Біль у п'яті

Андрій Рудов

Автор: Андрій Рудов (фізіотерапевт, власник мережі ортопедичних магазинів ORTOMEDICA)

Дата публікації: 28.02.2022

Біль у п'яті - причини, лікування

Симптомом, який легко може порушити звичний темп життя людини, є біль у п'яті. Це неприємне відчуття, яке може мати різну інтенсивність і безліч причин. Коли біль у п'яті незначний і турбує рідко — найчастіше люди не надають цьому особливого значення, хоча цей симптом може свідчити про наявність серйозної патології нижніх кінцівок, що розвивається поступово. Хронічні захворювання опорно-рухової системи важко піддаються лікуванню, тому найкраще своєчасно звернутися до лікаря і якнайшвидше почати позбуватися проблеми.
У чому полягає основна причина утворення дискомфорту в області п'яти стопи? Найчастіше цей симптом носить запальний характер, коли тканини, що лежать біля кістки п'яти, запалюються і приносять людині больові відчуття. Це, як правило, відбувається через те, що під час руху більша частина навантаження припадає на п'яту. Якщо вас почав турбувати біль у п'яті з ранку після сну - вже сьогодні рекомендуємо вам записатися на прийом до ортопеда.

Причини болю у п'яті

Точно діагностувати причину утворення болів у п'яті може лише фахівець. Не варто самостійно ставити собі діагноз і тим більше займатися самолікуванням, оскільки це може лише посилити проблему. Існує ряд гострих запальних патологій, які, за відсутності належного лікування, можуть призвести до серйозних ускладнень та порушення роботи суглобів. Особливо вас повинні насторожити такі симптоми, як:

 • оніміння кінцівок;
 • повна чи часткова втрата чутливості;
 • періодичні судоми литкового м'яза або гомілкостопу;
 • зміна кольору шкіри;
 • почервоніння чи набряклість.

Якщо вас турбує один або більше симптомів, перерахованих вище, обов'язково зверніться до лікаря, оскільки подібні патологічні прояви можуть бути ознаками порушення трофіки тканин та інших серйозних проблем. Основні причини болю у п'яті такі:

 1. Механічна травматизація. П'ятка, як і будь-які інші частини опорно-рухової системи людини, також може піддаватися різноманітних травм. Оскільки саме кістка п'яти відповідає за амортизацію при русі, на неї покладаються навантаження, особливо коли у людини є зайва вага (або у вагітних жінок). Це може бути: травма м'язів та зв'язок, травматизація сухожиль і нервових волокон, а також забій підшкірно-жирового прошарку або кровоносних судин.
 2. Підошовний (плантарний) фасціїт. Найбільш поширена причина болю в п'яті - шпора п'яти. Це захворювання, яке нерідко утворюється внаслідок плоскостопості чи будь-яких інших типів деформації стопи. Також утворення шпори п'яти може спровокувати: неправильне взуття, високі фізичні навантаження, зайва вага та інше. При впливі негативних факторів відбувається деформація сухожилля, що провокує запальний процес. Основні симптоми шпори п'яти: поступово наростаючий і пульсуючий біль, що проявляється найчастіше рано вранці і пізно ввечері.
 3. Бурсит - ще одна часта причина болю в п'яті. За цієї патології запалюється ахілове сухожилля. Болі в п'яті можуть супроводжуватися набряклістю, почервонінням шкіри та підвищенням її температури. Групу ризику ахілобурситу складають: професійні легкоатлети, люди з зайвою вагою та жінки, які віддають перевагу взуттю на високих підборах.
 4. Подагра. Це хвороба, при якій відбувається запалення міжфалангових суглобів ніг. При цій патології організм людини накопичує кристали сечової кислоти. Скупчення відкладаються у суглобах та травмують внутрішні тканини. Фахівці вважають подагру генетичним захворюванням, що передається у спадок. Біль у п'яті при подагрі турбує найчастіше вранці та в нічний час.
 5. Ревматоїдний артрит. Це захворювання відноситься до групи аутоімунних і проявляється у вигляді запальних ерозій на поверхні суглобів. Хронічний ревматоїдний артрит часто супроводжує не тільки ранковий біль у п'яті, але й набряклість, швидка стомлюваність, почервоніння та локальне підвищення температури тіла.

Існує також ще одна патологія, яка може провокувати біль у п'яті - анкілозуючий спондиліт або хвороба Бехтерева. Це хронічне захворювання, що вражає всі суглоби опорно-рухової системи, зокрема хребет та міжхребцеві диски. Симптомами подібного синдрому є: відчуття скутості при рухах, біль у колінах та поперековій зоні спини. Лікування у разі необхідно проходити під наглядом спеціаліста.

Можливі наслідки

Наслідки болю в п'яті можуть бути різними і ступінь їхньої серйозності залежить від типу захворювання та причини, що призвела до больових відчуттів. Перше, що важливо усвідомити, що біль завжди є сигналом того, що в тілі людини стався збій, що вимагає коригування. Самостійне лікування та постановка діагнозів загрожує серйозними наслідками, які можуть призвести навіть до інвалідності. Давайте детальніше розглянемо можливі наслідки, які можуть виникнути при тому чи іншому типі патології:

 1. П'яткова шпора. Якщо своєчасно не запобігти розвитку п'яткової шпори та окостенінню сухожиль, згодом у пацієнта можуть розвинутись труднощі з пересуванням. У деяких випадках людина взагалі може втратити можливість самостійно пересуватися.
 2. Бурсит. Чим небезпечний бурсит і чому лікувати дане захворювання потрібно якнайшвидше? За відсутності належного лікування бурсит може прийняти гнійну форму, яка, своєю чергою, може спричинити ускладнення у якості утворення свищів. Якщо не лікувати гнійний бурсит - це призведе до зараження крові з подальшим летальним кінцем.
 3. Ревматоїдний артрит. Безконтрольний ревматоїдний артрит часто призводить до інвалідності. Щоб контролювати патологію, використовуються різні протизапальні медикаменти, хондропротектори та імунодепресанти.

Будь-які інші причини, що викликають біль у п'яті, також не є невинними. Рано чи пізно хронічна патологія провокує інші порушення, які мають наслідки. Якщо ви цінуєте своє здоров'я та своє життя - рекомендуємо вам не ігнорувати сигнали власного організму, а прислухатися до них і негайно записатися на прийом до лікаря.

Способи лікування болю у п'яті

При лікуванні болю в п'яті важливо не просто усунути симптом, а вплинути на джерело утворення проблеми. Тип лікування, необхідний комплекс процедур та медичні препарати призначає лише лікар. Якщо п'ята болить тільки при наступі або біль турбує ззаду, збоку, при ходьбі - обов'язково скажіть це лікареві, щоб фахівець правильно поставив діагноз і призначив правильне лікування. Спосіб лікування насамперед залежить від:

 • типу захворювання;
 • форми та стадії патології;
 • індивідуальні особливості пацієнта.

Які методи боротьби із захворюваннями опорно-рухової системи найчастіше застосовуються фахівцями? Терапія може включати застосування медикаментозних препаратів, носіння ортопедичних бандажів або лікувального взуття, проходження комплексу лікувально-профілактичних процедур (масаж, ЛФК, електрофорез та інші фізіотерапевтичні методики).

Лікування болю в п'яті в залежності від захворювання може включати:

 1. При плоскостопості. Застосування ортопедичних устілок та спеціального взуття, використання масажних килимків та масажерів, що посилюють приплив крові до нижніх кінцівок.
 2. При травмі. При травматизації кістки п'яти або інших елементів області п'яти пацієнту призначається спеціальний ортопедичний бандаж або ортез. Необхідно обмежити навантаження на пошкоджену кінцівку та забезпечити відпочинок.
 3. При шпорі п'яти. Серед ефективних реабілітаційних засобів при шпорі п'яти активним попитом користуються спеціальні ортопедичні підп'ятники. Також в індивідуальних випадках може знадобитися застосування бандажу або ортезу на гомілковостоп для надання потрібної фіксації суглоба. При комплексному лікуванні шпори п'яти використовуються протизапальні препарати, призначається масаж і фізіотерапія. Якщо процес осифікації вже встиг запуститись, може застосовуватися хірургічне втручання.
 4. При бурситі. Пацієнту з бурситом потрібний спокій і спеціальний еластичний бандаж, що накдає легку компресійну дію. При активному прогресуванні патології може проводитися пункція з подальшим прийомом глюкокортикоїдних препаратів, а також хірургічне видалення ураженої частини синовіальної сумки суглоба.
 5. При подагрі. Людині, хворій на подагру, важливо дотримуватися спеціальної дієти, виключити з раціону жирну їжу та алкоголь. Також необхідно приймати препарати, які знижують концентрацію сечової кислоти у крові.

Більш детальні рекомендації щодо лікування надає лікар після індивідуальної консультації та діагностики. Важливо своєчасно звернутися до фахівця та суворо дотримуватись терапевтичного режиму.

До якого лікаря варто звернутись?

Діагностикою та лікуванням патологій стопи та всього опорно-рухового апарату в цілому займається ортопед-травматолог. Також ви можете звернутися до ревматолога. При комплексному обстеженні пацієнту може знадобитися додаткова консультація:

 • невропатолога;
 • хірурга;
 • інфекціоніста;
 • онколога.

Перше завдання лікаря — зібрати необхідний анамнез і провести детальне опитування пацієнта (встановити інтенсивність, характер і періодичність болю, з'ясувати, у який час дискомфорт у п'яті турбує найчастіше, чи є порушення рухової функції, чи турбують пацієнта будь-які супутні симптоми). Далі лікар проводить огляд, пальпацію та може призначити додаткові способи обстеження. Це можуть бути:

 1. Ультразвукове дослідження.
 2. Аналіз крові.
 3. Рентгенографічне дослідження.
 4. Томографія.
 5. Електронейроміографія.
 6. Біопсія та інші типи процедур.

Комплексна діагностика необхідна для того, щоб фахівець правильно встановив діагноз та призначив правильне, ефективне та безпечне для пацієнта лікування. Чим раніше ви звернетеся за професійною медичною допомогою, тим нижчим є ризик утворення небезпечних наслідків.

Часті питання про болі в п'яті

Чому боляче наступати на п'яту вранці?

Якщо вам боляче наступати на п'яту вранці, це може бути плантарний (підошовний) фасциїт, бурсит, ревматоїдний артрит, подагра, плоскостопість та інші види захворювань. Точний діагноз ставить лікар під час обстеження.

Як дізнатися чи є шпора п'яти?

Симптоми шпори п'яти: біль і дискомфорт у п'яті, зміна ходи, біль найчастіше турбує вранці, боляче наступати на ногу, п'ята болить навіть у стані спокою.

Як прибрати біль у п'яті в домашніх умовах?

При болю в п'яті вам знадобляться ортопедичні устілки або підп'ятники, стежити за тим, щоб ноги не переохолоджувалися, робіть ванни з морської солі та йоду. Також можна використовувати бандаж на гомілковостоп, щоб позбавити ногу від зайвого навантаження.

Що робити, якщо болять п'яти від стоячої роботи?

Якщо ви довго працюєте стоячи, використовуйте ортопедичні устілки. Також намагайтеся давати ногам розвантаження та відпочивайте кожні 2 години. Вибирайте зручне взуття. Найкраще використовувати ортопедичне. Щоб знизити навантаження на вени та судини, рекомендується використовувати компресійний трикотаж.

Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю

Тамара, 01.04.2023, 22:11

Доб.вечер,сильно болить пятка збоку при ходьбі

Андрій Рудов, 14.04.2023, 10:38

Біль у п'яті збоку при ходьбі може бути викликаний різними причинами, включаючи: Фашит п'яти - це запалення зв'язки та м'язів, які призводять до п'яти. Симптоми: біль у п'яті в області зв'язування під час ходьби, особливо після тривалого відпочинку. Хвороба плоскостопості – це порушення архітектоніки стопи, коли утворюються плоскі стопи. Симптоми: біль у п'яті та інших частинах стопи при ходьбі, втома, тяжкість у ногах. Перелом або мікротравма п'яти - це пошкодження кістки, що може статися при падінні або перевантаженні при шпильці. Симптоми: гострий больовий синдром у ділянці п'яти, набряклість, обмеження руху. Ахіллобурсит – це запалення та травма актиноподібного сухожилля, яке з'єднує великі м'язи ноги та п'яту. Симптоми: біль у ділянці п'яти на задній поверхні, що посилюється при навантаженні. Якщо регулярний біль у п'яті збоку виникає регулярно або на фоні сильного навантаження, необхідно звернутися до лікаря.

Александр, 11.03.2023, 08:59

Доброго дня, після пробіжки, з'явився біль у п'яті, при наступі на поверхню, в спокійному положенні, лежачи або сидячи, не болить, відчуття невеликого болю тільки коли піднімаєш носок угору і при наступі на поверхню. !

Андрій Рудов, 14.04.2023, 09:57

Добридень! Можливо, це шпора п'яти. Але можуть бути інші причини. Приходьте в Медтехніка Ortomedica на безкоштовну діагностику стопи, щоб зрозуміти причину болю у п'яті та отримати консультацію ортопедичного фахівця.

олена, 15.02.2023, 13:53

ранкова та нічна біль пяти з внутрішнього боку пяти

Андрій Рудов, 17.02.2023, 10:12

Є кілька різних причин, які можуть викликати ранковий та нічний біль у п'яті на внутрішній стороні п'яти. Однією з найпоширеніших причин є підошовний фасціїт, при якому запалюється підошовна фасція (смужка тканини, яка проходить вздовж нижньої частини стопи). Це може статися через травму або навіть тісне взуття. Лікування підошовного фасціїту зазвичай включає відпочинок, лід та вправи на розтяжку. Іноді лікар може призначити протизапальні препарати, спеціальні ортопедичні вставки для взуття. Також можна використовувати нічний гомілковостопний ортез Aurafix ORT-17, який утримує стопу в певному положеннні і захищає тканини від мікропошкоджень в період коли Ви встаєте вранці (це і викликає ранковий біль). Якщо ранковий та нічний біль у п'яті сильний, важливо звернутися до лікаря, щоб виключити будь-які інші потенційні причини, такі як проблеми із суглобами або артрит.

Nataliafem, 10.02.2023, 16:45

Погоджуся з автором, справді я сама зіткнулася з низкою захворювань, безглузда трата грошей на обстеження, звернулася до доктора жукова, він уважно вивчив все, зробила повне обстеження відразу, і видно було через тиждень як загальний стан покращився, тому тут найбільше залежить від людини хто вас обстежує, дуже багато лікарів, які не хочуть вникати у ваші болячки

Андрій Рудов, 17.02.2023, 10:14

Доброго дня! Звичайно, для повноцінного та якісного лікування, дуже важливо знайти компетентного лікаря, якому будете довіряти.

Світлана, 30.01.2023, 17:19

Доброго вечора скажіть будь ласка як лікувати біль у п"яткі? Болить зазвичай ввечері і не постійно, а дуже-дуже приступом заболить і попускає. Так триває біля 3-х місяців.

Андрій Рудов, 17.02.2023, 10:27

Існує багато можливих причин болю у п'яті, тому важливо звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу. Лікування буде змінюватись в залежності від причини болю, але може включати відпочинок, лід та безрецептурні болезаспокійливі засоби. У тяжких випадках лікар може призначити фізіотерапію.

Светлана, 09.01.2023, 16:23

Вітаю. Дуже болить п'ята з боку збоку. Більше болить коли довго ходжу, а робота на ногах весь час, фізичне навантаження велике, в спокійному стані не болить, і якщо просто навіть масажувати п'яту то дуже боляче, що робити, чим лікувати?

Андрій Рудов, 17.02.2023, 10:45

Є кілька причин, які можуть спричинити біль у п'яті. Одна з можливих, полягає в тому, що у вас є шпора п'яти, яка являє собою кістковий наріст, що утворюється на кістці п'яти. Шпори п'яти можуть бути болючими, коли вони тиснуть на м'які тканини п'яти. Інша причина полягає в тому, що у вас підошовний фасціїт, який є запаленням тканини, що з'єднує п'яткову кістку з пальцями ніг. Підошовний фасціїт може бути викликаний надмірним навантаженням або носінням взуття, яке не забезпечує достатню підтримку. Якщо ви відчуваєте біль у п'яті, вам слід звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу. Лікування болю в п'яті буде змінюватись в залежності від основної причини. Також Ви можете пройти безкоштовну діагностику стопи в будь-якому магазині Медтехніка ORTOMEDICA.

Ірина, 22.12.2022, 20:02

Постійне відчуття болю і запалення в пятах. Даже коли я відпочиваю

Андрій Рудов, 17.02.2023, 10:51

Є кілька причин, які можуть спричинити цей біль. Це може бути підошовний фасціїт або шпора п'яти. Зверніться до лікаря для обстеження та правильної постановки діагнозу. Також рекомендуємо пройти безкоштовну діагностику стопи в будь-якому магазині Медтехніка ORTOMEDICA.

Анатолій, 14.12.2022, 22:19

Пекуча біль п"яти ступні вночі

Андрій Рудов, 17.02.2023, 13:30

Є кілька потенційних причин пекучого болю в п'яті, що виникає вночі. Одна з можливостей полягає в тому, що у вас підошовний фасціїт, який є запаленням тканини, що проходить вздовж нижньої частини стопи. Цей стан часто посилюється стоянням або ходьбою протягом тривалого часу і може бути досить болючим. Інша можливість полягає в тому, що у вас захворювання нервів, зване тарзальним тунельним синдромом, яке є здавлення нервів у стопі. Це також може бути досить болючим і часто посилюється вночі. Якщо ви відчуваєте ці симптоми, важливо звернутися до лікаря, щоб він міг правильно діагностувати та лікувати захворювання. Також запрошуємо Вас на безкоштовну діагностику стопи у магазинах Медтехніка ORTOMEDICA.

Ирина Камышная, 13.12.2022, 10:43

біль на праву п'яту вранці тільки, а потім протягом дня не відчувається. Що робити у домашній обстановці?

Андрій Рудов, 17.02.2023, 13:43

Доброго дня! Є кілька можливих пояснень ранкового болю у правій п'яті. Одна з можливостей полягає в тому, що у вас надмірна пронація, що означає, що ваша стопа дуже загинається всередину при ходьбі. Це може створити додаткове навантаження на структури стопи, включаючи п'яту. Інша можливість полягає в тому, що у вас є шпора п'яти, яка являє собою кістковий наріст на кістці п'яти. П'яткові шпори можуть викликати біль, коли вони натискають на м'які тканини або коли тканина треться про шпору. Якщо у вас надмірна вага, зайва вага може сприяти болю в п'ятці. Нарешті, носіння взуття, яке не підходить за розміром або не підтримує ваші ноги належним чином, може призвести до болю в п'яті. Рекомендую пройти безкоштовну діагностику стопи в будь-якому магазині Медтехніка ORTOMEDICA, а також почати носити ортопедичні устілки. Для підтвердження діагнозу краще звернутися до лікаря ортопеда.