Біль у п'яті

Рудов Андрій Володимирович

Автор: Рудов Андрій Володимирович (фізіотерапевт, ерготерапевт)

Дата публікації: 28.02.2022

Біль у п'яті - причини, лікування

Симптомом, який легко може порушити звичний темп життя людини, є біль у п'яті. Це неприємне відчуття, яке може мати різну інтенсивність і безліч причин. Коли біль у п'яті незначний і турбує рідко — найчастіше люди не надають цьому особливого значення, хоча цей симптом може свідчити про наявність серйозної патології нижніх кінцівок, що розвивається поступово. Хронічні захворювання опорно-рухової системи важко піддаються лікуванню, тому найкраще своєчасно звернутися до лікаря і якнайшвидше почати позбуватися проблеми.
У чому полягає основна причина утворення дискомфорту в області п'яти стопи? Найчастіше цей симптом носить запальний характер, коли тканини, що лежать біля кістки п'яти, запалюються і приносять людині больові відчуття. Це, як правило, відбувається через те, що під час руху більша частина навантаження припадає на п'яту. Якщо вас почав турбувати біль у п'яті з ранку після сну - вже сьогодні рекомендуємо вам записатися на прийом до ортопеда.

Еластичний бандаж на гомілковостопний суглоб посилений Thuasne Sport Reinforced 0353 спортивний

990 грн

Гомілковостопний бандаж Aurafix 407 компресійний, для зменшення набряків

880 грн

Гомілковостопний бандаж для зв'язок Aurafix 3400 неопреновий, зігріваючий

820 грн

Бандаж на гомілковостопний суглоб Aurafix 417 на шнурівці

1 150 грн

Причини болю у п'яті

Точно діагностувати причину утворення болів у п'яті може лише фахівець. Не варто самостійно ставити собі діагноз і тим більше займатися самолікуванням, оскільки це може лише посилити проблему. Існує ряд гострих запальних патологій, які, за відсутності належного лікування, можуть призвести до серйозних ускладнень та порушення роботи суглобів. Особливо вас повинні насторожити такі симптоми, як:

 • оніміння кінцівок;
 • повна чи часткова втрата чутливості;
 • періодичні судоми литкового м'яза або гомілкостопу;
 • зміна кольору шкіри;
 • почервоніння чи набряклість.

Якщо вас турбує один або більше симптомів, перерахованих вище, обов'язково зверніться до лікаря, оскільки подібні патологічні прояви можуть бути ознаками порушення трофіки тканин та інших серйозних проблем. Основні причини болю у п'яті такі:

 1. Механічна травматизація. П'ятка, як і будь-які інші частини опорно-рухової системи людини, також може піддаватися різноманітних травм. Оскільки саме кістка п'яти відповідає за амортизацію при русі, на неї покладаються навантаження, особливо коли у людини є зайва вага (або у вагітних жінок). Це може бути: травма м'язів та зв'язок, травматизація сухожиль і нервових волокон, а також забій підшкірно-жирового прошарку або кровоносних судин.
 2. Підошовний (плантарний) фасціїт. Найбільш поширена причина болю в п'яті - шпора п'яти. Це захворювання, яке нерідко утворюється внаслідок плоскостопості чи будь-яких інших типів деформації стопи. Також утворення шпори п'яти може спровокувати: неправильне взуття, високі фізичні навантаження, зайва вага та інше. При впливі негативних факторів відбувається деформація сухожилля, що провокує запальний процес. Основні симптоми шпори п'яти: поступово наростаючий і пульсуючий біль, що проявляється найчастіше рано вранці і пізно ввечері.
 3. Бурсит - ще одна часта причина болю в п'яті. За цієї патології запалюється ахілове сухожилля. Болі в п'яті можуть супроводжуватися набряклістю, почервонінням шкіри та підвищенням її температури. Групу ризику ахілобурситу складають: професійні легкоатлети, люди з зайвою вагою та жінки, які віддають перевагу взуттю на високих підборах.
 4. Подагра. Це хвороба, при якій відбувається запалення міжфалангових суглобів ніг. При цій патології організм людини накопичує кристали сечової кислоти. Скупчення відкладаються у суглобах та травмують внутрішні тканини. Фахівці вважають подагру генетичним захворюванням, що передається у спадок. Біль у п'яті при подагрі турбує найчастіше вранці та в нічний час.
 5. Ревматоїдний артрит. Це захворювання відноситься до групи аутоімунних і проявляється у вигляді запальних ерозій на поверхні суглобів. Хронічний ревматоїдний артрит часто супроводжує не тільки ранковий біль у п'яті, але й набряклість, швидка стомлюваність, почервоніння та локальне підвищення температури тіла.

Існує також ще одна патологія, яка може провокувати біль у п'яті - анкілозуючий спондиліт або хвороба Бехтерева. Це хронічне захворювання, що вражає всі суглоби опорно-рухової системи, зокрема хребет та міжхребцеві диски. Симптомами подібного синдрому є: відчуття скутості при рухах, біль у колінах та поперековій зоні спини. Лікування у разі необхідно проходити під наглядом спеціаліста.

Зимові ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 850 для дорослих

700 грн

Зимові дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 851

450 грн
Ортопедичні устілки Ortofix 8107 Antishock
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix 8107 Antishock

1 250 грн
Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 829 Classic для повсякденного взуття
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 829 Classic для повсякденного взуття

750 грн

Можливі наслідки

Наслідки болю в п'яті можуть бути різними і ступінь їхньої серйозності залежить від типу захворювання та причини, що призвела до больових відчуттів. Перше, що важливо усвідомити, що біль завжди є сигналом того, що в тілі людини стався збій, що вимагає коригування. Самостійне лікування та постановка діагнозів загрожує серйозними наслідками, які можуть призвести навіть до інвалідності. Давайте детальніше розглянемо можливі наслідки, які можуть виникнути при тому чи іншому типі патології:

 1. П'яткова шпора. Якщо своєчасно не запобігти розвитку п'яткової шпори та окостенінню сухожиль, згодом у пацієнта можуть розвинутись труднощі з пересуванням. У деяких випадках людина взагалі може втратити можливість самостійно пересуватися.
 2. Бурсит. Чим небезпечний бурсит і чому лікувати дане захворювання потрібно якнайшвидше? За відсутності належного лікування бурсит може прийняти гнійну форму, яка, своєю чергою, може спричинити ускладнення у якості утворення свищів. Якщо не лікувати гнійний бурсит - це призведе до зараження крові з подальшим летальним кінцем.
 3. Ревматоїдний артрит. Безконтрольний ревматоїдний артрит часто призводить до інвалідності. Щоб контролювати патологію, використовуються різні протизапальні медикаменти, хондропротектори та імунодепресанти.

Будь-які інші причини, що викликають біль у п'яті, також не є невинними. Рано чи пізно хронічна патологія провокує інші порушення, які мають наслідки. Якщо ви цінуєте своє здоров'я та своє життя - рекомендуємо вам не ігнорувати сигнали власного організму, а прислухатися до них і негайно записатися на прийом до лікаря.

Гомілковостопний бандаж Aurafix 404 при нестабільності зв'язок

860 грн

Ортез при падаючої стопі Aurafix ORT-16

1 060 грн

Деротаціонний чобіток Aurafix ORT-15 при переломі шийки стегна

1 610 грн

Гомілковостопний бандаж Aurafix 3401 неопреновий, зігріваючий

660 грн

Способи лікування болю у п'яті

При лікуванні болю в п'яті важливо не просто усунути симптом, а вплинути на джерело утворення проблеми. Тип лікування, необхідний комплекс процедур та медичні препарати призначає лише лікар. Якщо п'ята болить тільки при наступі або біль турбує ззаду, збоку, при ходьбі - обов'язково скажіть це лікареві, щоб фахівець правильно поставив діагноз і призначив правильне лікування. Спосіб лікування насамперед залежить від:

 • типу захворювання;
 • форми та стадії патології;
 • індивідуальні особливості пацієнта.

Які методи боротьби із захворюваннями опорно-рухової системи найчастіше застосовуються фахівцями? Терапія може включати застосування медикаментозних препаратів, носіння ортопедичних бандажів або лікувального взуття, проходження комплексу лікувально-профілактичних процедур (масаж, ЛФК, електрофорез та інші фізіотерапевтичні методики).

Лікування болю в п'яті в залежності від захворювання може включати:

 1. При плоскостопості. Застосування ортопедичних устілок та спеціального взуття, використання масажних килимків та масажерів, що посилюють приплив крові до нижніх кінцівок.
 2. При травмі. При травматизації кістки п'яти або інших елементів області п'яти пацієнту призначається спеціальний ортопедичний бандаж або ортез. Необхідно обмежити навантаження на пошкоджену кінцівку та забезпечити відпочинок.
 3. При шпорі п'яти. Серед ефективних реабілітаційних засобів при шпорі п'яти активним попитом користуються спеціальні ортопедичні підп'ятники. Також в індивідуальних випадках може знадобитися застосування бандажу або ортезу на гомілковостоп для надання потрібної фіксації суглоба. При комплексному лікуванні шпори п'яти використовуються протизапальні препарати, призначається масаж і фізіотерапія. Якщо процес осифікації вже встиг запуститись, може застосовуватися хірургічне втручання.
 4. При бурситі. Пацієнту з бурситом потрібний спокій і спеціальний еластичний бандаж, що накдає легку компресійну дію. При активному прогресуванні патології може проводитися пункція з подальшим прийомом глюкокортикоїдних препаратів, а також хірургічне видалення ураженої частини синовіальної сумки суглоба.
 5. При подагрі. Людині, хворій на подагру, важливо дотримуватися спеціальної дієти, виключити з раціону жирну їжу та алкоголь. Також необхідно приймати препарати, які знижують концентрацію сечової кислоти у крові.

Більш детальні рекомендації щодо лікування надає лікар після індивідуальної консультації та діагностики. Важливо своєчасно звернутися до фахівця та суворо дотримуватись терапевтичного режиму.

Ортопедичні устілки Ortofix 899 Protect
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix 899 Protect

400 грн
Ортопедичні устілки Ortofix 890 Black
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки Ortofix 890 Black

450 грн
Ортопедичні устілки при плоскостопості Ortofix 895 Anatomic
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні устілки при плоскостопості Ortofix 895 Anatomic

400 грн

Ортопедичні напівустілки Ortofix (Ортофікс) Soft mini 872 безкаркасні

390 грн

До якого лікаря варто звернутись?

Діагностикою та лікуванням патологій стопи та всього опорно-рухового апарату в цілому займається ортопед-травматолог. Також ви можете звернутися до ревматолога. При комплексному обстеженні пацієнту може знадобитися додаткова консультація:

 • невропатолога;
 • хірурга;
 • інфекціоніста;
 • онколога.

Перше завдання лікаря — зібрати необхідний анамнез і провести детальне опитування пацієнта (встановити інтенсивність, характер і періодичність болю, з'ясувати, у який час дискомфорт у п'яті турбує найчастіше, чи є порушення рухової функції, чи турбують пацієнта будь-які супутні симптоми). Далі лікар проводить огляд, пальпацію та може призначити додаткові способи обстеження. Це можуть бути:

 1. Ультразвукове дослідження.
 2. Аналіз крові.
 3. Рентгенографічне дослідження.
 4. Томографія.
 5. Електронейроміографія.
 6. Біопсія та інші типи процедур.

Комплексна діагностика необхідна для того, щоб фахівець правильно встановив діагноз та призначив правильне, ефективне та безпечне для пацієнта лікування. Чим раніше ви звернетеся за професійною медичною допомогою, тим нижчим є ризик утворення небезпечних наслідків.

Гомілковостопний бандаж Aurafix 408 компресійний, із силіконовими подушечками

1 170 грн

Підтримуючий ортез при «падаючій стопі» Aurafix 411

775 грн

Еластичний бандаж для гомілкостопа Aurafix 406

460 грн

Фіксатор гомілковостопного суглобу Aurafix 412

1 770 грн

Часті питання про болі в п'яті

Чому боляче наступати на п'яту вранці?

Якщо вам боляче наступати на п'яту вранці, це може бути плантарний (підошовний) фасциїт, бурсит, ревматоїдний артрит, подагра, плоскостопість та інші види захворювань. Точний діагноз ставить лікар під час обстеження.

Як дізнатися чи є шпора п'яти?

Симптоми шпори п'яти: біль і дискомфорт у п'яті, зміна ходи, біль найчастіше турбує вранці, боляче наступати на ногу, п'ята болить навіть у стані спокою.

Як прибрати біль у п'яті в домашніх умовах?

При болю в п'яті вам знадобляться ортопедичні устілки або підп'ятники, стежити за тим, щоб ноги не переохолоджувалися, робіть ванни з морської солі та йоду. Також можна використовувати бандаж на гомілковостоп, щоб позбавити ногу від зайвого навантаження.

Що робити, якщо болять п'яти від стоячої роботи?

Якщо ви довго працюєте стоячи, використовуйте ортопедичні устілки. Також намагайтеся давати ногам розвантаження та відпочивайте кожні 2 години. Вибирайте зручне взуття. Найкраще використовувати ортопедичне. Щоб знизити навантаження на вени та судини, рекомендується використовувати компресійний трикотаж.

Спортивні устілки Ortofix (Ортофікс) 8109 Sport New ортопедичні
-20% на 2-гу пару

Спортивні устілки Ortofix (Ортофікс) 8109 Sport New ортопедичні

750 грн
Ортопедичні напівустілки Ortofix Relax mini 871 каркасні
-20% на 2-гу пару

Ортопедичні напівустілки Ortofix Relax mini 871 каркасні

450 грн
Посилені напівустілки Ortofix Hard mini 8121 каркасні
-20% на 2-гу пару

Посилені напівустілки Ortofix Hard mini 8121 каркасні

770 грн
Дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8138 Юніор
-20% на 2-гу пару

Дитячі ортопедичні устілки Ortofix (Ортофікс) 8138 Юніор

590 грн
Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю

Анатолій, 14.12.2022, 22:19

Пекуча біль п"яти ступні вночі