Деформація великого пальця стопи - причини, симптоми, лікування
Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)
Дата публікації: 07.09.2022
Зміст:
Однією з найпоширеніших в ортопедії патологій, що зустрічається практично у 60% дорослого населення, є вальгусна деформація стопи. У народі цю хворобу називають "кісточка на нозі". Дане захворювання також іноді зустрічається і у дітей, а найбільше до патології схильна жіноча стать. Кісточка приносить масу незручностей, біль та дискомфорт. Чому вона утворюється на стопі і чи можна назавжди позбутися цієї проблеми? Які причини та симптоми вальгусної деформації існують, а також як лікувати кісточку на нозі? На ці та інші питання постараємось сьогодні відповісти. Вальгусна деформація великого пальця стопи виникає внаслідок поперечної плоскостопості. Сплощення поперечного склепіння провокує деформацію плюсне-фалангового суглоба першого пальця, що спричиняє патологічні структурні зміни інших пальців теж. Шишка на нозі викликає у пацієнта ниючий біль, позбавляє людину можливості носити звичайне взуття та завдає естетичного дискомфорту.
Причини виникнення кісточки на нозі
Досить часто люди плутають деформацію вальгусу з подагрою. Справа в тому, що обидві ці патології мають схожий прояв у вигляді утворення шишки біля основи великого пальця стопи. Проте варто розуміти, у чому полягає основна відмінність. Різниця між подагрою та вальгусною деформацією полягає у різних механізмах формування патологій. При вальгусному викривленні деформується безпосередньо кісткова структура, тоді як подагра не має на увазі деформацію кістки. Якщо область кісточки запалилася і болить, а її температура збільшилася — це може бути ознакою подагри. При подагрі в суглобах стопи починають відкладатися кристали сечової кислоти, що призводить до запалення суглобової оболонки та м'яких тканин. Відповідно, способи лікування цих двох захворювань різні. Тому не потрібно займатися самолікуванням. Якщо стопа болить, опухла, а кісточка збоку активно росте – необхідно відвідати кваліфікованого лікаря, щоб фахівець провів діагностику та встановив причину кісточки на нозі. Далі лікар підбере вам підходящий спосіб терапії.
Поговоримо про причини вальгусної деформації. Чому на стопі утворюється шишка і що часто до цього призводить. Патологічне викривлення пальців стопи не відбувається відразу. Проблема розвивається поступово. Спочатку людина починає відчувати легкий дискомфорт при носінні звичайного взуття, далі з'являється біль у стопі. З розвитком хвороби можна помітити відхилення великого пальця та утворення характерного кісткового наросту біля його основи. Найчастіше вальгусна деформація діагностується у жінок. Це пов'язано з тим, що дівчата воліють носити гарне модельне взуття нерідко на високих підборах. Відомо, що подібне взуття негативно впливає на здоров'я ступнів. Групу підвищеного ризику розвитку вальгусної деформації також становлять такі категорії людей:
- Жінки старші 30 років. Особливо це стосується жінок, які регулярно носять взуття на підборах.
- Пацієнти з плоскостопістю. При поперечній плоскостопості ризик утворення кісточки на нозі зростає у кілька разів.
- Люди з надмірною масою тіла (оскільки зайва вага збільшує навантаження на стопи).
- Генетична схильність. Якщо у когось у сім'ї була така проблема, ймовірність утворення вальгусної деформації досить висока.
- Травми суглобів стопи. Якщо раніше людина мала травми стопи, за відсутності належних профілактичних заходів є ймовірність розвитку вальгусної патології.
- Нестача фізичної активності. Якщо людина звикла вести малорухливий спосіб життя — слабшає м'язовий тонус її тіла, а кісткові та зв'язкові структури стають більш схильними до деформацій.
- Хронічна слабкість сполучної тканини. Може бути вродженою чи набутою (внаслідок різних травм чи порушень в організмі).
- Професійний спорт. Деякі види спорту, також спортивні танці або балет призводять до підвищених навантажень на стопи. Це веде до порушень у суглобах та наступної з цього деформації.
Також вальгусна стопа може утворитися під час вагітності через високе навантаження на ноги або після деяких видів травм. При утворенні halluх valgus великий палець стопи якби наповзає на другий або завертається під нього. Таким чином утворюється молоткоподібне викривлення. Іноді може деформуватися третій і п'ятий пальці. Мізинець стопи зазвичай відхиляється до першого пальця. Подібний патологічний розвиток носить назву хвороба Тейлора. Щоб точно встановити тип вальгусної деформації та розібратися у всіх тонкощах та нюансах – знадобиться допомога професійного ортопеда, тому не варто зволікати з візитом до лікаря. Чим раніше лікар встановить діагноз та стадію, тим ефективнішим виявиться лікування.
Симптоми вальгусної деформації стопи
Першими ознаками наявності порушень у стопі є відчуття дискомфорту при ходьбі, а також поява болю, інтенсивність якого може посилюватися з часом. Далі виявляються візуальні зміни у вигляді утворення невеликої пухлини біля великого пальця стопи. Згодом опухлість починає прогресувати та збільшуватися. У деяких випадках можуть виникнути проблеми з пересуванням. Небезпека кісточки на нозі полягає в тому, що ця патологія провокує супутні ортопедичні захворювання.
Як визначити наявність захворювання, щоб своєчасно звернутися до лікаря? Симптоми вальгусної деформації стопи:
- ви відчуваєте дискомфорт у стопі, зокрема у її передньому відділі;
- з'явилася набряклість;
- ноги стали швидше втомлюватися при ходьбі;
- вам стало важко підбирати взуття, тому що в ньому ви почуваєтеся недостатньо комфортно;
- з'явилися зорові анатомічні зміни стопи;
- якщо кісточка на нозі вже була, при прогресуванні хвороби вона починає збільшуватися обсягом;
- викривляються пальці стопи.
Якщо ви стали відчувати біль, дискомфорт і помітили візуальні зміни — це сигнал до того, щоб звернутися за консультацією до ортопеда або травматолога. Лікар проведе необхідний діагностичний комплекс процедур та визначить, чи є у вас вальгусна деформація.
Багато пацієнтів плутають вальгус із подагрою. Симптоми при подагрі зовсім інші, а саме:
- яскраво виражений больовий синдром;
- почервоніння та набряк у ділянці великого пальця;
- локальна зміна кольору шкіри та підвищення її температури;
- з'являється відчуття скутості у суглобах стопи;
- у деяких випадках утворюються подагричні тофуси.
Правильно встановити діагноз та визначити причину утворення патології може лише лікар. Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням, оскільки неправильне лікування хвороби може суттєво погіршити стан вашого здоров'я.
До якого лікаря варто звернутись?
Лікуванням вальгусної стопи займаються ортопеди, травматологи та хірурги. У процесі діагностики фахівець збирає ретельний анамнез, проводить розпитування пацієнта щодо визначення основних скарг і симптомів, візуально оглядає стопи і встановлює форму, тип, стадію патології. Методи діагностики вальгусної деформації стопи такі:
- Плантографія. Метод, що дозволяє встановити, чи є у пацієнта плоскостопість, а також яку форму та стадію має захворювання. Також за допомогою плантографії лікар аналізує ресорну функцію стопи. Це важливо визначити, оскільки найчастіше до утворення вальгусного викривлення наводить поздовжня плоскостопість. Отже, якщо вона буде виявлена, лікування починатиметься саме з корекції плоскостопості.
- Подометрія. Спосіб оцінювання навантаження, що припадає на стопи. За допомогою подометрії можна визначити наявність і тип плоскостопості, а також оцінити ризик розвитку інших деформацій.
- Рентгенографія. Знімок внутрішніх структур стопи дозволяє візуально визначити ступінь деформації та встановити її тип.
Залежно від результатів діагностичного обстеження пацієнту буде призначено відповідну схему лікування. Сучасні методи лікування вальгусної деформації передбачають використання спеціальних ортопедичних бандажів, застосування ортопедичних устілок (зокрема індивідуальних) та призначення комплексу фізіотерапевтичних процедур. Якщо у пацієнта діагностована подагра, підбираються спеціальні препарати, які допоможуть прибрати запалення. Всі ці проблеми можна вилікувати, якщо своєчасно звернутися до лікаря і суворо дотримуватися всіх його рекомендацій.
Часті питання про кісточку на нозі
Як позбутися кісточки на великому пальці ноги?
Позбутися кісточки на великому пальці ноги допомагають ортопедичні бандажі та використання ортопедичних устілок. У деяких випадках ортопед може призначити індивідуальні ортопедичні устілки. Якщо патологія встигла набути важкої форми — можуть використовуватись хірургічні методи лікування.
Чому на великому пальці ноги росте кісточка?
Це може бути вальгусна деформація, що виникає найчастіше внаслідок поперечної плоскостопості або подагра (відкладення в суглобах кристалів сечової кислоти). При вальгусному викривленні деформуються кісткові структури, тоді як при подагрі запалюється м'яка тканина.
Чи можна виправити вальгусну стопу?
Своєчасне звернення до фахівця суттєво підвищує ймовірність повного одужання від вальгусної деформації. Для цього застосовуються спеціальні ортопедичні бандажі, устілки та інші методи лікування.
Чому відбувається вальгусна деформація?
Вальгусна деформація утворюється внаслідок регулярних навантажень на стопи. Появі вальгусу нерідко передує поперечна плоскостопість, зайва вага, носіння тісного взуття на високому підборі та малорухливий спосіб життя.
Задайте питання лікарю
Вітаю. Чи допомагає застосування мазів, кремів при вальгусній деформації стопи? Знеболює, зупиняє деформацію?
Добрий день! Ні, мазі та креми ніяк не впливають на вальгусну деформацію. Зупиняють деформацію тільки бандажі, щоденне використання ортопедичних устілок та анатомічного взуття правильної ширини. Якщо стадія така, що виникають сильні болі, це вже привід звернутися до лікаря.
Добрий день, як правильно підібрати бандаж і устілку при вальгусній деформації стопи, і як часто носити бандаж?
Добрий день! Зверніть увагу на нічний бандаж Aurafix AO-10 та ортопедичні устілки Ortofix 829 Classic. Також важливо носити анатомічне взуття правильної ширини, так як вузьке взуття ще більше нашкодить ситуації.