Як зняти набряк після розтягнення ноги
Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)
Дата публікації: 26.07.2023
Зміст:
Практично кожен стикався з травмою гомілкостопа або знає про неї від близької людини, оскільки це дуже поширене явище. Згідно зі статистикою, щороку пошкодження гомілкостопа діагностуються у мільйона жителів України, а наступні три роки існує велика ймовірність пошкодження цієї області повторно. За таких травм лікарі рекомендують придбати бандаж для гомілкостопу. Саме з його допомогою можна якісно зафіксувати травмовану ділянку в анатомічно правильному положенні, тим самим прискоривши процес загоєння пошкоджених тканин.
Розтягнення зв'язок може статися при незручному русі або перевантаженні, де волокна зв'язок не тільки розтягуються, а й рвуться. Таким чином, якщо людина пошкодила деякі волокна, то це називають надривом зв'язок, а якщо всі, то йдеться про розрив зв'язки. Уздовж зв'язок і навколо суглоба є безліч дрібних нервів і кровоносних судин. І коли ця область пошкоджена, то утворюється набряк, який може виникнути у перші години після травми. Це відбувається через виливання крові з «порваної» артерії або вени.
Біль після розтягування чи надриву може піти вже за кілька днів. Після травми є ряд наслідків: кульгавість та локальна набряклість. Якщо грамотно надати першу медичну допомогу, все подальше лікування допоможе знизити ризик ускладнень до мінімуму. Звичайно, не варто забувати, що на результат впливають такі показники, як ступінь розриву, об'єм гематоми, вихідний стан кровообігу нижніх кінцівок. Пускати лікування на самоплив ніколи не варто, якщо набряк після травми не минає тривалий час, його варто розглядати вже як окрему патологію і діяти негайно, дотримуючись усіх рекомендацій лікаря.
Способи негайного зняття набряку
З метою зменшення виливу крові з травмованих судин і для того, щоб рідина швидше розсмокталася, варто дотримуватися низки нескладних правил, про них розкаже лікар, до якого людина звертається за допомогою та лікуванням. Рекомендовані дії за будь-якого «розтягування» зв'язок гомілкостопу:
- В першу чергу нозі потрібно дати спокій, не варто навантажувати її якимось способом, пам'ятайте, що кожен зайвий рух перешкоджає утворенню міцного тромбу та припиненню кровотечі.
- У перші пару днів після травми краще більше лежати, ногу при цьому класти на подушку, так що б гомілковостоп був трохи вище за рівень тіла.
- Щоб зняти набряк, варто прикладати щось холодне кожні 2 – 3 години (обов'язково через тканину), це допоможе зменшити інтенсивність кровотоку та швидко зупинить кровотечу.
- Якщо немає можливості проводити багато часу в горизонтальному положенні, то в період ходьби застосовуйте компресійні бандажі, вони знімають біль і не дозволять гематомі рости. Така компресійна пов'язка на ногу покращить пропріоцепцію – регулювання балансу м'язів-стабілізаторів суглоба.
- Також для скорочення накопичення рідини досить тримати ногу трохи в піднесеному положенні.
- Використання протизапальних препаратів
Для зняття набряку та болю кожна людина вдається до використання безрецептурних препаратів і до тих, що призначив їй лікар.
Безрецептурні нестероїдні протизапальні препарати можуть допомогти зменшити біль за досить короткий час. З метою запобігання хронічній туго рухливості плюснефалангового суглоба варто вдатися до фізіотерапії, яка спрямована на підвищення гнучкості. Якщо людині поставлений діагноз – травма ІІ ступеня, то їй може допомогти обмеження руху суглобів під час пересування, в такому разі не рідкість використання взуття із жорсткою підошвою, ортезу чи взуття з ортопедичною устілкою. Якщо людина помічає збереження симптомів, обмежену рухливість суглоба протягом кількох тижнів, то їй не варто зволікати і звернутися до фахівця, оскільки є ймовірність необхідності хірургічного втручання для лікування стопи та гомілковостопного суглоба.
Кожна людина розуміє, що препарати, які призначив лікар, вже мають свій рейтинг довіри серед користувачів, оскільки вони були розроблені спеціально для лікування, відновлення та зняття набряку після розтягування ноги. До найбільш дієвих препаратів увійшли:
- Диклофенак;
- Глюкозамін;
- Хондроїтин;
- Камфора;
- Ібупрофен;
- Кетопрофен.
Застосування місцевого лікування досить поширене серед користувачів, зокрема це:
- Холодні компреси чи пакети з льодом;
- Креми або гелі для місцевого застосування з протизапальними властивостями (живокіст, баінвель, довгіт, фіналгель).
- Трав'яні лікарські засоби та натуральні замінники.
Легкі вправи та рухи для зняття набряку
Кожна людина, яка отримала розтягнення ноги, повинна розуміти, що процес лікування та відновлення залежить не тільки від дієвих препаратів, призначених лікарем, а й від неї особисто. У перший період після травми гомілкостопа варто відмовитися від тренувань і зайвого тиску на травмовану ділянку. У вигляді першої допомоги, варто знерухомити кісточки, використовуючи для цього еластичний бандаж на ногу. Приділити час вправам після розтягнення зв'язок гомілкостопу варто не раніше ніж через 72 години після травмування.
Так як при розтягненнях, вивихах і, тим більше, переломах гомілковостопного суглоба людині просто нетерпимо боляче ходити і стояти, комплекс ЛФК при розтягуванні зв'язок гомілковостопного суглоба проводиться в положенні для найбільшої зручності пацієнта:
- в першу чергу необхідно поставити ноги на гімнастичну палку або пляшку і перекочувати її, намагаючись при цьому робити рухи не колінами, а стопами;
- повільно згинайте та розгинайте стопи по черзі;
- поставте ступні разом і ковзайте ними по підлозі вперед-назад;
- тримаючи стопи паралельно, перебирайте пальцями, імітуючи підняття чогось маленького;
- розмістіть хвору ступню на здоровій і погладьте її, не відриваючи п'яти від підлоги.
Також відмінні та дієві вправи при розтягуванні зв'язок гомілкостопа проводяться з використанням спортивного м'яча (фітболу):
- Можна катати м'яч вперед-назад і по колу за допомогою стоп;
- Потрібно захопити та підняти снаряд пальцями обох ніг або середньою частиною стоп.
- Після того, як вправи при розтягуванні гомілкостопу завершилися, бажано знову надіти бандаж на ногу.
Носіння фіксатора (може розтягнутися на строк до місяця), він не дає нозі знову підвернутися, підтримуючи зв'язки.
Легкі вправи та рухи для зняття набряку
Звичайно ж, гомілковостопний суглоб так само, як інші частини опорно-рухової системи, схильний до запально-дегенеративних захворювань, таких як:
- артрит;
- артроз;
- бурсить.
У першу чергу захворювання супроводжується гострими болями, через які людині важко ходити і стояти, що ускладнює виконання будь-яких елементів ЛФК для гомілкостопу. В даному випадку варто підключити медикаментозне лікування та спокій, який забезпечує бандаж на гомілковостопний суглоб. Якщо пацієнт підключить до свого лікування гімнастику для гомілкостопу, то він дуже скоро почне помічати, як повернувся тонус у його м'язи, який був втрачений за час знерухомлення, так само зміцнить м'язову оболонку і зв'язки та прискорить локальне кровопостачання.
Рекомендовані вправи при артрозі гомілкостопа, а також інших захворюваннях запально-дегенеративного характеру варто почати з простих елементів. Гімнастику при артрозі гомілкостопа лікарі рекомендують робити на стільці в положенні сидячи:
- Витягнувши ноги перед собою, рухайте стопами вгору-вниз;
- Не змінюючи положення «пропишіть» у повітрі букви алфавіту носком стопи;
- Опустіть ноги на підлогу і підніміть носок підошви, не відриваючи при цьому п'яту;
- Повільно підніміть п'яти, не відриваючи від підлоги шкарпеток.
Варто пам'ятати, що ряд вправ, що відповідає за відновлення зв'язок гомілкостопу при запальних захворюваннях, повинні містити рухи відведення стопи, що виконуються в положенні лежачи:
- Потрібна допомога помічника, для м'якого відведення вашої стопи вправо-вліво, а пацієнт повинен протистояти зусиллю;
- Таку ж роботу необхідно виконати з гумовим еспандером, повторювати рух варто у всіх площинах.
ЛФК при артрозі гомілковостопного суглоба на подальшому етапі реабілітації повинен включати елементи для стабілізації кістково-м'язової системи, які робляться вже в положенні стоячи, а саме:
- поставте п'яту однієї стопи перед шкарпеткою іншої в одну лінію, такому положенні необхідно пробути 30 секунд, далі зробити повторення вправи, помінявши ноги, на завершення можна повторити ті самі дії, але із заплющеними очима;
- зробіть крок, спираючись на п'яту, а коли стопа повністю ляже на підлогу, повільно підніміться на носок, після цього зробіть крок іншою ногою вперед і повторіть ті самі дії;
- ставши на хвору ногу утримуйте рівновагу протягом 30 секунд, з метою ускладнення елемента його можна зробити із заплющеними очима;
- піднімайтеся з п'яти на носок, утримуючи руки на поясі, або використовуйте степ-платформу, вставши на неї так, щоб п'ята звисала.
Компресійна терапія
Насамперед варто визначитися, для чого потрібні бандажі на гомілковостоп і що змінюється з їх носінням:
- Поліпшується терморегуляція ушкодженої області;
- Надійно фіксується стопа в анатомічно правильному положенні;
- Грамотний розподіл навантаження на суглоби;
- Запуск процесів регенерації та відновлення пошкоджених тканин;
- Зниження ймовірності розвитку травм під час активних спортивних тренувань.
Крім значної кількості переваг у бандажів є й недоліки:
- Якщо пов'язку на ногу вибрати не правильно, то можна допустити надмірне передавлювання області з порушенням кровообігу, а також виникнення м'язової слабкості та інших негативних наслідків.
- Носіння фіксатора суворо заборонено за наявності дерматологічних захворювань у пацієнта в області гомілкостопу та наявності відкритих ран.
Для відновлення пошкодженої області лікарі рекомендують використовувати еластичні та компресійні бинти.
Еластичні медичні бинти - це матеріал, який використовується для тугої підтримуючої або компресійної пов'язки. Еластична пов'язка захищає користувача від травмування, а також використовується в період реабілітації після отриманих травм різного генезу. Терапевтична дія ґрунтується на забезпеченні часткової іммобілізації пошкодженої ділянки тіла.
Компресійні бинти – призначають до застосування після хірургічних втручань на вени нижніх кінцівок та після мікросклеротерапії, при лікуванні вивихів та розтягувань, для профілактики тромбозу глибоких вен, хронічної чи загостреної венозної недостатності. Компресійний бандаж для ноги є чудовим помічником у період профілактики та терапії низки захворювань вен.
У процесі відновлення після розтягування ноги пацієнти часто вдаються до компресійної терапії. Пропонуємо докладніше дізнатися про її переваги та запобіжні заходи.
Сенс компресійної терапії полягає у створенні зовнішнього тиску на венозно-лімфатичну систему хворої кінцівки. Після проведення даної роботи діаметр вен зменшується, що в свою чергу, призводить до збільшення швидкості кровотоку і зменшення ризику утворення венозних тромбів.
Особливості лікувального ефекту компресії:
- Дозована компресія дозволяє зменшити патологічний рефлюкс, тобто зворотний струм венозної крові і поліпшити венозний відтік, що надалі позитивно позначається на зниженні венозного тиску як при ходьбі, так і в спокої.
- Використання компресійного носіння в терапії сприяє поліпшенню відтоку лімфи від хворої кінцівки, зменшуючи таким чином лімфостаз.
- Компресійна терапія має протизапальний ефект, завдяки чому набряк ураженої кінцівки і біль у ній зменшуються.
- Компресійна терапія не є радикальним методом лікування варикозної хвороби та лімфостазу. Однак пацієнти завжди помічають чималу кількість позитивних ефектів від неї. У деяких випадках, таких як лімфостаз після радикальної лімфодисекції, компресійна терапія є основним методом лікування.
Ортопедичні бандажі для зняття набряку на нозі
Ортопедичний компресійний бандаж – це спеціальний медичний пристрій, призначений для підтримки гомілковостопного суглоба в правильному анатомічному положенні, зняття навантаження з пошкоджених тканин, зниження болю та набряклості.
Види бандажів на гомілковостоп
Бандажі на гомілковостоп розділяють залежно від їх фіксації на пошкодженій зоні:
- Еластичні бандажі – допомагають зменшити амплітуду руху суглобом, при цьому, не обмежуючи рухливість повністю, зменшують набряклість та больовий синдром, часто застосовуються спортсменами, у них відсутні ребра жорсткості.
- Середньої фіксації – бандаж має вставки із пластику або металу, які забезпечують компресійний ефект, лікарями призначаються при травмах гомілкостопа середнього ступеня тяжкості.
- Жорсткі – здатні повністю іммобілізувати кінцівку, не даючи їй рухатись, можуть стати альтернативною заміною гіпсовій пов'язці. Використовуються при переломах, артрозах та артритах суглоба, чи інших серйозних захворюваннях у період післяопераційного відновлення.
Фіксація бандажа на травмованій ділянці здійснюється за допомогою шнурівки або липучок. Пацієнт може легко самостійно регулювати рівень фіксації в різних зонах, а також знижувати компресію в міру відновлення рухової функції кінцівки.
Біль у ділянці кісточки може спровокувати не тільки артрит, бурсит або артроз гомілкостопа. Варто не забувати, що провідною причиною виникнення больового синдрому є запалення м'яких тканин та сухожилля. Для того щоб полегшити болючі симптоми застосовуються різні типи ортопедичних бандажів, кожен з яких фахівець підбирає індивідуально під користувача, спираючись на характер патології та ступінь її тяжкості.
Основною перевагою використання ортопедичного бандажу при набряку гомілковостопного суглоба є те, що він працює як корсет, за рахунок компресії знижує навантаження зі зв'язкового апарату та м'яких тканин суглоба. Така компресійна пов'язка для ноги легко впорається з набряками та больовими відчуттями в гомілкостопі при розтягуванні, артриті та артрозі. Він підходить для віддаленої реабілітації після операцій.
Що робити, якщо пухлина не сходить?
Недостатнє зменшення набряклості чи її наростання – привід звернення до лікаря. Як правило, фахівцеві достатньо провести просту пальпацію (промацування), щоб виявити джерело проблеми. Для отримання достовірної діагностики корисно буде зробити ультразвукове дослідження. Тривала наявність набряку найчастіше пов'язана з такими причинами:
- Порушення венозного відтоку. Причиною цього може бути як хронічна варикозна хвороба, так і посттравматичні зміни. Впоратися з набряком користувачеві допоможе компресійна білизна або спеціальний бандаж (якщо зона набряку зовсім невелика). Зменшення застою крові та лімфи прискорює місцевий метаболізм і здебільшого вирішує проблему.
- Організована гематома. Буває таке, що кров після травми не розсмоктується, а обростає оболонкою. Ця оболонка отримала назву - капсула, вона перешкоджає зменшенню гематоми та проникненню в неї ліків. В даному випадку допоможе пункція (висмоктування) гематоми шприцем і подальша компресія гомілковостопним бандажем. Досить рідко виникає необхідність операції щоб остаточно видалити гематоми з капсулою.
Через скільки має пройти набряк ноги після розтягування?
Після розтягування набряк ноги може триматися ще кілька тижнів, так само цей період пацієнт відчуває біль та інші прояви травми. Для відновлення зв'язок потрібно кілька місяців, а іноді й більше.
Що робити, якщо набряк ноги не минає більше двох днів?
Якщо через пару днів дотримання режиму набряк на нозі так і не проходить, варто застосувати компресійний бандаж. Він зменшить біль і механічно «придушить» гематому, перешкоджаючи її зростанню.
Якщо нога набрякає все більше, незважаючи на прикладання льоду та компресію, то можливо, ситуація складніша, ніж здавалася на перший погляд. В такому випадку не варто зволікати, а звернутися до фахівця за додатковою рекомендацією.
Чому нога набрякає через місяць після травми?
Якщо травма була зафіксована гіпсом, а після зняття знову виник набряк м'яких тканин, це трапилося тому, що при опусканні ноги кров приливає до стопи, від цього збільшується набряк.
Для того щоб правильно вибрати якісний та бандаж варто відвідати наш салон Ортомедіка. Як в інтернет - магазині, так і в будь-якому стаціонарному відділенні на території України наші фахівці допоможуть підібрати потрібний бандаж, спираючись на побажання покупця та рекомендації лікаря. Наш салон має широкий асортимент різних ортопедичних товарів, серед яких кожен покупець напевно знайде те, що йому необхідно. Ми закуповуємо вироби без посередників, у результаті гарантуємо якість кожного товару. Продукція має всі необхідні сертифікати безпеки. Чекаємо на Вас у нашому ортопедичному салоні в таких містах: Київ, Рівне, Львів, Запоріжжя, Нікополь, Вінниця, Хмельницький та багато інших.