Шпора на ступні

Рудов Андрій Володимирович

Автор: Рудов Андрій Володимирович (фізіотерапевт, ерготерапевт)

Дата публікації: 07.09.2022

Болючі відчуття в області п'яти доставляють масу проблем. Насамперед, біль у п'яті заважає нормальному пересуванню, викликає суттєвий дискомфорт і позбавляє людину можливості вести звичний спосіб життя. Якщо ви зіткнулися з подібним симптомом, необхідно приділити цьому належну увагу і записатися на консультацію до ортопеда. Біль у п'яті при пересуванні та в стані спокою, зміна ходи та посилення больових відчуттів у денний час – все це може бути ознаками утворення п'яткової шпори. Що це за патологія і через що вона виникає? Які причини та симптоми цієї хвороби, і як лікувати це захворювання? Чи небезпечна шпора п'яти і які ускладнення може викликати патологія? Сьогодні ми намагатимемося відповісти на ці та інші питання.

Ортопедичні устілки Ortofix 8107 Antishock
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix 8107 Antishock

1 250 грн
Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 829 Classic для повсякденного взуття
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 829 Classic для повсякденного взуття

750 грн
Ортопедичні устілки Ortofix 899 Protect
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix 899 Protect

400 грн
Ортопедичні устілки Ortofix 890 Black
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix 890 Black

450 грн

Причини виникнення шпори п'яти

Плантарний фасціїт (п'яткова шпора) - це патологічний стан, при якому запалюється підошовна фасція - велика зв'язка, що підтримує склепіння стопи. Причина утворення запального процесу у підвищеному навантаженні на стопи. Внаслідок перенапруги зв'язка розтягується та деформується, на ній утворюються мікророзриви, які ведуть до виникнення болю та набряклості.

Стопа людини складається з великої кількості кісток, зв'язок, що їх з'єднують, м'язів та інших структур. Під час руху стопи виконують амортизуючу функцію. Через підвищене навантаження на ноги, яке може виникнути внаслідок наявності зайвої ваги, вагітності або інтенсивних занять спортом, стопа ущільнюється. Це неминуче призводить до проблем зі зв'язками, м'язами та кістками. Механізм утворення плантарного фасціїта наступний:

 1. На стопі є дуже важлива структура – ​​плантарна фасція. Це велика зв'язка, яка йде по підошовній поверхні та виконує функцію стабілізації стопи, не дозволяючи їй уплощуватися, надмірно подовжуватися та деформуватися. Коли стопа починає регулярно працювати в режимі навантаження і занадто сильно подовжуватись — виникають різні захворювання, які найчастіше локалізуються в області п'яти.
 2. Кожна кістка покрита оболонкою - окістям, і плантарна фасція, як і будь-яка зв'язка, прикріплюється не відразу до кісткової тканини, а спочатку до оболонки.
 3. Тоді зв'язка починає “витягувати” цю оболонку на себе. Згодом з'являється витяг кісткової структури, який окостеніє і перетворюється на кістковий фрагмент. Це патологічне явище і називається шпорою п'яти.

Як уже згадувалося раніше, причини утворення шпори п'яти криються в перенапрузі стопи, тому основну групу ризику складають наступні групи людей:

 • пацієнти з плоскостопістю;
 • вагітні жінки;
 • спортсмени;
 • люди з надмірною масою тіла;
 • люди із захворюваннями суглобів або будь-якими іншими патологіями опорно-рухового апарату.

Якщо ви стали відчувати дискомфорт та підвищену втому, вас турбує біль у п'яті – запишіться на прийом у лікаря. Чим раніше розпочати лікування п'яткової шпори – тим ефективнішим буде результат терапії.

Ортопедичні устілки при плоскостопості Ortofix 895 Anatomic
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки при плоскостопості Ortofix 895 Anatomic

400 грн
Устілки ортопедичні Еко 880
-20% на 2-гу пару

Устілки ортопедичні Еко 880

580 грн

Ортопедичні напівустілки Ortofix (Ортофікс) Soft mini 872 безкаркасні

390 грн

Спортивні устілки Ortofix (Ортофікс) 8109 Sport New ортопедичні

750 грн

Симптоми шпори на ступні

Організм людини постійно підлаштовується під різні види навантажень, тому у багатьох пацієнтів процес формування шпори п'яти може протікати безболісно. Коли людина починає відчувати біль – це говорить про наявність запалення у м'яких тканинах, оскільки сама шпора на ступні хворіти не може. Плантарна фасція адаптує під себе кісткову структуру, але нерідко виникають ситуації, коли резервні можливості фасції вичерпуються і вона починає пошкоджуватися. При надмірному навантаженні виникають мікророзриви, що локалізуються ближче до п'яти. Зі збільшенням числа мікророзривів виникає больовий синдром, який починає турбувати вранці. Це пов’язано з тим, що під час сну кров відливає від стопи, зв'язки стають досить жорсткими, їм не вистачає еластичності. Зазвичай ранковий біль у п'яті проходить через 2-3 хвилини, коли кров починає приливати до нижніх кінцівок та розігрівати структури стопи.

Основними факторами, які підвищують ризик утворення шпори п'яти, є наступні:

 1. Хронічні дегенеративно-дистрофічні патології опорно-рухового апарату.
 2. Хвороби суглобів.
 3. Вік старший за сорок років.
 4. Порушення кровообігу у нижніх кінцівках.

Якщо ділянка запалення на плантарній фасції починає збільшуватися — біль у п'яті непокоїть людину не лише вранці, а й увечері, а також після тривалого перебування на ногах. До вечора стопа починає ущільнюватися, подовжуватися і місце запалення знову починає дратуватися. З подальшим прогресуванням запального процесу пацієнт починає відчувати такі симптоми:

 • біль у п'яті вранці, увечері та протягом дня;
 • кожен крок завдає дискомфорту;
 • больовий синдром має яскраво виражений характер;
 • зміна ходи;
 • біль біля пальців;
 • кульгавість;
 • біль навіть у стані спокою.

Щоб підтвердити або виключити діагноз шпора п'яти — необхідно звернутися за професійною медичною допомогою. Лікар проведе обстеження та підбере для вас оптимальний метод лікування. Настійно не рекомендуємо вам займатися самолікуванням, так як це загрожує серйозними наслідками для вашого здоров'я.

Ортопедичні напівустілки Ortofix Relax mini 871 каркасні
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні напівустілки Ortofix Relax mini 871 каркасні

450 грн
Посилені напівустілки Ortofix Hard mini 8121 каркасні
-20% на 2-гу пару

Посилені напівустілки Ortofix Hard mini 8121 каркасні

770 грн
Дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8138 Юніор
-20% на 2-гу пару

Дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8138 Юніор

590 грн
Дитячі устілки ортопедичні Ortofix 811 АВС
-20% на 2-гу пару

Дитячі устілки ортопедичні Ortofix 811 АВС

490 грн

Способи лікування шпори п'яти

Методи лікування п'яткової шпори визначаються лікарем після відповідного обстеження та комплексної діагностики. Також лікування залежить від ступеня запального процесу та вираженості больового синдрому. Якщо біль турбує пацієнта не лише вранці та ввечері, а й протягом дня — ми можемо говорити про широку локалізацію запального вогнища. В даному випадку лікар призначить вам протизапальну терапію, мета якої полягає у:

 • зниженні больового синдрому;
 • скороченні області запалення.

Як наслідок, це призводить до скорочення періодичності почуття дискомфорту, тобто біль відвідує людину рідше. Якщо раніше біль у п'яті був вранці, увечері та протягом дня, після проходження протизапальної терапії дискомфорт може турбувати лише вранці чи ввечері. Також у комплексному лікуванні шпори п'яти необхідно правильно розвантажувати стопу, а саме:

 1. Використовувати ортопедичне взуття. У взутті людина знаходиться досить багато часу, тому від її правильного підбору залежить здоров'я ваших стоп. Чим нижче знаходиться п'ята щодо переднього відділу стопи, тим більше на неї навантаження. З цього випливає, що звичне вам взуття потрібно міняти на взуття з більш високим підбором. Ортопедичне взуття виготовлене з урахуванням анатомічних особливостей будови стопи людини. Воно надаватиме надійну фіксацію гомілковостопного суглоба та відмінну підтримку анатомічних структур ступні. Правильне взуття ефективно дозволяє позбутися болю у п'ятах.
 2. Застосування ортопедичних устілок із супінатором. Супінатор - це особливий ортопедичний елемент, вбудований в ортопедичну устілку, який запобігає подовженню стопи. Він перешкоджає подразненню плантарної фасції та сприяє зменшенню запалення, а також больового синдрому. Супінатор підтримує природне положення стопи, не даючи їй надто сильно розпластуватися.
 3. Індивідуальні ортопедичні устілки. Найкращим рішенням у боротьбі з п'ятковою шпорою та в формуванні правильної біомеханіки стопи є використання індивідуальних ортопедичних устілок. Такі вкладиші виробляються на замовлення по зліпку стопи пацієнта. Устілки відрізняються підвищеною ефективністю та значно прискорюють період лікування.

Кожна зв'язка та сухожилля у тілі людини складається з безлічі різних мікроелементів. Одним із основних будівельних матеріалів м'язово-зв'язувального апарату є волокна колагену. Щоб збільшити еластичність плантарної фасції необхідно регулярно робити розтяжку.

Ортопедичні напівустілки Ortofix (Ортофікс) 827 для високих підборів

350 грн
Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 849 Hard посилені
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 849 Hard посилені

990 грн
Ортопедичні устілки Ortofix 869 Relax повнопрофільні
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix 869 Relax повнопрофільні

850 грн
Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8101 Concept для модельного взуття
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8101 Concept для модельного взуття

890 грн

До якого лікаря варто звернутись?

Існує помилкова думка, що шпора п'яти провокує біль в момент наступу на п'яту. Насправді людина не може наступити на шпору п'яти, так як ступання відбувається на іншу частину п'яти. П'яткова шпора розташовується вище за ту область, яка безпосередньо стикається з поверхнею. В області п'яти, крім плантарного фасціїту та шпори п'яти, можуть виникати й інші проблеми, які слід виключити. Для цього потрібно звертатися до фахівців:

 • ортопеди;
 • хірурги;
 • травматологи.

Не варто забувати, що, крім запалення підошовної фасції, у пацієнта можуть бути:

 1. Перелом кістки п'яти.
 2. Асептичний некроз.
 3. Артроз та інші патології.

Чим оперативніше буде встановлено діагноз, тим швидше і ефективніше ви зможете позбавитися проблеми. На прийомі у ортопеда, хірурга або травматолога лікар зможе детальніше розібратися в клінічній картині і дати більш докладні рекомендації.

Дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8151
-20% на 2-гу пару

Дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8151

450 грн
Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8110 Comfort для повсякденного взуття
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8110 Comfort для повсякденного взуття

1 250 грн
Коригуючі дитячі устілки Ortofix (Ортофікс) Еврика 826
-20% на 2-гу пару

Коригуючі дитячі устілки Ortofix (Ортофікс) Еврика 826

350 грн

Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 830 Simple для повсякденного взуття

420 грн

Часті питання про п'яткову шпору

Чим лікувати п'яткову шпору вдома?

Виконуйте комплекс вправ для розтягування плантарної фасції. Для цього візьміть предмет циліндричної форми (наприклад, скалку) і розкочуйте її стопою. Також використовуйте ортопедичні устілки та носіть ортопедичне взуття.

Що не можна робити при шпорі п'яти?

П'яткова шпора виникає від перенапруги ступнів. Постарайтеся якнайменше піддаватися сильним фізичним навантаженням і не використовуйте сумнівні народні методи для лікування шпори п'яти.

Як зрозуміти, що в тебе шпора на п'яті?

Симптоми шпори п'яти такі: біль у стопі вранці після пробудження, біль у стопі ввечері. У разі активного прогресування запального процесу біль у п'яті може турбувати людину протягом дня і навіть у стані спокою.

Як зняти біль від шпори п'яти?

Необхідно звернутися до лікаря, щоб лікар призначив вам протизапальні та болезаспокійливі препарати. Також варто обмежити фізичне навантаження та використовувати ортопедичні устілки з супінатором

Ортопедичні устілки Ortofix 838 Soft безкаркасні

475 грн

Зимові ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 850 для дорослих

700 грн

Зимові дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 851

450 грн

Напівустілка-супінатор для модельного взуття Pedag Comfort 142

430 грн
Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю