П'яткова шпора у спортсменів причини, лікування та повернення фізичної активності

Андрій Рудов

Автор: Андрій Рудов (фізіотерапевт, власник мережі ортопедичних магазинів ORTOMEDICA)

Дата публікації: 14.11.2023

П'яткова шпора є наростом на бугрі п'яткової кістки, він утворюється з відкладень солей кальцію. У довжину шпора п'яти може досягати 1 сантиметра, часом і більше. Така шпора має гостре закінчення та провокує різкий біль при опорі на п'яту.

Основною причиною утворення шпори на п'яті в області кістки п'яти є постійне подразнення місця прикріплення до кістки сухожиль або зв'язок, зокрема, підошовного апоневрозу. Через подразнення на цій зоні виникає запалення саме воно надалі і приносить людині болючі відчуття. Через деякий час людина може спостерігати, що місце прикріплення запаленої зв'язки або апоневрозу «просочується» солями утворюючи болюче потовщення.  Пацієнт, який звернувся до фахівця в цей період і зробив рентгенографію стопи, побачить тінь кісткового наросту - це остеофіт.

До причин виникнення шпори п'яти можна віднести:

  • зайву вагу;
  • взуття на високих підборах;
  • надмірний механічний тиск на стопу (такий часто буває у професійних спортсменів);
  • аномалії будови та розвитку кісток стопи;
  • подагру;
  • наявність артриту;
  • артроз;
  • травми стопи;
  • патології будови хребетного стовпа;
  • порушення кровообігу в нижніх кінцівках;
  • цукровий діабет.

В основному від шпори п'яти страждають люди старше 40 років, причому згідно зі статистикою, більше до цього захворювання схильні жінки. Імовірність розвитку шпор п'яти збільшують зайву вагу, проблеми з хребтом, артрити, плоскостопість, захворювання великих суглобів ніг, травми кістки п'яти, подагра, порушення кровообігу ніг. Також не рідкісне явище п'яткова шпора у спортсменів, вона виникає через тривалі перевантаження в області п'яти.

Симптоми шпори п'яти людина може помітити на ранніх стадіях при розвитку патологічного процесу в стопі. П'яткова шпора симптоми:

  1. біль у стопі;
  2. посилення больового симптому під час навантаження на стопу (біг чи стрибки);
  3. при розвитку хвороби біль у стопі стає постійною;
  4. біль гострий, ріжучий;
  5. відчуття печіння у стопі;
  6. затихання болю вдень, посилення вранці після пробудження та ввечері;
  7. погіршення загального стану через відкладення кальцію;
  8. зміна ходи;
  9. проблеми та біль при ходьбі.

Відчувши якісь з вищеназваних больових відчуттів не варто зволікати, треба звернутися до лікаря, який після огляду вже може дати точний діагноз і назначить лікування. Ознаки цієї хвороби досить специфічні, тому для якісного діагностування фахівець може рекомендувати додаткові методи:

  • рентген;
  • МРТ;
  • УЗД (призначається під час лікування оцінювання позитивної динаміки терапії).

Так само діагностувати у себе шпору п'яти можна самостійно, для цього оглянути і помацати підошви, п'яти, і знайти найбільш больову точку. Як правило, сама шпора зазвичай не промацується, проте через хронічне запалення м'яких тканин може розвинутися її ущільнення, яке може відчути людина самостійно без лікаря.

П'яткова шпора – це частий запит у пошуковому рядку мережі інтернет і в цьому питанні завжди готові допомогти фахівці команди Ortomedica. Звернувшись до нашого салону, ви отримаєте якісну консультацію менеджера, який підбере найбільш підходящий варіант лікування для шпори п'яти, спираючись на рекомендації лікаря. У нас ви зможете придбати: ортопедичний чобіток, підп'ятник та підібрати для себе індивідуальні устілки на замовлення за допомогою спеціаліста компанії.

Варіанти лікування шпори п'яти

При шпорі п'яти методика лікування підбирається лікарем в індивідуальному порядку, все залежить від стадії розвитку патології, ступеня вираженості клінічної картини і фізіологічних особливостей:

  1. Нехірургічне лікування;
  2. Відпочинок;
  3. Ортопедичні вставки та взуття;
  4. Фізіотерапія;
  5. Ортопедичний чобіт при п'ятковій шпорі;
  6. Хірургічне втручання.

Пацієнт повинен розуміти, що незалежно від того, який метод лікування буде йому призначений, варто обмежити ступінь навантаження на п'яту, тим самим допомагаючи собі швидше відновиться, і прийти до форми.

Реабілітація та відновлення після п'яткової шпори

П'яткова шпора є результатом плантарного фасціїту, провідним симптомом якого є біль у п'яті, що різко виникає або посилюється у разі додаткового навантаження на ділянку. Фахівці стверджують, що у більшості випадків больовий синдром обумовлений запально-дегенеративними змінами плантарної (підошовної) фасції.

Підошовною фасцією прийнято називати жорстку сухожильну пластинку, сплетену з великої кількості мікроволокон, яка прикріплюється до кістки п'яти голівок плюсневих кісток, утворюючи при цьому своєрідний захисний чохол для підошовної поверхні стопи.

Плантарний фасціїт лікування:

  • Зменшити час перебування у позиції «стоячи» та тривалість ходьби. Як правило, дотримання цієї рекомендації допомагає досягти зниження вираженості болю вже за 5 – 6 місяців.
  • Носити ортопедичні устілки та підп'ятники.
  • Іммобілізація.
  • Ін'єкції кортикостероїдів.
  • Реабілітаційні вправи після лікування

П'яткова шпора або плантарний фасціїт - захворювання, що відрізняється гострим болем у п'яті, її можна порівняти з болем від наступу на гострий камінчик, що різко посилюється при навантаженні. Діагностику та лікування п'яткової шпори призначає лікар-травматолог на підставі опитування пацієнта, фізичного огляду та необхідних досліджень. Нижче представлена методика реабілітаційних вправ спрямована на усунення підошовної напруги у стопі та відновлення функції м'язів. Дана методика - це найефективніше лікування шпори п'яти, більш якісний результат буде помітний в комплексі з іншими терапевтичними заходами. Все нижче представлені вправи найкраще здійснювати у зручному одязі та без взуття. Кожну вправу виконувати плавно та правильно, особливо у перші дні занять. П'яткова шпора та її лікування в домашніх умовах:

  1. Зворотний натяг ноги-вправа здійснюється лежачи на животі, ноги потрібно тримати прямо, а руки покласти під голову. Далі рекомендується втягнути живіт, напружити і підняти ногу, що розробляється, на 20 см від підлоги. У цьому положенні ногу необхідно тримати близько 5 секунд, після розслабити і повернути ногу у вихідне положення. Для результативності робіть 2 підходи по 15 повторень.
  2. Відведення ноги лежачи – людина лежить на боці, тримаючи руку під головою, піднімаючи одну ногу до стелі, на відстань 25-30 см від підлоги. Ногу необхідно тримати прямо, потім плавно її опустити. Достатньо робити 2 підходи по 15 повторень.
  3. Викочування стопи - прийняти положення сидячи або стоячи, покласти під підошву м'ячик або будь-який зручний для розкочування предмет, відмінно підійде качалка. Далі потрібно викочувати стопу від п'яти до пальців і назад близько 5 хвилин. Фахівці рекомендують до застосування дану вправу вранці або відразу після пробудження.
  4. Розтягування рушником – в положенні сидячи на підлозі, ногу, що розробляється, витягнути перед собою, натягнути носок стопи до себе за допомогою рушника, при цьому ногу тримаючи прямо. Тримайте 15-30 секунд при повторі 3 рази.
  5. Розтяг задньої поверхні ноги – повернутись обличчям до стіни, уперти руки об неї на рівні очей. П'яту ноги, що розробляється, вперти в підлогу, пальці стопи розгорнути прямо. Повільно нахиліться вперед, до напруги в задній частині ноги. Утримуйте розтягування 15-30 секунд після повернення у вихідне положення і повторити все 3 рази.
  6. Розтягнення ахілла – стаємо на сходинку або будь-яке нерухоме піднесення на висоті 25 см, нога, що розробляється, при цьому повинна звисати. Тягнемо п'яту пошкодженої ноги вниз, а здорову ногу злегка згинаємо в коліні, поки не виникне відчуття натягу в підошві. Утримувати таке положення потрібно 15-30 секунд, після розслабитися, повторювати вправу потрібно тричі.
  7. Підошовне розтягування сидячи - розташуйтеся зручно сидячи на стільці, далі покладіть гомілку ноги, що розробляється, на інше коліно. Однойменною рукою розігніть пальці в напрямку гомілки, доки не відчуєте натяг у підошві. У цьому положенні потрібно перебувати 15 секунд і повторити його 3 рази.

Поступове повернення до спортивної діяльності можливе і навіть потрібне. Спортивними лікарями доведено, що продовження навантажень у «щадному режимі» має більший ефект на результат лікування, ніж відмова від навантажень взагалі. Тому не варто нехтувати своїм здоров'ям і комфортом при ходьбі і у разі виникнення болю в п'яти, звернутися до лікаря, щоб своєчасно почати займатися рятуванням від шпори п'яти, якщо така є. Наявність шпори на ступні та недбалість людини до лікування може викликати ряд ускладнень, які серйозно знизять якість життя пацієнта. Наприклад, болі в ступні не дозволять пацієнту повноцінно спиратися на стопу, що болить, і вести активний спосіб життя, так само людина змушена буде уникати навантажень на хвору п'яту, і перерозподіляти вагу тіла на здорову ногу.

Профілактика п'яткової шпори у спортсменів включає кілька рекомендацій, дотримуючись яких людина може уникнути появи різних натоптишів і п'яткової шпори. До них увійшли:

  1. Під час тренувань та занять спортом слід дбайливо ставитись до суглобів, не перевантажувати їх, перед основним тренуванням робити розминку, уникати інтенсивних навантажень.
  2. Розминка повинна включати кардіонавантаження, потім розігрів м'язів, які будуть задіяні в тренуванні, а на завершення - вправу на розтяжку.
  3. У процесі занять спортом найкраще користуватися відповідним захистом – ортезом, бандажем, ортопедичним чобітком чи підп'ятником.
  4. Правильний вибір повсякденного взуття.
  5. Регулярна гімнастика для ніг та ступнів.
  6. Харчування.

Спортсмени знають, як важливо дотримуватись правильного харчування, проте це не зайве для всіх людей, а не тільки тих, хто вибрав для себе активний спосіб життя.

Варто пам'ятати про те, що кожен зайвий та небажаний кілограм стає помітним навантаженням для підошовного зв'язування і надалі веде до проблем опорної структури тіла. Тому так важливо контролювати свою вагу та дотримуватися раціонального харчування. У раціоні кожної людини має бути достатня кількість білків, вітамінів, мікро та макроелементів, без яких неможливе відновлення тканин.

Лікарі рекомендують відмовитися від:

  • копченого, солоного, пряного;
  • наваристих м'ясних бульйонів;
  • жирного м'яса;
  • алкоголю, газованих напоїв;
  • міцного чаю та кави.

Включивши до раціону:

  1. чисту воду;
  2. фрукти та ягоди;
  3. горіхи;
  4. холодець;
  5. крупи;
  6. зелень.

Дотримуючись правильного харчування та рекомендацій фахівців, кожна людина може зберегти своє здоров'я від небажаних травм та хвороб.

Спортсмени не з чуток знають, які болі в п'яті і дискомфорт у пересуванні доводиться терпіти через п'яткову шпору. Зазвичай больовий синдром вдається швидко зменшити після відпочинку. Тому пацієнтам слід зробити перерву в заняттях спортом і якнайменше ходити або стояти.

Якщо ж ви шукаєте собі ортопедичні вироби для лікування шпори п'яти, то все необхідне є в нашому каталозі. Покупці віддають перевагу нашому салону Медтехніки Ortomedica тому, що знають, що тут на них завжди чекає якісна консультація від провідних фахівців компанії. Крім цього ми пропонуємо своїм відвідувачам безкоштовну діагностику стопи, виготовлення індивідуальних устілок при шпорі п'яти і спеціальне ортопедичне взуття. У нашому салоні можна якісно підібрати ортопедичний чобіт для того, щоб лікування шпори пройшло швидше і якомога безболісніше. Чекаємо на вас у себе у відділеннях салону Ортомедіка, а також на сайті компанії.

Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю