Як вибрати ортопедичну подушку

Катерина Загорулько

Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)

Дата публікації: 28.02.2023

Кожна одиниця постільної певною мірою впливає на якість сну. Особлива увага приділяється подушці. Важливо, щоб людина могла приймати анатомічно правильну позу, особливо під час сну. При використанні неякісного виробу - це просто неможливо зробити. При використанні подушки невідповідного розміру можна отримати щонайменше не якісний сон, а як максимум деформації хребта в шийному відділі. Як наслідок цього, у людини можуть перетискатися судини, нерви і не надходитиме нормальний кровообіг. Все це може супроводжуватися частими головними болями, набряклістю під очима та на обличчі загалом. У цій статті ми зібрали максимум корисної інформації про те, як вибрати ортопедичну подушку та які варіанти представлені на сучасному українському ринку.

Чим ортопедична подушка відрізняється від звичайної

Головне завдання ортопедичної подушки в тому, що вона повинна забезпечувати розслаблення м'язів та підтримувати шию у природному, зручному положенні. Основна відмінність ортопедичної подушки від звичайної криється у використанні матеріалів, які власне і відповідають за форму, яку набуває шия в момент сну. Тому, якщо людині важливо вранці відчувати бадьорість після міцного сну, а не біль у шиї і головні болі, що періодично прострілюють, то йому варто купити подушку з ортопедичними властивостями.

Які переваги та недоліки мають ортопедичні подушки

Кожен трудовий день не минає безслідно, одного дня ми втомлюємося сильніше, іншого ні. Іноді в кінці дня ми можемо відчувати втому у верхній частині спини, поколювання в шиї або просто легку втому в тілі. Але, і за сильної, і за мінімальної втоми основне лікування - міцний і спокійний сон. Позбутися напруги та втоми допоможе сон на ортопедичній подушці. До основних переваг використання ортопедичної подушки можна віднести:

  • Допомога зі зняттям навантаження з м'язів шиї;
  • Знімаючи втому – допомагає нормалізувати кровообіг;
  • Зникає головний біль зранку, замість нього з'являється відчуття легкості.

Така подушка рекомендована людям із остеохондрозом, її використання допомагає мінімізувати неприємні хворобливі відчуття.

  Щодо мінусів використання такої подушки, то вони відсутні. Незручність може доставити той факт, що в деяких випадках вона може бути жорсткішою, ніж звичайна подушка. Всі інші параметри зручності залежать тільки від правильного вибору товару.

Види ортопедичних подушок

Сьогодні на ортопедичному ринку можна зустріти кілька видів подушок із ортопедичним ефектом. Їх можна поділити на такі види:

  1. Класична ортопедична подушка. Вона підходить для щоденного використання, спрямована на уникнення головного болю та на підтримку відчуття легкості після сну.
  2. Подушка для спини - такий вид ортопедичного виробу має спеціальну форму, яка не тільки знімає втому з хребта, а й допомагає підтримувати поперековий відділ. Найчастіше на таких подушках є ремінь, за допомогою якого її можна кріпити до стільця або крісла. Допомагає вирівняти наявну сутулість спини.
  3. Ортоподушка для інвалідного візка - забезпечує профілактику та мінімізацію пролежнів. Допомагає зберегти здорову поставу.
  4. Ортоподушка для сидіння. За допомогою такої подушки рівномірно розподіляється навантаження у положенні сидячи. Такий варіант варто використати людям, які мають багато сидячої роботи. Також спрямована на зняття втоми та напружень у спині.
  5. Анатомічна ортопедична подушка також підходить для щоденного використання. Допомагає підтримувати шию, плечовий відділ. Сприяє рівномірному розподілу циркуляції крові, гармонійному припливу кисню до головного мозку.

Коли рекомендується використовувати ортопедичну подушку

Правильна ортопедична подушка робить нічний відпочинок комфортним та здоровим. Важливим фактором є те, що така подушка має профілактичну дію від захворювань на шийний і хребетний відділ. Подушку можна застосовувати і в той момент, коли людина вже має остеохондроз. Також вона рекомендована при таких проблемах зі здоров'ям:

  • При зміщенні хребців, це може бути після травми або з інших причин;
  • При болючих відчуттях у шиї, які супроводжують людину не тільки після важкого трудового дня, а й після пробудження.
  • При невралгії та міозиті;
  • У разі порушень зі сном – проблемне засинання, неспокійний сон;
  • Коли супроводжують часті головні болі.

Ортопедичні подушки мають не тільки сприятливий ефект при наявності остеохондрозу, а також є надійною профілактикою запобігання появі такої та інших проблем.

Якщо кожен день наповнений великою кількістю статичної напруги, своє засипання вам варто супроводжувати саме зі спеціальною подушкою. Нерідко буває так, що при комплексному лікуванні шийного відділу хребта призначають використання подушки ортопедичної.

Варто звернути увагу, є обережність, при якій таку подушку використовувати не варто. Винятком є гостре запалення на шкірі чи шиї людини, в такому разі дотики можуть дратувати шкіру і тоді ні про який здоровий і міцний сон не може бути мови. Також якщо людина має алергію на матеріали з яких створено виріб, то використовувати його теж не варто.

Специфіка вибору ортопедичної подушки

Вибирати ортопедичну подушку не так просто, як може здатися на перший погляд. Для правильного вибору потрібно враховувати її висоту, жорсткість, розмір та особливі параметри спираючись на те, для кого та для яких цілей буде призначена ця подушка.

Як ми вже говорили, правильне положення голови та тіла впливає на якість сну та на загальне самопочуття. Якщо ж день у день людина лягатиме з втомою і хворобливими відчуттями в шиї або голові і буде прокидатися з ними, то це може бути показник розвитку остеохондрозу або інших захворювань, пов'язаних з шийним відділом.

Наприклад, якщо в людини вже є остеохондроз, то вона може вдаватися до крайнощів і спробує спати на занадто м'якій або дуже жорсткій поверхні. Але не варто цього робити. Для підвищення комфорту під час сну необхідно просто підібрати правильну подушку. При остеохондрозі допоможе подушка середньої жорсткості. Для самоконтролю варто спостерігати за собою, в якій позі ви спите. Найкращими позами для сну при остеохондрозі вважаються:

  1. Поза на спині з напів зігнутими колінами. Така поза супроводжується правильним анатомічним становищем шийних хребців.
  2. Поза на боці. При цьому важливо, щоб голова повністю лежала на подушці.
  3. Поза ембріона при якій ноги зігнуті та підтягнуті до грудей.

Зверніть увагу, що при остеохондрозі не варто спати на животі, тому що розворот голови в одну із сторін торкається першого та другого хребетних суглобів.

Як правильно доглядати ортопедичну подушку?

Ортопедичні подушки вважаються більш гігієнічними, ніж звичайні, при цьому за ними теж повинен бути відповідний догляд. З самою подушкою не варто проводити жодних маніпуляцій щодо прання. Чистити, мити чи прати можна лише чохол. Якщо ваша подушка з натурального латексу або інших пін, то її не можна прати ні в машинці, ні в ручну, оскільки це може згубно позначитися на властивостях матеріалів всередині виробу.

Якщо ж забруднення просочилося через чохол, його можна акуратно очистити за допомогою губки змоченої в теплу воду з мильним розчином. Уникайте гарячих температур. Якщо та частина, яку замили, вийшла дуже мокрою, то її не варто віджимати. Це має бути природне висихання, уникайте прямих сонячних променів. У разі сушіння під відкритим сонцем це може призвести до руйнування латексу.

Параметри ортопедичних подушок

Ортопедичні подушки спрямовані на покращення якості сну та загального самопочуття. Тому обираючи подушку, варто враховувати свою улюблену позу для сну. Так, для бічних положень варто віддати перевагу прямокутним подушкам з виїмкою під плече. Для любителів спати на спині вибирайте подушку з валиком під шию або з впадиною під голову. Якщо ви любите спати на животі, то валики точно не варто вибирати, в такому випадку вам підійдуть класичні прямокутні вироби.

Другим не менш важливим критерієм вибору стає розмір подушки. Загалом виріб варіюється від 30 до 80 см., а ширина від 20 до 50 см. Для високих і широкоплечих людей краще вибирати подушки великого розміру, такі як 50*70 або 50*80. Для середньої статури дорослої людини підійде подушка 40*60. Якщо ж ви вибираєте для дитини, то є менші варіанти 20*30.

Вибираючи подушку по висоті, варто добре виміряти довжину від основи шиї до краю плеча, можна допустити похибку до 2 см. Якщо не правильно підібрати параметри подушки, то вам буде не зручно спати, а також не буде ніякої профілактичної та лікувальної дії. На вибір висоти впливає і положення тіла під час сну. Так, якщо ви любите спати на спині, то вам варто вибрати модель середньої висоти 8-11 см. Якщо ви спите на животі, подушка має бути до 8 см, а якщо на боці, то 9-16 см.

Ще однією з відмінностей є наповнення ортоподушок. Воно може бути з таких матеріалів:

  • Пінополіуретан - визнаний гіпоалергенним та еластичним видом  наповнювача. Подушки з пінополіуретану здаються м'якими, при цьому добре підтримують голову і шию в положенні лежачи.
  • Латекс дуже еластичний та пружний матеріал. Головна особливість у тому, що він миттєво відновлює свою форму. У момент експлуатації шкіра людини спокійно дихає завдяки структурі, що вентилюється. Це наповнювач для подушок середнього типу жорсткості.
  • Поліестер - повністю гігієнічний матеріал, що легко переносить прання, швидко сохне, відноситься до середнього типу жорсткості. Представляє собою дрібні кульки, які під вагою тіла розходяться в обидві сторони, створюючи при цьому необхідну форму для шиї.
  • Меморікс - подушка з ефектом пам'яті має наповнення спіненого поліуретану або віскозоеластану. Така подушка буде гіпоалергенною, допоможе нормалізувати кровообіг мозку. Подушка набуває форми шиї та голови під впливом ваги, завдяки чому забезпечується анатомічне положення хребта.
  • Гречане лушпиння - повноцінно натуральний наповнювач з ортопедичними властивостями. Такий наповнювач подушки допомагає не тільки зняти втому, але й забезпечує точковий масаж, який усуває біль у шиї та плечах, а також мігрень. Такі подушки варто застосовувати людям, які мають проблеми з хребтом, при сколіозі. Належить до жорсткого типу подушок.

Варто наголосити на тому, що якщо людина алергік, то їй варто уникати пухово-пір'яних виробів, які в будь-який момент можуть викликати алергію та дискомфортні відчуття для організму. У такому випадку варто вибирати подушку із синтетичним матеріалом, таким як поліестер або латекс. Такі матеріали мають високу ступінь очищення завдяки чому не виділяють шкідливих речовин для організму.

Сучасні ортопедичні подушки будуть слугувати вам від 3 до 10 років. При цьому їх форма та якість залишатимуться як у день покупки. Якщо вам стало незручно спати на вашій подушці або є відчуття, що вона втратила форму, то краще її замінити і продовжувати спати в комфорті. Лікарі ортопеди рекомендують міняти подушку раз на 3-5 років залежно від акуратності використання. Одним із явних показників того, що вам потрібно міняти подушку – відчуття постійного недосипання. Скільки б годин ви не проспали, якщо відчуття втоми нікуди не дівається, зверніть увагу на подушку і на позу в якій ви спите.

Накопичувальний ефект використання ортопедичної подушки в тому, що м'язи людини звикають займати правильне положення під час сну, і тоді людина швидко засинає. Його сон спокійний, без відчуття втоми та “пом'ятості” вранці. Деякі люди вважають, що така подушка допомагає від хропіння. Але це помилково. Подушка допомагає людині розслабитися і заснути у фізіологічно правильному положенні, і як наслідок зменшується ймовірність появи хропіння. Але саме хропіння подушка не може вилікувати.

Можна довго філософствувати про те, чи варто купувати ортопедичну подушку чи ні. Але той хто хоча б один раз її використав вже міг відчути всі її переваги. У каталозі нашої компанії Ortomedica є широкий асортимент ергономічних ортопедичних подушок з різними наповнювачами. Все це за гарною ціною та з відповідними сертифікатами якості. Бережіть свій міцний сон, адже попереду ще стільки приємних звершень та відкриттів!

Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю