Як користуватися кисневим концентратором
Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)
Дата публікації: 27.02.2023
Зміст:
При необхідності наситити кров киснем застосовують такий медичний апарат, як кисневий концентратор. З використанням цього апарату людина проводить дихальні процедури з допомогою спеціальних кисневих сумішей. Внаслідок цього підвищується сатурація, клітини організму насичуються достатньою кількістю кисню.
Навіщо потрібен кисневий концентратор
За фактом, ми живемо завдяки кисню, якщо його недостатньо в нашому організмі, то є ймовірність розвитку гіпоксії.
Такий терапевтичний процес, як оксигенотерапія, виконується за допомогою кисневого концентратора. Процедура визнана ефективною і широко використовується як у домашніх, так і в лабораторних умовах.
Для більшості людей, які живуть у мегаполісах не завжди є доступними прогулянки на свіжому повітрі, особливо це стосується місць де велике скупчення автотранспорту та повітря забруднене різними вихлопами та газами. Терапія дихання чистим киснем допоможе наситити організм до оптимально комфортного рівня.
Кисневий концентратор, в першу чергу, варто використовувати тим людям, у яких є діагностовані захворювання органів дихання, такі як бронхіальна астма та інші захворювання легень. У такому апараті немає потреби людям, у яких легені можуть самостійно забезпечити потребу організму в кисні.
Принцип роботи концентратора
Робота концентратора легка і продуктивна. Такий апарат вбирає повітря з будь-якого приміщення де ви знаходитесь, фільтрує його в процесі чого молекули азоту відокремлюються від молекул кисню. У результаті практично чистий кисень подається в кисневий шланг, який використовує людина. Тиск опускається, азот знову перетворюється на газ і через сполучний клапан повертається в атмосферу. Після цього цикл щоразу повторюється.
Кисневі концентратори можуть бути:
- Стаціонарними. Такі пристрої встановлені та застосовуються у лікарнях та медичних закладах. Особливість такого апарату полягає в тому, що він може генерувати до 10 літрів повітря на хвилину. Концентратор великий, займає чимало місця, працює від електромережі. Завдяки своїй потужності апарат одночасно може використовуватися для підтримки декількох пацієнтів.
- Мобільними. Їх ще називають портативними. Вони не такі громіздкі, як стаціонарні апарати, зручні для домашнього використання. Їх продуктивність у кілька разів менша за вищезгаданий апарат. Такий концентратор може виробляти до 3-х літрів кисню за хвилину. Працює за аналогічним принципом, як і стаціонарний. Перевага в тому, що він працює від встановленої в ньому батареї, завдяки чому його можна використовувати не тільки вдома, а й десь на виїзді. Не призначений для одночасного використання кількома людьми.
Сама система кисневого концентратора здатна виробляти суміш, у якій міститься до 90% чистого кисню.
Як підключити кисневий концентратор вдома
Використовувати кисневий концентратор необхідно тільки за рекомендацією та приписом лікаря. Якщо ви тільки вперше вирішили скористатися кисневим апаратом, то слід детально ознайомитися з покроковою інструкцією приладу. Підключаючи генератор кисню вдома, необхідно звертати увагу на наступні моменти:
- Встановлена лікарем кількість необхідних процедур. Важливо дотримуватися заданої тривалості та періодичності використання;
- Коли ви знаєте, скільки часу робити процедуру і як часто, можна переходити до налаштування приладу. Перед тим як його увімкнути, наберіть дистильовану воду у спеціальну ємність;
- Далі необхідно налаштувати апарат на необхідний рівень потоку. Це важливо, оскільки різні апарати можуть виробляти різний обсяг кисню за хвилину. Необхідний саме вам рівень також підкаже лікар;
- Для перевірки прохідності кисню через канюлі, їх можна опустити в склянку з водою. Лише кілька секунд вистачить, щоб побачити, чи виходить з них кисень. Поява бульбашок свідчить про пуск необхідного потоку кисню;
- Далі необхідно встановити канюлі в носову область. При цьому, фіксатор з петлею повинен знаходитися під підборіддям, а шланги, що подаю кисень повинні бути за вухами;
- Тепер можна виконати дихальну процедуру, при цьому важливо стежити, щоб прилад не перегрівався.
Як додаткові комплектуючі для кисневого апарату може використовуватися маска. Принцип дії однаковий, але у разі використання маски людина не матиме можливості говорити або покашляти в момент процедури. Також до додаткових аксесуарів можна віднести:
- Контейнер для кисню;
- Фільтр для концентратора;
- Кисневі маски;
- Сполучні трубки.
Придбати кисневі концентратори або комплектуючі для їх складання ви можете у нашій компанії Ortomedica. При необхідності фахівці проконсультують з питань, що вас цікавлять.
Як дихати кисневим концентратором
Інгаляції краще проводити, сидячи або лежачи в розслабленому положенні. Чому не варто робити цього стоячи, відповідь проста - через високу концентрацію кисню може з'явитися запаморочення.
При використанні концентратора категорично не можна курити. Якщо ви маєте цю згубну звичку, то хоча б на час її лікування необхідно відкласти. Також не можна вживати алкоголь як до процедури, і після.
Як довго можна використати концентратор?
При використанні концентратора в домашніх умовах час його використання не повинен перевищувати 10-20 хвилин. Це ми говоримо за необхідності проведення профілактики при легких нездужаннях дихальних шляхів. Якщо людина має серйозні захворювання, наприклад, такі як пневмонія, то дихальна процедура може займати і до декількох годин на добу. Після двох годин використання необхідно робити перерву, дати відпочити і людині і самому апарату.
Кисень повинен даватися дозовано, тільки лікар може призначити необхідну кількість часу для проведення дихальної процедури концентратором. Профілактична процедура для здорової людини займає лише 3-5 хвилин на день.
Важливо звернути увагу, що не можна довго дихати чистим киснем, оскільки це може призвести до отруєння. В тілі накопичується вуглекисла кислота, в результаті цього може з'явитися головний біль, судоми, в деяких випадках може бути втрата свідомості. Тому все має бути дозовано і в перші рази під наглядом лікаря.
Поширені помилки під час використання кисневих концентраторів
Оксигенотерапія призначається для людей, які мають серцево-судинні та бронхо-легеневі захворювання. Одна з типових помилок при виборі концентратора – неправильний підбір необхідних характеристик. Щоб купити концентратор з оптимальною швидкістю подачі кисневої суміші, можна проконсультуватися зі спеціалістами нашої компанії. До інших поширених помилок при використанні концентратора можна віднести:
- Неправильний вибір місця встановлення пристрою. Прилад повинен знаходитися в чистому та сухому місці, поряд не повинно бути будь-яких опалювальних приладів. Будь-який предмет повинен бути на відстані від апарата щонайменше 10 см. Це стосується стіни, ліжка та інших об'єктів. Якщо встановити концентратор близько до чогось, він буде дуже швидко нагріватися. Встановлювати пристрій у ванній кімнаті категорично не рекомендується. Там високий рівень вологості, що може призвести до поломки.
- Зневажливе ставлення до деталей концентратора. Важливо, щоб трубки зволожувача не перегиналися, оскільки пристрій може працювати зі збоями. Сам концентратор – потужний прилад, при підключенні не варто використовувати кілька подовжувачів, адже це може призвести до замикання.
- У бак зволожувача необхідно наливати виключно дистильовану воду. Іноді люди бажаючи заощадити наливають у бак звичайну воду, а це, у свою чергу, призводить до появи вапняного нальоту. Після накопичення цього нальоту може знизитись рівень потоку кисню.
Також до помилки можна віднести той момент, що багато хто вважає, що кисневий концентратор необхідний тільки для людей з тяжкими захворюваннями. За фактом киснева терапія використовується для вагітних, при лікуванні дитячих хвороб, а також для профілактики захворювання на дихальні шляхи.
Особливості використання концентратора при захворюваннях
У період різних епідемій люди намагаються застосовувати весь спектр засобів спрямованих на небезпечні мікроорганізми та знезараження навколишнього середовища. Принцип роботи кисневого концентратора у генерації та фільтрації кисню з атмосфери. Його варто застосовувати за наявності бронхіту, легеневої гіпертензії, ковіді, пневмонії та інших захворюваннях легень.
Як дихати концентратором кисню при ковіді
Кисневий концентратор один із ефективних методів при лікуванні коронавірусу. При цій хворобі помітно погіршується та утруднюється дихання, внаслідок чого може утворитися гіпоксія. Тому, за наявності симптомів та підтвердженого діагнозу "ковід" варто задуматися про використання даного приладу. Концентратор допомагає нормалізувати дихання та стабілізує роботу серцево-судинної системи. Головне правило при використанні концентратора при коронавірусі - не перевищувати встановлене дозування та час використання. Рівень припустимого дозування призначає лікар. У середньому при коронавірусі дихальні процедури становлять близько півгодини на день.
Як використовувати концентратор при пневмонії
При пневмонії теж можна використовувати кисневий концентратор. Пневмонія є гострим, інфекційно-запальним захворюванням легень. При цьому недузі людина може відчувати значне погіршення в процесі дихання, а при глибокому вдиху може відчуватися неприємний біль у боці. При пневмонії необхідно вибрати режим роботи апарату та його потужність. Далі потрібно приєднати трубку до носової канюлі або маски і почати дихати киснем. За часом процедура займає 10-20 хвилин залежно від вашого стану та призначень.
Протипоказання для використання концентратора кисню
Про переваги і про важливість апарату кисневий концентратор ми вже сказали, давайте поговоримо і про протипоказання. Зверніть увагу, що якщо людина має загострення захворювань органів травної системи, то не можна застосовувати цей апарат. При гіпероксії (надлишковому насиченні крові киснем) проведення такої терапії теж протипоказане. До таких же застережень варто віднести сечокам'яну та жовчнокам'яну патологію, а також непереносимість до компонентів сумішей. Відповідне застосування та проведення процедури допоможе уникнути ускладнень, буде спрямоване на повне чи часткове оздоровлення організму. Тому за наявності перелічених вище захворювань, не варто використовувати концентратор, щоб не нашкодити своєму організму.
Стандартна норма сатурації складає 95-98%. Якщо у дорослої людини сатурація падає 94% і нижче, тоді варто підключати лікування з подачею кисню. Це допоможе уникнути можливих ускладнень, швидше приведе організм до норми. Також варто звернути увагу на те, що довго дихати чистим киснем не рекомендується. Якщо це триває кілька хвилин, нічого страшного не станеться, але при тривалому вдиханні чистого кисню може трапитися отруєння. У разі такого отруєння можуть порушуватись функції центральної нервової системи, кровообігу та самого дихання. Тому вкотре нагадуємо про те, що необхідно дотримуватися встановленої тимчасової та концентрованої норми. Підсумовуючи варто відзначити, що кисневі концентратори зручні та важливі апарати для домашнього та лабораторного використання. Перед застосуванням пристрою необхідно отримати рекомендації лікаря, не варто займатися самолікуванням. За потреби придбання кисневого концентратора, ви завжди це можете зробити у нас в компанії ортопедичних товарів Ortomedica. Зберігайте своє здоров'я, систему органів дихання, прагніть глибоко вдихати приємні аромати квітів і смачних страв і щоб це не викликало абсолютно ніякого дискомфорту. Наші товари спрямовані на підтримку вашого здоров'я та завжди готові бути під рукою.