Як вибрати тонометр

Катерина Загорулько

Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)

Дата публікації: 01.02.2023

Серцево-судинна система потребує особливого контролю та профілактики хвороб. На сьогоднішній день ризик серцевих захворювань великий, гіпертонія є проблемою буквально кожної п'ятої людини. Щоб контролювати свій артеріальний тиск, необхідно мати домашній тонометр. Ми розповімо, як вибрати тонометр, щоб він був зручний і якісний.

Види тонометрів та принцип їх роботи

Така домашня медтехніка, як тонометр, завжди повинна бути під рукою, адже вона використовується для щоденного контролю рівня АТ (артеріального тиску). Виробники поділяють тонометри на такі види:

  • Автоматичні;
  • Напівавтоматичні
  • Механічні.

Автоматичні тонометри самостійно наганяють повітря у манжету, швидко визначають частоту пульсу та показують отриманий результат на екрані. Вважається надійним, легким в експлуатації, багато моделей мають пам'ять збереження у приладі. Ефект збереження пам'яті дозволяє скласти загальну картину здоров'я людини. Прилад має високу чутливість. Це можна віднести як до плюсу, так і до мінуса. У разі використання такого вимірювача тиску показники будуть чіткими, при цьому важливо дотримуватися правил вимірювання. Для того, щоб користуватися автоматичним тонометром необхідно мати елемент живлення, це може бути батарейка або робота приладу від мережі. Ціна такого пристрою вища, ніж напівавтоматів та механічних тонометрів.

Напівавтоматичні тонометри - головна особливість такого пристрою є наявність груші для накачування повітря в манжету. Тому для його використання буде потрібна хоча б мінімальна сила в руці для накачування груші. Багато які напівавтоматичні моделі також мають функцію збереження останніх показників АТ. Немає додаткових функцій, що робить його простим у використанні. Для людей старшого покоління це буде плюсом, адже їм не доведеться розбиратися із сучасними технологіями.

Механічні тонометри дуже поширені у медичних закладах. Такий прилад складається з груші, манжети, манометра та стетофонендоскопа. Для використання механічного тонометра необхідні невеликі навички, людині потрібно навчитися чути пульс через стетофонендоскоп. Якщо в людини слабкий слух чи зір, такий вид апарату йому не підійде.

Кожен вид тонометра є чітким приладом для вимірювання артеріального тиску, вибирати його слід виходячи зі своїх особливостей та переваг.

Який тонометр вибрати для людини похилого віку?

Прилад для вимірювання тиску просто необхідно мати вдома, особливо якщо це стосується людей похилого віку. Саме в почесному віці збільшується ризик серцево-судинних захворювань, проблеми з серцевим ритмом стають дедалі помітними.

Тонометр для людини з поганим зором

Сучасна медична техніка для домашнього використання розрахована на широку аудиторію, в тому числі і на людей з особливими потребами. Так, наприклад, якщо у людини поганий зір, то їй варто вибирати тонометри з широким екраном і великими літерами. Багато моделей автоматичних та напівавтоматичних тонометрів мають світлові індикаторні підказки, які лише спрощують процес експлуатації. Завдяки цьому управління стає інтуїтивно зрозумілим. Великі цифри також полегшують процес експлуатації.

Тонометр для людини, яка погано чує

Якщо ж людина має проблеми зі слухом, то їй буде вкрай складно почути пульс через класичний стетоскоп в механічних тонометрах. У такому разі варто обирати сучасні електронні тонометри з гучними звуковими супроводами. Звуковий сигнал сповіщатиме про початок та завершення роботи тонометра.

Тонометри для пацієнтів із тремором рук

Проблеми зі слухом і зором це не єдині труднощі у роботі з приладом для вимірювання артеріального тиску. Коли в людини тремтять руки, то перевірити стан тиску класичним тонометром дуже складно. Адже там треба робити певні зусилля, аби накачати грушу. Втім, тремор рук це не вирок і людині не буде потрібна допомога іншого, щоб виміряти тиск.

Для цього необхідно просто надіти манжету на руку, встановити основний корпус на стіл або будь-яку іншу поверхню та дочекатися завершення вимірів.

Загалом для людей похилого віку рекомендується вибирати автоматичні або напівавтоматичні тонометри. Переваги в тому, що не буде необхідності використовувати стетоскоп, розбиратися зі шлангами або намагатися розглянути цифри на досить маленьких поділах класичного табла в механічних приладах.

Як вибрати дитячий тонометр

Іноді діти не менше, ніж дорослі потребують вимірювання артеріального тиску. Для цього їм не потрібний спеціальний апарат, можна використовувати той, що і для дорослих. Різниця буде лише у розмірі манжети, яка значно відрізняється від руки дорослої людини. Ширина манжети має бути не менше 40% від периметра плеча. Так, беручи за основу коло плеча, дитяча манжета для новонароджених повинна бути 7-12 см, у малюків до 1 року 11-19 см, у дітей дошкільного віку та підлітків розмір варіюватиметься від 18 до 26 см.

Якщо використовувати дорослу манжету, то вимірювання будуть помилковими.

Варто звернути увагу, що дітям віком до трьох років не можна використовувати автоматичні тонометри. До цього віку застосовують лише механічні тонометри. Причина в тому, що автоматичні після накачування випускають повітря з певним тиском та швидкістю, для маленьких дітей ця швидкість повітря може бути великою, і тоді результати будуть недостовірними. Після трьох років можна використовувати автоматичні та напівавтоматичні тонометри, але відповідно з правильно підібраною манжетою. Тиск варто вимірювати у спокійному стані, по можливості після сну або за потребою. Якщо ж дитина побігала або грала в активні ігри, то перед вимірюванням тиску необхідно відпочити.

Педіатри у роботі з маленькими дітьми також частіше використовують механічні тонометри. У роботі зі старшими дітьми можна зустріти автоматичні та напівавтоматичні пристрої. Для більш точного результату АТ у дітей педіатри роблять це три рази з інтервалом у кілька хвилин.

Як вибрати тонометр на зап'ястя?

Тонометр на зап'ясті розроблявся спеціально для людей з активним способом життя та для спортсменів. Зап'ястний тонометр має низку особливостей, завдяки яким він такий популярний серед користувачів. І так, на що варто звернути увагу, вибираючи зап'ястний тонометр:

  1. Розмір манжету – середня довжина від 14 до 20 см;
  2. Розмір дисплея та цифр на ньому – найбільш зручне та поширене трисмугове розташування показників;
  3. Пам'ять пристрою – йдеться про запам'ятовування даних для подальшого порівняння результату.

Кому підходять тонометри на зап'ясті

Тонометр на зап'ястя гідно зарекомендував себе на ринку медтехніки. Головним призначенням цього сучасного приладу є спрощення процесу вимірювання тиску та швидкого надання результатів користувачеві.

Еластичний манжет вміщує велику кількість різних датчиків, технології у створенні зап'ястних тонометрів йдуть у ногу з часом, тому більшість моделей універсальні і підійдуть користувачам різного віку. З вимірюванням тиску таким тонометром впорається навіть дитина, для цього достатньо закріпити манжет на зап'ястя і натиснути на кнопку, все інше апарат зробить сам.

Чи точні тонометри на зап'ясті

На сьогоднішній день тонометр на зап'ясті є дуже достовірним приладом, що дозволяє вимірювати тиск. На нашому сайті ortomedica.ua придбати тонометр на зап'ястя може будь-хто – як простий користувач для дому, так і лікарі у клініку. Точність даних приладів підтверджено низкою клінічних випробувань. Відгуки користувачів говорять про те, що прилади такого формату комфортні у використанні та дають чітке розуміння загального стану у конкретний момент.

Основні фактори вибору тонометра

Кожен користувач бажаючий придбати тонометр для дому, повинен відповідально підходити до цього питання, розуміючи, що купивши цю техніку, він часто їй користуватиметься, тому співвідношення ціни і якості є досить важливим. На ринку домашньої медтехніки безліч різних моделей тонометрів. Кожен користувач, спираючись на свої особисті уподобання, може вибрати найбільш вдалий варіант. Велика кількість ринку зайняли тонометри з Китаю, їхня якість помітно поступається світовим брендам, продуктивні лінії яких також знаходяться на території Китаю. Найбільш популярні серед покупців тонометри, виробництво яких розташовується в Європі та Японії, звичайно, їх ціна так само трохи вища, але й термін експлуатації помітно відрізняється від більш дешевших моделей.

Наша компанія Ortomedica пропонує своїм покупцям лише якісну продукцію, яка пройшла низку експлуатаційних перевірок. На сторінці інтернет-магазину можна знайти такі моделі тонометрів:

  • Beurer
  • Medel
  • Nissei
  • Omron
  • ProMedica
  • Dr. Frei
  • Paramed

Тонометри представлені на сайті компанії мають гарантійний термін експлуатації та детальний опис щодо використання.

Як вибрати манжети для тонометрів

Вимірювання тиску – це важливий та регулярний процес моніторингу стану організму. Домашня медична техніка дозволяє швидко та якісно виміряти тиск та пульс користувача. Для отримання безпомилкових даних необхідно вибрати тонометр із найбільш підходящою довжиною манжету.

Розмір манжети для тонометра легко можна визначити самостійно, для цього потрібно зробити замір кола своєї руки за допомогою сантиметрової стрічки. Для визначення розміру манжети заміряємо коло біцепса на лівій руці (обов'язково в розслабленому стані). Далі працюємо з отриманими вимірами та визначаємо необхідну для себе манжету. На сайті компанії представлені тонометри з кількома різновидами манжет:

  1. Віялова манжета - є універсальною, підійде людям з колом руки (22 - 42 см);
  2. Конусоподібна манжета для напів або автоматичного тонометра має діапазон довжини (22 – 42 см);
  3. М'яка манжета ідеально підійде для руки коло якої від 22 до 32 см.

Перед покупкою кожен покупець повинен визначити для себе самостійно найбільш підходящий вид манжети, щоб вимірювання тиску було найточнішим.

Додаткові функції у тонометрах

Також варто згадати, що тонометри мають ряд додаткових функцій, чим більше їх у приладі, тим вищою буде його ціна. Серед додаткових функцій можна назвати такі:

  • дата,
  • пам'ять,
  • індикатор руху руки,
  • індикатор правильності надягання манжети,
  • індикатор аритмії,
  • кольорова шкала ВООЗ.

Сучасні тонометри мають різні різновиди інтелектуальних технологій, серед яких Fuzzy-Logic та Intellisense.

Fuzzy-Logic – система штучного інтелекту, завдяки якій прилад запрограмований реагувати на рівень нагнітання тиску в манжету, а також після здійснення вимірювання дозволяє виконувати спуск повітря.

Система Intellisense – забезпечує комфорт та точність при вимірі, також може здійснити два виміри в процесі одного (виділити найбільш оптимальний рівень накачування та проаналізувати пульсову хвилю). Причому за часом використання для отримання результатів такі апарати практично не відрізняються від класичних варіантів без додаткових функцій.
Який тонометр не бреше?

Важливою перевагою сучасних приладів є те, що кожен електронний тонометр незалежно від фірми - виробника, індивідуальних особливостей або моделі, має високу точність. Похибка під час вимірювання тиску такими тонометрами становить +/- 3 мм рт.

Найкращі тонометри в Україні

Варто докладніше розповісти про країну реєстрації брендів відомих у всьому світі тонометрів. До них входять:

  1. AND – Японія;
  2. Beurer – Німеччина;
  3. Gamma - Англія;
  4. Little Doctor – Сінгапур;
  5. Longevita – Китай;
  6. Medel – Італія;
  7. Nissei - Японія;
  8. Omron - В'єтнам;
  9. Oromed – Польща;
  10. B.Well – Швейцарія;
  11. ProMedica – Швейцарія;
  12. Dr. Frei – Швейцарія;
  13. Paramed – Китай;
  14. Ridni - Китай.

Скільки коштує якісний тонометр?

Звичайно ж, купуючи тонометр, варто розуміти, що дана техніка не коштує дешево, середня ціна на даний вид продукції в 2022 році становила:

  • Механічні тонометри 235-600 грн,
  • Напівавтоматичні 480-1350 грн,
  • Автоматичні 490-3880 грн,
  • Електронний тонометр на зап'ясті коштував – 2000 грн.

Втім, купуючи тонометр для вимірювання артеріального тиску, ви купуєте не тільки елемент медичної техніки, але й надійного помічника, який надасть підказку про зміни у вашому здоров'ї. Такий корисний прилад, як тонометр, ви можете купити в мережі магазинів медтехніки Ortomedica. У нас ви знайдете всі необхідні прилади, які допоможуть підтримати та у разі потреби скоригувати ваше здоров'я.

Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю