Якщо ви стали відчувати дискомфорт та підвищену втому, вас турбує біль у п'яті – запишіться на прийом у лікаря. Чим раніше розпочати лікування п'яткової шпори – тим ефективнішим буде результат терапії.
Організм людини постійно підлаштовується під різні види навантажень, тому у багатьох пацієнтів процес формування шпори п'яти може протікати безболісно. Коли людина починає відчувати біль – це говорить про наявність запалення у м'яких тканинах, оскільки сама шпора на ступні хворіти не може. Плантарна фасція адаптує під себе кісткову структуру, але нерідко виникають ситуації, коли резервні можливості фасції вичерпуються і вона починає пошкоджуватися. При надмірному навантаженні виникають мікророзриви, що локалізуються ближче до п'яти. Зі збільшенням числа мікророзривів виникає больовий синдром, який починає турбувати вранці. Це пов’язано з тим, що під час сну кров відливає від стопи, зв'язки стають досить жорсткими, їм не вистачає еластичності. Зазвичай ранковий біль у п'яті проходить через 2-3 хвилини, коли кров починає приливати до нижніх кінцівок та розігрівати структури стопи.
Основними факторами, які підвищують ризик утворення шпори п'яти, є наступні:
Якщо ділянка запалення на плантарній фасції починає збільшуватися — біль у п'яті непокоїть людину не лише вранці, а й увечері, а також після тривалого перебування на ногах. До вечора стопа починає ущільнюватися, подовжуватися і місце запалення знову починає дратуватися. З подальшим прогресуванням запального процесу пацієнт починає відчувати такі симптоми:
Щоб підтвердити або виключити діагноз шпора п'яти — необхідно звернутися за професійною медичною допомогою. Лікар проведе обстеження та підбере для вас оптимальний метод лікування. Настійно не рекомендуємо вам займатися самолікуванням, так як це загрожує серйозними наслідками для вашого здоров'я.
Методи лікування п'яткової шпори визначаються лікарем після відповідного обстеження та комплексної діагностики. Також лікування залежить від ступеня запального процесу та вираженості больового синдрому. Якщо біль турбує пацієнта не лише вранці та ввечері, а й протягом дня — ми можемо говорити про широку локалізацію запального вогнища. В даному випадку лікар призначить вам протизапальну терапію, мета якої полягає у:
Як наслідок, це призводить до скорочення періодичності почуття дискомфорту, тобто біль відвідує людину рідше. Якщо раніше біль у п'яті був вранці, увечері та протягом дня, після проходження протизапальної терапії дискомфорт може турбувати лише вранці чи ввечері. Також у комплексному лікуванні шпори п'яти необхідно правильно розвантажувати стопу, а саме:
Кожна зв'язка та сухожилля у тілі людини складається з безлічі різних мікроелементів. Одним із основних будівельних матеріалів м'язово-зв'язувального апарату є волокна колагену. Щоб збільшити еластичність плантарної фасції необхідно регулярно робити розтяжку.
Існує помилкова думка, що шпора п'яти провокує біль в момент наступу на п'яту. Насправді людина не може наступити на шпору п'яти, так як ступання відбувається на іншу частину п'яти. П'яткова шпора розташовується вище за ту область, яка безпосередньо стикається з поверхнею. В області п'яти, крім плантарного фасціїту та шпори п'яти, можуть виникати й інші проблеми, які слід виключити. Для цього потрібно звертатися до фахівців:
Не варто забувати, що, крім запалення підошовної фасції, у пацієнта можуть бути:
Чим оперативніше буде встановлено діагноз, тим швидше і ефективніше ви зможете позбавитися проблеми. На прийомі у ортопеда, хірурга або травматолога лікар зможе детальніше розібратися в клінічній картині і дати більш докладні рекомендації.
Виконуйте комплекс вправ для розтягування плантарної фасції. Для цього візьміть предмет циліндричної форми (наприклад, скалку) і розкочуйте її стопою. Також використовуйте ортопедичні устілки та носіть ортопедичне взуття.
П'яткова шпора виникає від перенапруги ступнів. Постарайтеся якнайменше піддаватися сильним фізичним навантаженням і не використовуйте сумнівні народні методи для лікування шпори п'яти.
Симптоми шпори п'яти такі: біль у стопі вранці після пробудження, біль у стопі ввечері. У разі активного прогресування запального процесу біль у п'яті може турбувати людину протягом дня і навіть у стані спокою.
Необхідно звернутися до лікаря, щоб лікар призначив вам протизапальні та болезаспокійливі препарати. Також варто обмежити фізичне навантаження та використовувати ортопедичні устілки з супінатором