Як вибрати слуховий апарат?
Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)
Дата публікації: 27.02.2023
Зміст:
Слуховий апарат – це сучасний пристрій, який допомагає людині жити повноцінним життям, навіть якщо вона має патологію органів слуху. Цей електронний звукопідсилюючий прилад застосовують строго відповідно до медичних рекомендацій. З його допомогою людина з проблемами слуху може йти в ногу з часом і з комфортом для себе адаптуватися в навколишньому середовищі.
Слуховим апаратом є апарат для покращення слуху та розбірливості мови, фахівці призначають його людям з типом втрати слуху, відомим як «нейросенсорна (сенсоневральна) приглухуватість». Якщо людині було поставлено такий діагноз, його крихітні волоскові клітини внутрішнього вуха були частково пошкоджені.
Провідними принципами дії роботи слуховим пристроєм є: посилення звуку, що надходить, і корекція слуху. Варто розуміти, що популярні аналогові слухові апарати служать лише як звуковий підсилювач, при цьому ніяк не впливаючи на усунення самого джерела патології. Так, цифрові слухові апарати, призначені для корекції, мають терапевтичний вплив, в деяких випадках навіть здатні відновити слух до первинного стану.
Принципом роботи цифрового слухового апарату є застосування особливої цифрової технології, яка перетворює звуковий сигнал на цифровий код. Варто зауважити, що такі пристрої можна налаштувати індивідуально під кожного пацієнта з урахуванням його побажань.
Види слухових апаратів
На сьогоднішній день варіантів модифікацій слухових пристроїв безліч і серед них часом буває важко підібрати собі те, що необхідно. У таких випадках фахівці компанії Ортомедика завжди прийдуть на допомогу. Варто розуміти, що всі представлені на ринку слухові апарати відрізняються не тільки на вигляд, але і за габаритами. На сайті компанії представлені такі види слухових апаратів:
- Завушні – з назви, стає зрозуміло, що вони розташовуються за вухом. Такий апарат дуже мініатюрний та практично непомітний, тому досить популярний серед покупців. Цей пристрій чудово акумулює енергію, що дозволяє йому працювати без підзарядки близько двадцяти днів. Такий завушний апарат компенсують втрату слуху до 120 дБ.
- Внутрішньовушні – так само як і попередні досить маленькі та відрізняються гарною ефективністю. Такий пристрій нормалізації слуху розміщують безпосередньо в слуховому проході, надаючи при цьому безперебійну роботу до одного тижня. Функціонують виключно за рахунок спеціальних батарейок. У разі компенсація втрати слуху становить до 75 дБ.
- Кишенькові - мають вушний вкладиш зі шнуром і компактний прямокутний корпус, що містить мікрофон і підсилювач. Шнур відповідно служить з'єднувачем між вушним вкладишем та підсилювачем. Такий вид слухового апарату призначають людям, які мають серйозні проблеми зі слухом.
Усі вище названі види слухових апаратів мають два способи налаштування, а саме: програмний та ручний. Також слухові апарати поділяють на: Аналогові та цифрові.
- Аналогові слухові апарати здатні значно підсилювати звукові хвилі, роблячи їх гучнішими. Такі апарати працюють з транзисторами для посилення та зміни вхідного звуку. Будь-які бажані зміни в аналоговому слуховому апараті можна здійснити виключно за допомогою регулятора гучності. У деяких варіантах це триммер для регулювання відповіді.
- Цифровий слуховий апарат – це компактний звукопідсилювальний пристрій для допомоги людям, які мають порушення слуху.
Так само як і решта техніки подібного плану, цифровий слуховий апарат вміщує кілька елементів:
- мікрофон для уловлювання зовнішніх звуків та кодування їх у цифрову форму;
- мікропроцесор (дозволяє підсилити і обробити цифровий сигнал);
- маленький гучномовець;
- акумулятор (відповідає за трансляцію звуку прямо у слуховий канал та елемент живлення).
Всі вищеназвані компоненти акуратно поміщені у елегантну пластикову форму.
Як визначити, який слуховий апарат потрібен?
Перед покупкою цифрового слухового апарату пацієнту необхідно перевірити слух і пройти аудіограму, ця проста процедура дозволить визначити діапазон чутності різних частот. Саме спираючись на дані аудіограми, надалі здійснюватиметься налаштування та підключення слухового апарату для користувача. Також не варто забувати, що слуховий апарат – це предмет медичного призначення, і він має деякі протипоказання. Найважливішим є – психічне порушення чи хвороби центральної нервової системи, це фахівець зобов'язаний враховувати перед призначенням слухового апарату.
Лікар повинен провести ряд перевірок, спираючись на такі дані:
- Ступінь зниження слуху у пацієнта (одностороння, двостороння). Часом вона може бути різною у кожному вусі, а це звичайно надалі впливатиме на тактику коригування слуху;
- Діапазони частот, що потребують додаткової корекції. У такому варіанті для деяких пацієнтів важливим фактором, що впливає на вибір моделі є багатоканальність слухового апарату.
- Індивідуальні особливості пацієнта (захворювання, вік та багато іншого).
- Звичайно ж, перед покупкою слухового апарату слід сходити на прийом до лікаря (сурдолога) для перевірки стану слуху. Сурдологи – це фахівці, які проводять непросту та відповідальну процедуру – слухопротезування.
Потрапити на прийом до такого фахівця можуть пацієнти будь-якого віку, які помітили у себе хоч один із симптомів:
- Зниження слуху різного ступеня виразності;
- Складність сприйняття мови інших;
- Незрозумілі супроводи разом зі звуками у вухах (шум чи тріск).
Саме сурдологи можуть покроково здійснити перевірку слуху пацієнта та поставити свій діагноз. Фахівці такого рівня підберуть якісніший апарат з урахуванням усіх індивідуальних особливостей пацієнта. Категорично не рекомендується вибирати слухові апарати самостійно, не проконсультувавшись попередньо з фахівцем.
Звичайно, відвідати магазин і придбати в ньому слуховий апарат можна самостійно, але при цьому необхідно знати свій точний діагноз (затверджений фахівцем).
Для того, щоб самостійно вибрати слуховий апарат в інтернеті, необхідно мати відповідне обстеження у фахівця, а також враховувати:
- Вік людини;
- Спосіб життя та наявність супутніх захворювань;
- Ступінь складності порушення слуху (глухість).
- Крім цього, варто враховувати, що глухота у людини буває як уродженою, так і набутою.
Як підібрати слуховий апарат для літньої людини
Наша компанія Ортомедика працює тільки з лідерами цього виду продукції, які мають усі відповідні документи якості та гарантії на прилад. Підібрати слуховий апарат завжди можна, навіть якщо він знадобився людині похилого віку. З огляду на низку важливих моментів:
- Обов'язково при покупці уточнити наявність реєстрації та сертифікації на обрану модель слухового апарату;
- Уточнити потужність слухового апарату (її визначає фахівець із слухопротезування, спираючись на результати дослідження слуху людини). Розуміючи, що чим глибше втрата слуху, то потужніший слуховий апарат необхідний для результативної корекції слуху.
Зпираючись на великий асортимент слухових апаратів, на ринку можна безпомилково вибрати найбільш підходящий для похилого віку, спираючись на вищеописані рекомендації. Найбільш популярна модель для людей похилого віку завушна. Після покупки слухового апарату, так само варто звернутися до фахівця, який зможе грамотно налаштувати його згідно з наявними дослідженнями аудіометрії слуху користувача.
Можливо ви стали все частіше звертати увагу, на те, що ваш літній родич голосніше почав говорити, надто голосно вмикати телевізор, часто перепитує, чи не чує розмови по телефону. Варто не гаяти часу і записати його на прийом до фахівця.
Чути, що тобі кажуть, і що сам кажеш – звичайно ж, дуже важливо для людини у будь-якому віці, тому слух треба берегти і у разі появи якихось порушень негайно вирушати до лікаря.
Салон Ортомедика завжди йде в ногу з часом, контролюючі ринок на наявність новинок слухових апаратів, щоб запропонувати своїм покупцям сучасні позиції, що відповідають усім вимогам і стандартам. Серед популярних моделей 2023 цифрових слухових апаратів для літніх людей увійшли такі:
- Слуховий апарат Siemens (A&M) STFPT1;
- Слуховий апарат Siemens (A&M) STFPT3;
- Слуховий апарат Lorental Neo Hearing Aid Classica 675 SP (NC 675 SP).
Звичайно, для людини, яка тільки-но почала носити слуховий апарат – це викликає певний дискомфорт. Стадія звикання включає як фізичні, так і нові слухові відчуття. Насамперед вуха повинні звикнути до наявності стороннього пристрою, так само паралельно з цим мозок повинен отримати та обробити велику кількість нових сигналів. На початку користування слуховим апаратом людина починає чути спектр звуків, про які вона не знала раніше, це дуже ускладнює їх сприйняття.
Коли користувач звикне до нової акустичної обстановки навколишнього середовища, мозок навчиться ігнорувати фонові шуми і зосереджуватись виключно на важливих звуках. Як правило, для звикання носіння слухового апарату необхідно від кількох тижнів до місяця.
Як підібрати слуховий апарат людині віком до 40 років?
Не кожна молода людина готова собі зізнатися, що у нього виникли якісь проблеми зі слухом, у такому разі цей обов'язок падає на плечі родичів і близьких людей. Близьке оточення такої людини, яке стало помічати у нього складнощі зі слухом, має наполягати на відвідуванні фахівця, до того, як ситуація почне посилюватися.
Молодій людині віком до 40 років, може знадобитися придбання слухового апарату, якщо він став помічати за собою ряд таких моментів:
- Є проблеми з розумінням мовлення;
- Низька чутність тихих звуків;
- Є складнощі з розумінням мови у галасливих місцях;
- Щоб чути радіо або телевізор, вам необхідно набагато голосніше включати звук на ньому, ніж членам вашої родини.
Якщо молода людина ігноруватиме появу вищеназваних симптомів, то вона може сама того не розуміючи погіршити свою ситуацію і зовсім позбудеться слуху.
Найкращим варіантом для молодої людини з проблемами слуху є відвідування спеціаліста (сурдолога), він уже проведе необхідне обстеження, поставить діагноз і в разі потреби підбере слуховий апарат відповідний усім критерієм, згідно з результатом перевірки слуху.
Нижче пропонуємо ознайомитися з базовою специфікою слухових апаратів, щоб мати уявлення про них перед покупкою. До них входять:
- Відповідні габарити пристрою, які не допускатимуть дискомфорту користувача;
- Відповідний тип обробки звукового сигналу;
- Потужність апарату;
- Діапазон частот;
- Кількість наявних в апараті програм та функцій;
- Простота та особливості налаштування;
- поріг максимального посилення;
- Виробник.
Як підібрати слуховий апарат дитині?
Як правило, діти можуть втратити слух у період формування мови, а вона, у свою чергу, може повноцінно сформуватися лише за можливості дитини чути всю гаму звуків. Особлива увага приділяється діапазону розмовної мови, саме цей показник є фактором, що впливає на якість слухових апаратів, що вибираються.
Слухові апарати для дітей вибирають цифрові та багатоканальні, які відтворюють звуки у повному діапазоні. Також важливим фактором даного апарату є його зносостійкість та зручність у використанні, саме тому маленьким пацієнтам переважно пропонують завушні моделі. Наш салон Ортомедика має асортимент різних моделей, по кожній, з якої менеджер компанії проконсультує і відповість на всі питання, що виникають.
Вибираючи слуховий апарат для дитини потрібно обов'язково володіти всією необхідною інформацією щодо точного ступеня зниження слуху у нього. Від цього залежить необхідна потужність слухового апарату:
- мала потужність – 1-2 ступінь приглухуватості;
- середня потужність - 2-3 ступінь приглухуватості;
- висока потужність - 3-4 ступінь приглухуватості;
- надпотужність – для окремих випадків 4 ступеня приглухуватості.
Параметри слухових апаратів, на які потрібно звернути увагу
Ще слухові апарати мають деякі параметри, які також не можна залишити поза увагою:
- Кількість каналів обробки звуку слухового апарату - це означає, на скільки частин розділений частотний діапазон слухового апарату, у якому відбувається незалежна обробка звуку.
- Кількість каналів. Так, чим більша кількість каналів або смуг має апарат, тим вищий його клас і відповідно ціна на ринку.
- Наявність системи зворотнього зв'язку.
- Можливість придушення шумів.
Ось чому необхідно звертатися до фахівця, який проведе відповідну перевірку, підбере потрібну модель слухового апарату, а дотримуючись усіх інструкцій з використання обладнання, користувач дуже скоро зможе чути набагато краще.
Вибираючи для себе чи своїх рідних слуховий апарат, варто також звертати увагу на його потужність. Потужність апарату необхідно підбирати з урахуванням невеликого запасу загалом на п'ять років, оскільки це є терміном служби слухових апаратів. Варто пам'ятати, що чим вища потужність, тим бідніший діапазон частот слухового апарату.
Потужність слухових апаратів:
- Слухові апарати низької та середньої потужності на 120-130 Дб, при ступеню приглухуватості 2-3, такою мірою відбувається втрата слуху до 70 Дб;
- Потужні слухові апарати на 131-136 Дб, за ступеня приглухуватості 3-4 (втрата слуху до 85 Дб);
- Надпотужні слухові апарати понад 136 Дб, за ступеню приглухуватості 1-4 (глухота), можлива втрата слуху до 110 Дб.
Звичайно ж, сучасні слухові апарати мають чимало вбудованих функцій, до них входять:
- Можливість придушення зворотного зв'язку;
- Відкрите слухопротезування;
- Імпульсне шумозаглушення;
- Пригнічення власного шуму мікрофона;
- Індукційна котушка;
- Електронна система придушення шуму вітру.
На сьогоднішній день можна зустріти як 2-4 канальні апарати, так і більш високотехнологічні 48 канальні апарати. Розуміємо, чим більше каналів цифрової обробки звуку має апарат, тим більше можливостей зміни його характеристик залежно від акустичної обстановки, в якій знаходиться користувач.
Людині потрібен один слуховий апарат чи два?
Як відомо, звук може надходити з двох сторін, проникаючи у кожне вухо, тому для визначення джерела звуку нам потрібно використовувати обидва вуха. Саме тому, якщо людина страждає на двостороннє зниження слухової чутливості, їй найкраще використовувати відразу два слухові апарати.
Чи може бути шкода від слухового апарату?
Слухові апарати самі по собі не мають змоги зіпсувати слух, а навпаки, вони покращують його всіма можливими способами.
Слуховий апарат купують, коли він необхідний для корекції слуху або реабілітації внаслідок набутих або вроджених захворювань, які впливають на органи слуху.
І насамкінець, якщо ви шукаєте відповідь на запитання, скільки ж обійдеться придбання слухового апарату, то ціна від 22 грн до 14469 грн.
Задайте питання лікарю
Де у Києві можна пройти обстеження слуха у сурдолога, щоб підібрати слуховий апарат?
Добрий день! Нажаль у нашій мережі немає сурдолога в Києві.