Як правильно користуватися небулайзером
Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)
Дата публікації: 07.02.2023
Зміст:
Використання інгаляції для очищення легенів та загальнооздоровчого ефекту далеко не новий метод у медицині. Ще наші бабусі для інгаляції використовували варену картоплю або відвар трав і дихали їх парами, але на щастя такий "народний" спосіб лікування відійшов на задній план, а традиційна підтверджена медицина має позитивний вплив при використанні небулайзера. У цьому матеріалі ми детально розповімо, як користуватися небулайзером, для яких цілей і що для цього потрібно.
Як працює інгалятор
Інгаляційна терапія спрямована на боротьбу з сухим кашлем, при бронхіті, нежиті та інших проблем пов'язаних з дихальними шляхами, в тому числі і астмою. Умовно небулайзери можна розділити на такі види:
- Компресорні;
- Ультразвукові;
- Mesh-небулайзери.
Компресорний інгалятор є досить гучним і об'ємним в габаритах апаратом. Особливість у тому, що він перетворює рідину на пару завдяки впливу потоків повітря. Його можна поєднувати з різними типами ліків, тому що він розчиняє рідини, при цьому не порушуючи їх структуру. Примітно, що сама робота пристрою контролюється людиною та інтенсивністю її вдихів. Отже, що глибше людина робить вдих, то більше пари виробляється приладом. Пара проникає у важкодоступні зони дихальних шляхів та бронхів, допомагає вивести слиз та полегшити дихальні процеси. Для коректної роботи при частому використанні рекомендується змінювати розпилювачі. Компресорні інгалятори можна застосовувати для дітей від народження.
Ультразвуковий небулайзер тихіший, ніж компресійний і менший за розміром. Він перетворює ліки на аерозоль, що вдихається, за допомогою ультразвукових коливань. Варто звернути увагу на те, що в ультразвуковому інгаляторі не можна використовувати препарати, які руйнуються під впливом ультразвуку. До таких препаратів можна віднести:
- Гормональні протизапальні ліки;
- Антигістамінні препарати, спрямовані на лікування алергії.
- Відхаркувальні засоби.
Деякі моделі ультразвукового інгалятора не передбачають використання ароматичних олій та відварів трав. При необхідності фахівці нашої компанії Ortomedica проконсультують вас щодо того чи іншого пристрою і про всі його тонкощі. Такий інгалятор надійний, зручний та дуже простий у використанні в домашніх умовах.
Mesh-небулайзер є маленьким, абсолютно безшумним приладом, який можна носити з собою. Через спеціальну мембрану встановлену в приладі лікарський розчин, що складається з мікроскопічних частинок, глибоко проникає у відділи дихальної системи і там рівномірно розподіляється. Таким чином, розчин проникає і у верхні, і у нижні дихальні шляхи. Головна зручність у тому, що прилад можна брати з собою в дорогу або використовувати будь-де без прив'язки до місця.
Як зібрати небулайзерну камеру?
Коли з'явилася потреба скористатися небулайзером після покупки або тимчасового невикористання приладу, насадки необхідно продезінфікувати і щоразу вам потрібно збирати інгалятор заново. Перед складанням інгалятора необхідно переконатися, що всі елементи пристрою сухі, а кнопка запуску приладу не активна. Після цього можна знімати кришку небулайзерної камери і з акуратністю заливати в неї необхідну кількість ліків або фізрозчину. Якщо ви не знаєте, як залити ліки, не варто переживати з цього приводу. Майже всі розчини мають зручний флакон, який легко заливати в прилад. Якщо ж ви випадково пролили розчин на сам інгалятор, перед включенням його варто добре витерти за допомогою паперових рушників. Наявність зайвої рідини на корпусі приладу сприятиме його швидкому нагріванню. Далі камеру закриваємо до характерного клацання і встановлюємо відповідну насадку для носа, рота або маску. Як тільки ви зафіксували насадку на обличчі, можна вмикати апарат. У інструкції до кожного пристрою вказано, як увімкнути та вимкнути його. Управління будь-яким приладом інтуїтивно зрозуміле, тому не варто переживати, що у вас із цим можуть виникнути труднощі.
За нормами гігієни після кожної процедури необхідно продезінфікувати небулайзер. Для цього робимо зворотній установці процес. Спершу необхідно відключити апарат від мережі, виставити запальну кнопку в неробочий режим, зняти встановлену насадку та від'єднати трубку від камери та блоку пристрою. Самі насадки можна промивати з мильним розчином або ж у спеціальних дезінфекторах, після чого ретельно промити проточною водою та висушити при кімнатній температурі. У вологому стані не варто ховати прилад в коробку, це може спричинити появу вогкості.
Що можна і не можна заливати в інгалятор
Кожен вид небулайзера має свої особливості та види розчинів, які можна застосовувати для певного пристрою. Кожен із них спрямований на очищення дихальних шляхів, при цьому має особливі технічні характеристики.
Так, використовуючи компресорний небулайзер не рекомендується заливати в нього розчини в яких містяться будь-які ароматичні олії, суспензії та розчини, такі як відвар та настої трав. При експлуатації компресорного небулайзера можна використовувати: засоби, що розширюють бронхи, препарати, які розріджують мокротиння, антибактеріальні та протизапальні засоби. Таким чином, практично всі стандартні розчини, які вже є у готовому вигляді, можна застосовувати для таких інгаляцій.
При використанні ультразвукового небулайзера, в нього не можна заливати антибіотики, муколітики та гормони, які руйнуються під час нагрівання. У такому разі, при їх використанні вони будуть просто марними і можуть зіпсувати прилад своїми великими частинками. При використанні суміші небулайзерів також варто уникати розчинів з маслами, настоянок трав та інших лікарських препаратів у яких відсутній субстрат, який впливає на слизову оболонку. Використання таких розчинів у пристрої може і полегшить стан людини, та разом з цим засмічуватиме пори мембрани пристрою і він швидко вийде з ладу.
Якщо ж ви проводите парову інгаляцію, то в прилад можна заливати фізрозчин, препарати і ефірні олії, проціджені відвари трав і розчин соди, а також готові інгаляційні розчини. Варто звернути увагу на дозування препаратів, особливо це стосується ефірних олій, на порцію достатньо лише 1-2 краплі.
Правила проведення інгаляції небулайзером
Небулайзер є різновидом інгалятора, який використовують у разі захворювання нижніх та верхніх дихальних шляхів. Варто пам'ятати, що при захворюванні дихальних шляхів у небулайзер необхідно дихати через ніс. Далі слідує глибокий вдих через рот і повний видих через ніс. Якщо захворювання досягло області носа, то варто встановити на небулайзер відповідну насадку. Вдихати і видихати користувачеві слід спокійно, через ніс, уникаючи напруги, такий варіант підійде навіть при нежиті. Через небулайзер можна дихати і маленьким дітям, головне бути поруч із ними під час процедури.
Також є режим грамотної інгаляції, її слід здійснювати не раніше ніж через 1-1,5 години після їжі та фізичного навантаження. Спостерігаючи за своїм здоров'ям та правильністю лікування, не варто курити найближчої години після інгаляції.
Звичайно, є і суворі протипоказання використання небулайзера, а саме:
- Наявність емфіземи легень у тяжкій формі;
- Серцево-судинні захворювання;
- Індивідуальна непереносимість компонентів ліків, що вливаються в небулайзер.
За відсутності перерахованих вище проблем зі здоров'ям, можна використовувати небулайзер. Якщо ж це перша спроба використання приладу, можна спробувати подихати через маску або насадку 1-2 хв., замість 5-10 хв., для перевірки і комфорту під час процедури.
Як провести інгаляцію дитині?
Терапія за допомогою небулайзера досить ефективна, варто це донести дитині, щоб їй було простіше налаштуватися на лікування застуди подібним чином. І так перед початком процедури попросіть дитину зручно сісти та розслабитися, дихаючи при цьому глибоко та спокійно. Далі пацієнт може вдихати ротом (для лікування астми) та затримувати дихання на пару секунд, після спокійно видихати. Щоб дитина не лякалася цього процесу, ви можете показати їй як це робиться, обробити маску і потім уже давати дитині дихати через небулайзер.
Звичайно ж, кожен з батьків повинен відповідально підходити до питання здоров'я своєї дитини та застосовувати лікарські засоби у небулайзері, лише за призначенням фахівця. Лікувати дитину за допомогою інгалювання можна за будь-якого типу кашлю. Тривалість інгаляції також для пацієнтів різниться залежно від їх віку. Так для дітей віком до 5 років тривалість процедури повинна становити близько 3 хвилин і частота застосування до 2 разів на добу.
Крім цього, якщо пацієнт молодше 3 років фізрозчин повинен мати температуру не більше 30 градусів, а для дітей від 3 до 5 років – 40 градусів. Вже для дітей шкільного віку від 6 років рекомендують застосовувати лікувальну рідину, що має температуру 52 градуси, а для дорослого користувача допускається температура до 54 градусів.
Як доглядати за небулайзером?
Після завершення процедури інгаляції не варто відкладати чистку небулайзера. Промийте його чистою водою, якщо є можливість навіть стерильною, далі протріть насухо паперовими серветками. Такий простий догляд дозволить користуватися небулайзером довгий час та зберігати його у належному стані. Зберігати його рекомендується у заводській коробці при кімнатній температурі.
Чи можна робити небулайзером інгаляції при температурі?
Звичайно ж за високої температури користування небулайзером не допускається. Тож якщо температура тіла пацієнта до 37,5, він може використовувати апарат у звичному режимі із застосуванням необхідних ліків. Якщо температура тіла перевищує зазначену позначку, то від небулайзера варто відмовитися, оскільки проведення інгаляцій гарячою парою може спровокувати швидке підняття температури у хворого.
Скільки часу робити інгаляцію?
У середньому тривалість однієї інгаляційної процедури трохи більше 10 хвилин, цей час користувач встигає витратити всю лікарську рідину з ємності приладу. У окремих випадках процедура може, як скорочуватися за часом, так і збільшуватися залежно від індивідуальних особливостей пацієнта. Так, у дітей до року інгаляції проводять трохи більше 5 хвилин. Якщо з першого разу важко висидіти всю процедуру, особливо це стосується дітей, то не варто пересилювати себе. У такому випадку варто трохи відкласти процедуру та виконати її через кілька годин.
Чи можна користуватись небулайзером вагітним?
Звичайно ж, вагітність не є протипоказанням для проведення інгаляції з небулайзером. Інгаляція небулайзером є найбільш щадним способом лікування органів дихання зокрема у вагітних жінок і дітей. Під час процедури ліки перетворюються на аерозоль, що складається з дрібних частинок. Звичайно ж використання всіх лікарських препаратів при даному виді лікування варто узгодити з лікарем (особливо якщо пацієнтка має індивідуальні особливості організму або непереносимість певних видів ліків). Найбільш популярними та безпечними розчинами для інгаляції вагітних є: фізрозчин або розчин морської солі.
Особливості та правила використання небулайзера вагітними:
- Нічого не пити за годину до інгаляції і після неї;
- Відмовитися від носових аерозолів;
- Не застосовувати інгалятор, якщо температура тіла зросла;
- Якщо виникне бажання скористатися ефірними оліями, обов'язково варто спершу проконсультуватися з лікарем.
Як бачимо, користь небулайзера досить вагома для профілактики та лікування дихальної системи, тому до вибору приладу для інгаляції теж варто підходити серйозно. Інгаляції будуть корисними при кашлі, нежиті, сприятимуть мінімізації гаймориту. Якщо вам потрібно купити небулайзер, ви можете зробити це в нашому інтернет-магазині Ortomedica. У нас ви знайдете багато варіантів компресорних та ультразвукових небулайзерів для дітей та дорослих. Подбайте про чистоту та безпеку свого дихання разом з нашою медтехнікою.
Задайте питання лікарю
Доброго дня! Скажіть будь ласка, чи впливає інгаляція на щитоподібну золозу? В мене є проблеми з нею, вузли, чи не впливатиме інгаляція на неї, дякую)
Добрий день! Інгаляція за допомогою небулайзера, як правило, не впливає на щитоподібну залозу. Але, деякі лікарські препарати, які використовуються для інгаляційного лікування, можуть мати певний вплив на функцію щитоподібної залози або рівень щитовидних гормонів. Тому важливо консультуватися з лікарем щодо побічних ефектів та можливого впливу на щитоподібну залозу перед початком лікування.