Як підібрати гомілковостопний ортез?
Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)
Дата публікації: 25.12.2022
Зміст:
Гомілковостопний суглоб щодня відчуває серйозні навантаження. В процесі ходьби, йому доводиться контролювати роботу стопи під вагою власного тіла, перерозподіляючи навантаження з п'яти на передню частину стопи. Завдяки нашим гомілковостопним суглобам ми можемо ходити впевнено і одночасно плавно.
Через те, що цей суглоб піддається високим навантаженням, він частіше за інших схильний до зношування і різного роду травм. У разі травмування гомілковостопного суглоба, в першу чергу потрібно його фіксація в анатомічно правильному положенні. Зафіксувати суглоб в правильному положенні простіше і надійніше за все за допомогою ортеза (іноді його ще називають бандажем).
Для чого потрібен ортез на гомілковостопний суглоб?
Гомілковостопний ортез є ортопедичне виріб, який надійно фіксує голеностоп з метою його захисту і стабілізації. Це дуже прості й ефективні в застосуванні пристрою, які можуть нагадувати довгий носок.
Виготовляють гомілковостопні ортези з одночасно щільних і еластичних матеріалів, в які при необхідності можуть вшивається вставки з пластика або навіть металу. Фіксуються вони за допомогою липучок, ремінців або інших кріплень, що дозволяють регулювати розмір і ступінь фіксації ортеза. Крім високу фіксуючу здатність, одне з головних достоїнств ортеза полягає в тому, що він дозволяє кінцівки рухатися.
Гомілковостопні ортези призначаються з метою:
- іммобілізації гомілковостопного суглоба при цілому комплексі захворювань опорно-рухового апарату.
- Профілактики травм голеностопа у людей, які ведуть високо активний спосіб життя (спортсмени, туристи) і схильні до різноманітних вивихів, розтягнень, розривів та ін.
- Профілактики травм і запальних процесів у людей, що мають надмірну вагу.
- Профілактики деформації кісток у пацієнтів, схильних до таких патологій.
- Профілактики травм і запальних процесів у людей, які відчувають підвищене навантаження на ноги внаслідок інших факторів. Наприклад, професійної діяльності.
- Зняття больового синдрому.
- Прискорення термінів одужання. Як показує практика, використання ортопедичного ортеза забезпечує значно більш швидке (майже в два рази) відновлення пошкоджених тканин, в порівнянні зі звичайною бинтовою пов'язкою або еластичним бинтом.
Показання до застосування гомілковостопних ортезов
До прямих показань використання ортезів відносяться:
- цілий комплекс запальних і дегенеративних захворювань (в першу чергу, артритів і артрозів), в тому числі і хронічних;
- переломи в області голеностопа;
- пошкодження зв'язок різної складності;
- вивихи і підвивихи в області голеностопа;
- нестабільність гомілковостопного суглоба;
- дитячі вроджені аномалії, рахіт і ін.;
- профілактика травм у спортсменів і людей з надмірною масою тіла.
Протипоказання до використання гомілковостопних ортезов
- будь-які серйозні пошкодження шкіри в області голеностопа (рани, опіки, дерматологічні проблеми);
- відкриті переломи;
- не зрощені закриті переломи;
- алергії.
Звертаємо вашу увагу на те, що носіння гомілковостопного ортеза повинен призначити лікар.
Види гомілковостопних ортезов
Розглянемо основні види ортезів на гомілковостопний суглоб, виходячи з їх жорсткості:
- М'які ортези (легка і середня ступінь фіксації) . Цей вид більше інших нагадує носок, оскільки виготовляється з м'яких матеріалів (переважно тканини). Найчастіше використовується з метою профілактики і лікування травм щиколотки. Найбільш простий у використанні і догляді (легко одягається, стирається і носиться у взутті).
- Напівжорсткі ортези (сильна ступінь фіксації) . Ці вироби мають більш високу ступінь фіксації завдяки вставкам з пластика або металу. Легко замінюють гіпс. Найчастіше вони оснащені шнурівкою або ременями (для додаткової фіксації). До напівтвердим Ортез вдаються у випадках забоїв і травм голеностопа.
- Жорсткі ортези (повна ступінь фіксації) . Це ортопедичні вироби з максимальним ступенем фіксації, оснащені жорсткими вставками або шинами. Їх найчастіше використовують при переломах і серйозних захворюваннях суглобів.
Вибираємо розмір гомілковостопного ортеза правильно
Нагадуємо, що ортез повинен призначити лікар, грунтуючись на діагнозі і індивідуальні особливості пацієнта (вік, вага і т.д.) Крім рекомендацій лікаря, необхідно взяти до уваги такі фактори як:
- розмір стопи;
- ширину голеностопа, щиколотки, гомілки, щиколотки.
Саме від них буде залежати розміри ортеза гомілковостопного суглоба. І пам'ятайте: чим оптимальніше буде підібраний розмір ортеза, тим краще. Виріб невідповідного розміру не зробить потрібного ефекту, але цілком може посилити проблему.
Отримати практичні поради з приводу того, як визначити розмір гомілковостопного ортеза, ви зможете в нашому салоні, де працюють висококваліфіковані фахівці.
Носимо гомілковостопний ортез правильно
Почнемо з того, як надіти ортез на гомілковостопний суглоб. Все досить просто. Більшість гомілковостопних ортезов легко надягати і знімати. Носити їх можна як на босу ногу, так і на тоненькі шкарпетки.
Не рекомендується носити гомілковостопний ортез не знімаючи. Через кожні шість годин слід робити перерву і провітрювати шкіру.
Повну консультацію щодо того, як носити ортез гомілковостопний, також можна отримати у досвідчених фахівців ортопедичних салонів «Ortomedica».
Задайте питання лікарю
Потрібно підібрати напівжорсткий ортез голеностоп для жінки
Доброго дня! Для чого саме (симптоми, діагноз, рекомендація лікаря)? Зверніться до одного з магазинів Медтехніка ORTOMEDICA, або за номером телефону 0 800 331 470 для підбору потрібного ортеза.