Який артеріальний тиск має бути у дитини, та як його контролювати?

Катерина Загорулько

Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)

Дата публікації: 10.05.2023

Артеріальний тиск у дітей помітно нижче, ніж у дорослих. Причина цьому, різниця в еластичності стінок кровоносних судин. Разом з цим, помилково вважати, що гіпертонія – це проблема лише дорослих людей. Якщо ж у дитини спостерігається головний біль, періодичні запаморочення, носові кровотечі та порушення сну, це може бути ознаками підвищеного артеріального тиску. Щоб розуміти чи є підвищений артеріальний тиск у дитини, перше з чого необхідно почати - це правильне вимірювання тиску. Про що у статті детально та розкажуть фахівці компанії Ортомедика.

Як виміряти артеріальний тиск дитині?

Для того, щоб дізнатися який тиск у дитини, мало проводити вимір лише один раз. Для цього потрібно тричі робити це з періодичністю 2-3 хвилини. Вимірювати рекомендується на одній і тій же руці, після чого береться просто середній показник.

Для контролю дитячого АТ рекомендується завести спеціальний щоденник, куди будуть вноситись показники. Якщо ж у дитини був разово підвищений тиск, то рекомендується в цей день зробити ще два-три виміри протягом дня у спокійному стані, щоб розуміти, який тиск норма, а який саме в момент поганого самопочуття.

У момент вимірювання необхідно, щоб дитина знаходилася в спокійному положенні, спираючись при цьому на спинку стільця. До інших особливостей вимірювання тиску у дітей можна віднести:

  • Не можна схрещувати ноги, вони мають рівно стояти на опорі.
  • Протягом усієї процедури не варто розмовляти і крутитися по стільці.
  • Перед вимірюванням тиску необхідно уникати фізичної активності, інакше це може вплинути на правдивість показників.
  • Вимірювання тиску для дітей віком до 2 років відбувається в положенні лежачи на спині.
  • Для щоденного контролю тиску рекомендується проводити вимірювання у першій половині дня.
  • Перед виміром рекомендується не приймати їжу та будь-які ліки. По можливості варто спорожнити сечовий міхур.

Вимірювання тиску у дітей відбувається таким чином:

  1. Манжета накладається на голе плече, її нижній край повинен бути розташований вище за ліктьовий згин на 2-3 см;
  2. Гумові трубки приладу повинні бути розташовані там, де знаходиться внутрішня частина плеча;
  3. Якщо вимірювання проходить механічним приладом, головку фонендоскопа варто розмістити в центрі ліктьової ямки;
  4. Далі можна почати нагнітати повітря в манжету, при цьому клапан груші повинен бути закритий.
  5. Фінальним кроком буде спуск повітря та прислуховування до тонів, які відповідатимуть систолічному та діастолічному значенням.

Якщо для вимірювання використовується автоматичний тонометр, тоді він повинен бути відкалібрований і з відповідним справним джерелом живлення. Для включення та відключення апарата використовується всього одна кнопка, якщо ви використовуєте напівавтоматичний тонометр, то вам ще потрібно буде накачати повітря за допомогою груші.

Який тонометр підходить для дітей

Дитячі судини мають велику еластичність та велику капілярну сітку. Стаючи старшим тиск крові збільшується, як наслідок і артеріальний тиск стає вищим.

Для дітей у різний проміжок вікових змін можна використовувати як механічний, так і електронний тонометр. Можна навіть використовувати зап'ястний тонометр, тільки кріпити його потрібно на плече. Втім, варто зазначити, що для постійного використання тонометр на зап'ястя не підійде, але якщо ніякого іншого поруч не буде, то і він зможе виручити.

Тонометр для дитини до трьох років – рекомендується використовувати механічний тонометр, автоматичні чи напівавтоматичні моделі при повільній та тихій пульсації можуть бути не такими достовірними.

На результати вимірювань впливають вік та зріст дитини, настрій, режим харчування, загальний стан здоров'я та фізичні навантаження.

Чи потрібна дитині окрема манжета у тонометрі?

Як ми вже сказали, для вимірювання артеріального тиску у дитини підійде будь-який прилад і як такого поняття, як дитячий тонометр не існує, а ось розмір манжети має велике значення. Розмір манжети дорівнює розмірам кола руки. Так, для дітей розрізняють такі розмірні варіанти:

  • Неонатальна манжета, її розмір 5-7,5 см. Призначається для новонароджених.
  • Манжета для малечі розміром 7,5-13 см, призначена для немовлят.
  • Дитяча манжета розміром 13-20 см.

Правильний вибір манжети є важливим для отримання достовірних результатів. Манжета в тонометр для дитини має охоплювати 2/3 довжини плеча. Якщо вибрати занадто широку манжету, це може занизити показники, а занадто вузька навпаки може завищити показники.

Норми АТ для дітей залежно від віку

Чим старше стає дитина, тим вищою є норма. Лікарі створили спеціальну таблицю норми тиску для дітей різного віку:

  1. Так, наприклад, у новонароджених тиск може бути в межах 60-95 верхнє значення і 40-50 одиниць нижнє значення.
  2. У дітей до року тиск становить 90-112 та 50-74 одиниці.
  3. У віці 4 років показники такі – 110-116 та 60-76 одиниць.
  4. До 9-ти років тиск 100-120 та 60-78 одиниць;
  5. У 10-12 років 120-126 на 70-82.
  6. До 16 років 110-136 на 70-86.

При необхідності для визначення норми АТ для конкретного віку дитини можна скористатися простою формулою - до кількості років дитини для визначення верхнього показника додаємо 90 одиниць, а для нижнього 60.

Якщо дитина скаржиться на частий головний біль, слід вимірювати тиск протягом декількох днів поспіль. Важливо, робити це одночасно, так показники будуть найбільш точними.

Чому у дитини підвищений тиск?

Проблема підвищеного тиску стосується не лише дорослих людей, а й навіть дітей у шкільному віці. Важливими критеріями оцінки показників є вік, зріст та стать дитини. Ознаками підвищеного тиску можуть бути:

  • Головний біль;
  • Блювота;
  • Слабкість;
  • Порушення сну.

При цьому всі перелічені вище ознаки можуть свідчити не тільки про тиск, а й про деякі інші проблеми.

Якщо в дітей навіть періодично буває підвищений тиск, це може бути провісником гіпертонічної хвороби у майбутньому. Якщо на це не звернути увагу з дитинства, то одні з великих перепадів стану здоров'я можуть бути й у підлітковому віці під час гормональних змін.

Гіпертензія у дітей може бути з таких причин:

  1. Спадковість. В одного або двох батьків теж може спостерігатися підвищений артеріальний тиск.
  2. Сидячий, малорухливий спосіб життя.
  3. Неправильне, незбалансоване харчування, швидкі перекуси.
  4. Зайва вага та застій лімфи.

Гіпертонічні сплески тиску позначаються як у фізичному так і розумовому розвитку дитини. Зокрема, за наявності таких відволікаючих факторів як тиск, головний біль і слабкість дитині складно сконцентруватися на навчальному процесі. У складних випадках може розвиватися відчуття неповноцінності через не встигання з навчанням та загальний дискомфорт за наявності якихось проблем зі здоров'ям.

Для покращення стану вашої дитини можна додати фізичну активність, тим самим скоротити час перебування перед гаджетами та поміняти режим харчування. Необхідно додати до раціону більше фруктів, зелені, а також мінімізувати споживання солі та простих вуглеводів.

При правильному та швидкому підході підвищений тиск у дітей досить швидко піддається корекції та лікуванню.

Якщо ж не звертати увагу на перелічені вище ознаки, то можна тільки посилити ситуацію і погіршити загальний стан здоров'я.

Чим знижують тиск дітям

Щоб мінімізувати підвищений тиск у дитини, її необхідно укласти на горизонтальну поверхню, відкрити кватирку або навіть зробити протяг. Варто використовувати заспокійливі засоби такі як валеріана або гліцин. Якщо ж після вимірювання тиску тонометром ви побачили, що він підвищений, тоді можна застосувати спеціальні засоби його зниження. Як препарати для лікування артеріального тиску у дітей використовують:

  • Адренергічні модифікатори;
  • Блокатори кальцієвих каналів та рецепторів ангіотензину;
  • Судинорозширюючі засоби;
  • Тіазидні діуретики.

Втім, на початкових етапах можна впоратися і без медичних препаратів. Для цього варто дотримуватись таких рекомендацій:

  1. Нормалізуйте спосіб життя дитини. Нікому не йде на користь засинання після опівночі та тривалий час перебування перед гаджетами.
  2. Сон має становити 8-10 годин.
  3. Додати фізичне навантаження у вигляді прогулянок, катання на велосипеді, бігу. Активне фізичне навантаження повинне становити 30-60 хвилин. Також необхідно обмежити підняття тяжкості.

Чому у дитини може бути знижений тиск

Тиск, який відрізняється від вікових показників у меншу сторону, є зниженим і може свідчити про надмірне фізичне та розумове навантаження. Також це може свідчити про порушення режиму дня та надмірну втому.

Якщо ж у дитини показник тиску нижче 90/60, то це вважається низьким тиском та ознакою гіпотонії.

Також знижений тиск може свідчити про:

  • Серцеву недостатність;
  • Цукровий діабет;
  • Дефіцит вітамінів В12, фолієвої кислоти та заліза.
  • Аритмії та пневмотораксі.

Для підвищення тиску часто використовують гранатовий та виноградний сік. Також корисними будуть чорний шоколад, чорний чай, ложка кориці з медом.

Якщо ж не вдається нормалізувати тиск за допомогою міцного та здорового сну, нормального режиму харчування та спортивної активності, тоді варто звернутися до лікаря та застосовувати медичні препарати. Іноді при підвищенні тиску, батькі можуть вдатися до того, що дають своїм дітям каву. Але, варто враховувати той факт, що повноцінно вводити такий напій, як кава рекомендується тільки з 14-15 років. Все що до цього віку, то це може бути лише слабенька порція кави раз на місяць.

Лікування захворювань пов'язаних з підвищеним чи зниженим тиском займаються кардіологи, терапевти та неврологи.

Якщо ж у дитини є якийсь гормональний дисбаланс, це також може бути причиною стрибків з тиском. Зокрема, це стосується гормону кортизолу. Він бере участь у регулюванні артеріального тиску. При будь-яких збоях та відхиленнях від норми також можуть спостерігатися стрибки з АТ.

Для повноцінного контролю за рівнем артеріального тиску в кожному будинку повинен бути тонометр, який допоможе визначити рівень тиску і дасть вам підказку, чи потрібно його знизити або навпаки підвищити. При цьому навіть якщо апарат показав якісь відхилення від норми, це не привід панікувати і відразу шукати якусь хворобу у своєї дитини. Нехай цим питанням займаються медики. А наш салон ортопедичних товарів Ortomedica у свою чергу може допомогти вам із вибором тонометра та дитячої манжети. Також у каталозі нашої компанії можна знайти багато супутніх товарів, які допоможуть при реабілітації після травм або для щоденного використання в профілактичних цілях.

Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю