Кожна людина рано чи пізно може мати справу з таким неприємним симптомом, як біль у коліні. У деяких випадках біль має незначний, ниючий характер, який завдає невеликого дискомфорту. Іноді біль у коліні буває настільки сильним і гострим, що людина, згодом, втрачає здатність самостійно пересуватися. Якщо причиною хворобливих відчуттів у колінному суглобі є серйозне захворювання – відсутність своєчасного лікування може призвести пацієнта навіть до інвалідності, тому, як тільки ви відчули тривожні симптоми – негайно зверніться до лікаря! Чому болить коліно? З яким захворюванням це може бути пов'язане? Як позбутися болю і якого фахівця звернутися? На ці та інші питання ми відповімо далі в нашій статті.

біль в коліні

Біль у коліні при травмах

Існує кілька основних причин, які можуть призвести до болів у суглобі. Насамперед, необхідно згадати різного роду травми та посттравматичний реабілітаційний період. Нерідко біль у коліні виникає, якщо ви зіткнулися з наступними типами травм:

 • перелом колінної чашки;
 • вивихи;
 • травма менісків;
 • забій коліна;
 • розриви сухожилля;
 • розтягнення колінних зв'язок.

При отриманні травми необхідно терміново звернутися до медпункту та вжити заходів першої необхідності (прикласти до пошкодженої області холодний компрес, залишити ногу у стані спокою та накласти спеціальну ортопедичну шину або бандаж). Накладення бандажа для надання першої допомоги необхідно у всіх випадках, за винятком перелому.

біль в коліні при травмі

Існує низка факторів, які сприяють травматизації колінного суглоба. До таких відносяться:

 1. Надмірна маса тіла. Кожен зайвий кілограм створює додаткове навантаження на всі системи нашого організму, у тому числі на серцево-судинну та на опорно-рухову. Зайва вага сприяє руйнуванню суглобової хрящової тканини та підвищує ризик утворення артрозу, артриту та низки дегенеративно-дистрофічних патологій.
 2. Слабкий м'язовий тонус. Коли м'язи людини добре розвинені, вони чудово справляються з високими навантаженнями та ефективно захищають наші суглоби від ушкоджень. Також високий м'язовий тонус збільшує безпечну амплітуду рухів, тоді як ослаблені м'язи не здатні справлятися з великими навантаженнями, що нерідко веде до отримання травм.
 3. Інтенсивні фізичні навантаження та професійний спорт. Якщо ви професійно займаєтеся спортом або регулярно піддаєтеся інтенсивним фізичним навантаженням, ризик отримати травму значно зростає. При заняттях активними видами спорту обов'язково необхідно використовувати спеціальне захисне екіпірування (наколінники, налокітники та інші типи ортопедичного захисту).

Також ризик отримати травму істотно зростає, коли людина вже мала проблеми з коліном раніше. Застарілі травми, недолічені хвороби створюють сприятливий ґрунт для утворення нових ушкоджень.

болить коліно при заняттях спортом

Інші причини болю в коліні

Якщо біль у коліні не пов'язаний із травматизацією суглоба — больовий синдром у даному випадку може бути ознакою остеоартрозу або інших патологій суглобової тканини. Також найчастіше больовий симптом є наслідком артрозу, дегенеративно-дистрофічних деформацій та остеоартриту. Цим захворюванням піддаються як люди похилого віку, так і молоді. В результаті запального процесу ушкоджуються: хрящова тканина, зв'язки, меніски та інші складові колінного зчленування. До причин розвитку захворювань коліна відносять:

 1. Вікові зміни. З віком процеси регенерації (відновлення) пошкоджених клітин суглобів та хрящів сповільнюються, що веде до початку руйнівної діяльності (дегенеративно-дистрофічні деформації).
 2. Стать. Згідно зі статистикою, жінки у віці старше п'ятдесяти п'яти років набагато частіше мають проблеми з колінами, ніж чоловіки, що зумовлено гормональними факторами.
 3. Генетична схильність. Якщо ваші батьки страждали від остеоартрозу та відчували біль у колінах, ризик утворення подібних процесів у вас суттєво зростає. Однак при своєчасній діагностиці та вживаному лікуванні будь-які патологічні процеси можна запобігти.

До інших причин можна віднести: порушення обміну речовин (наприклад, при надмірній кількості заліза або гормону росту), хронічна підвищена гіпермобільність суглобів, гемофілія та інші. Точний діагноз повинен ставити спеціаліст на підставі комплексної діагностики.

Захворювання колінних суглобів

Порушення в тканинах колінного зчленування, що виявляються хворобливістю, найчастіше сигналізують про наявність тієї чи іншої хвороби. До поширених патологій колінних суглобів відносять такі:

 1. Бурсит. При колінному бурситі біль виникає на тлі утворення запальних процесів у бурсах (невеликі мішечки із суглобовою рідиною).
 2. Тендиніт. При тендиніті запалюються сухожилля, тому даному типу патології часто піддаються легкоатлети та велосипедисти.
 3. Усі види артритів: остеоартрит, ревматоїдний артрит, подагра, септичний артрит.

Чим раніше ви звернетеся за допомогою до спеціаліста та проведете діагностику, тим швидше почнеться лікування, а можливі ризики отримання ускладнень знизяться.

діагностика болі в коліні

Методи лікування колінних суглобів

Лікування колінного суглоба насамперед залежить від поставленого діагнозу та підбирається лікарем індивідуально. У деяких випадках консервативної терапії виявляється недостатньо, тому застосовуються нестероїдні протизапальні препарати та знеболювальні. При лікуванні остеоартриту можуть призначатися хондроїтин та глюкозамін, при ревматоїдному артриті – метотрексат та лефлюномід. Також застосовуються такі методи:

 1. Лікувальна фізкультура. Метою лікувальних вправ є зміцнення м'язів, що оточують ушкоджений суглоб. Сильні м'язи підвищують стабільність коліна, тому фахівці рекомендують використовувати різні тренажери, плавання та курс ручного масажу. Для зміцнення м'язів коліна вправи мають бути зосереджені на розробці м'язів передньої стегнової частини.
 2. Локальне інвазивне лікування. У деяких випадках ефективно допомагають глюкокортикоїдні ін'єкції, уколи гіалуронової кислоти та PRP плазма.
 3. Голковколювання. Точковий акупунктурний вплив полегшує болючість у коліні, викликану остеоартритом.

Також не варто забути про повноцінний раціон харчування, який має бути збагачений корисними мінералами та вітамінами. Комплекс необхідних для організму речовин сприяє високій регенерації пошкоджених клітин та сприятливо впливає на перебіг терапії.

лікувальна фізкультура

Хірургічне лікування колін

Якщо медикаментозна та місцева терапія виявляються малоефективними, пацієнту може знадобитися хірургічний метод лікування. Оперативне втручання передбачає:

 1. Артроскопія. Операція, що дозволяє досліджувати та відновити пошкоджені елементи колінного зчленування або видалити їх у разі потреби.
 2. Однокомпонентна артропластика (часткова заміна суглоба). У ході цієї маніпуляції хірург замінює найбільш пошкоджену частину коліна спеціальними металевими або пластмасовими елементами.
 3. Тотальне ендопротезування. При проведенні цієї операції фахівець повністю видаляє пошкоджений елемент коліна, стегнової кістки або колінної чашки, які згодом замінюються на штучні аналоги на основі металу та різних полімерів.

Після хірургічного впливу пацієнту знадобиться час на реабілітацію, а також створення умов оптимальної підтримки прооперованої області, тому рекомендується купити ортез, тутор та інші жорсткі ортопедичні фіксатори, які здатні надавати необхідну іммобілізацію.

Якщо вам необхідно купити бандаж на коліно або колінний ортез, а також тутор - запрошуємо вас відвідати будь-який магазин Медтехніка Ортомедіка у вашому місті. Замовити наколінник та будь-який інший вид бандажу ви можете на сайті інтернет-магазину ortomedica.ua вже сьогодні.

наколінники

Оперативна допомога при болі в коліні в домашніх умовах

Якщо настиг біль у коліні, а звернутися до лікаря немає можливості, необхідно вжити таких заходів:

 • дайте суглобу відпочити та обмежте себе від навантажень;
 • прикладіть до хворого місця холодний компрес;
 • використовуйте наколінник для створення компресії та фіксації пошкодженого суглоба;
 • помістіть ногу у піднесене положення, таким чином ви зможете зменшити набряк.

Широкий асортимент бандажів, ортезів та туторів для колінного суглоба представлений у магазинах Медтехніка Ортомедіка, а також на сайті ortomedica.ua. З усіх питань ви можете звертатися на гарячу лінію нашої мережі або в будь-який з ортопедичних салонів Ортомедіка у вашому місті безпосередньо. Ми надамо вам допомогу при виборі і проконсультуємо з усіх питань, що вас цікавлять.