Для чого потрібен ортез на гомілковостопний суглоб

Катерина Загорулько

Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)

Дата публікації: 15.05.2023

Ортопедичні вироби спрямовані на збереження рухливості, підтримання звичного способу життя, надають допомогу при відновленні після травм та операцій.  Загалом бандаж на гомілку використовують як профілактику розтягувань та переломів, а також для реабілітації при різних травмах.  Щоб максимально ефективно використовувати ортез для гомілки необхідно знати, як його правильно носити і при яких пошкодженнях застосовувати.  Про це фахівці компанії Ортомедика детально розкажуть у цій статті.

Види фіксаторів гомілкостопа

Бандаж на гомілкостоп є пружною фіксуючою пов'язкою, яка допомагає зберігати вашу кісточку в фізіологічно правильному положенні. Разом з цим, він бере на себе функцію мінімізації напруги на суглоб. Ортез можна використовувати як для профілактики пошкоджень, так і вже при травмах для якнайшвидшого відновлення.  Бандаж має фіксатори за трьома ступенями жорсткості:

  •  М'які;
  •  Напівжорсткі;
  •  Жорсткі.

М'які бандажі ще називають еластичними.  Їх роблять із еластичного трикотажу чи неопрену. Тут фіксація проходить легко, тому найчастіше використовується для профілактики можливих пошкоджень гомілкостопа. Зовні такий бандаж може нагадувати звичайну шкарпетку з обрізаною передньою частиною. Як фіксатори в таких моделях, можуть бути вшиті силіконові вкладиші, які покращують чутливість, а також мають легкий масажний ефект, що дає розслаблення. Ще є варіант роз'ємного бандажу, який також можна використовувати для легкої чи помірної фіксації. На такому ортопедичному аксесуарі є липучки-застібки, які контролюють силу натягу та фіксації. Допомагають при реабілітації після отриманої травми або після зняття гіпсової пов'язки. Деякі моделі можуть бути на шнурівці, що дає додаткову зручність при його носінні та догляді за тілом при знятті ортезу.

Для посиленої фіксації використовується лігаментарний ортез. Такий бандаж має анатомічну форму, як фіксація використовуються хрестоподібні ремені, які за необхідності можна знімати.

Така конструкція добре фіксує суглоб, не обмежуючи його основні функції. Ремені забезпечують додатковий захист для зв'язок від будь-яких пошкоджень.

Напівжорсткі бандажі як правило, не такі еластичні та розтяжні. Такі ортези можуть бути оснащені додатковими фіксуючими елементами такі як: металеві ребра, шини, що моделюються, утяжки та інші допоміжні елементи. З напівжорсткими бандажами знерухомлення гомілкостопа забезпечене, але варто звернути увагу, що в такому разі частково обмежується його рухливість. Це завдає певного дискомфорту, але впливає на якнайшвидше відновлення тканин.  Найчастіше їх використовують при розривах зв'язок, і при хронічних загостреннях в області цієї ділянки.

Також є моделі, які оснащені пневмокамерами, в які проникає повітря і тим самим пом'якшує тиск на травмовану зону. Також у твердих фіксаторах є шарнірна система, яка допомагає регулювати рівень руху самого суглоба. Разом з тим, що ортез забезпечує знерухомленість, він також знімає навантаження, що сприяє якнайшвидшому відновленню, особливо після переломів.

Особливий фіксатор гомілкостопа має деротаційний чобіток. Такий варіант також дуже надійно фіксує ногу. З такою конструкцією обертання ноги ліворуч і праворуч стає неможливим завдяки чому відновлення проходить швидше.  Конструкція має поперечину, яка і виступає надійним фіксатором. Такий чобіт лікарі можуть рекомендувати пацієнтам після серйозних травм, а також після інсульту та паралічів нижніх кінцівок. Конструкція спрямована на збереження правильного положення стопи та дає полегшення під час ходьби.

Функції гомілковостопних бандажів

Навіть при легких травмах не варто нехтувати необхідністю використовувати лангет на ногу. Такий підхід допоможе уникнути у майбутньому серйозних ускладнень. Для лікування гомілковостопного суглоба застосовуються кілька фіксаторів, кожен з яких має свою функцію:

  1. Еластичний бандаж на стопу призначається для лікування та профілактики артриту, розтяжінь м'язів, при венозному розширенні вен. Функціями такого бандажу є - компресія та знеболення. Такий гомілковостопний ортез варто застосовувати за наявності великих фізичних навантажень або за наявності надмірної ваги, яка дає додаткове навантаження на ноги.
  2. Тутор для гомілковостопного суглоба застосовується при серйозних пошкодженнях, у деяких випадках навіть може замінювати гіпсові пов'язки. Загалом тутор застосовують після переломів, травм зв'язок та кісточок. Жорстка фіксація суглоба забезпечується завдяки встановленим металевими пластинами. У такому випадку предмет виконує функцію підтримки. 

Ступінь жорсткості необхідного фіксатора визначається лікарем, спираючись на індивідуальні ушкодження в результаті розтягувань або переломів.

Як визначити розмір ортезу для гомілкостопу

Варто звернути увагу, що різні торгові марки можуть мати різну розмірну лінійку ортопедичних виробів, у тому числі й гомілковостопних ортезів. Щоб визначити необхідний розмір ортезу для гомілкостопу, необхідно керуватися такими критеріями:

  • Розмір взуття, зокрема, необхідно брати до уваги довжину стопи, оскільки взуття може бути маломірним, а для вибору бандажу необхідні більш точні параметри.
  • Розмір навколо щиколотки. Щоб її виміряти, необхідно зафіксувати розмір над кісточкою у найвужчій частині щиколотки.
  • Далі потрібно виміряти обхват гомілки, для цього береться розмір між коліном та щиколоткою.
  • Також вимірюється довжина кісточки через п'яту. Щоб визначити цей розмір, необхідно стати стійко на підлогу і за допомогою гнучкої стрічки виміряти необхідне коло.  Основний вимір необхідно проводити нижче кісточки.

Варто звернути увагу, що якщо ваші параметри відносяться до межі двох показників, вам необхідно вибирати менший розмір. У такому разі не варто брати великий розмір, оскільки є можливість отримати неправильний рівень компресії.

На медичному ринку є моделі, які забезпечують точне регулювання при допустимій амплітуді руху стопи.

 

Які ортези потрібні при переломі та при розтягненні гомілкостопа

Сучасні ортези є чудовою альтернативою жарким і важким гіпсовим пов'язкам.  Фіксатори на пов'язках виготовляються з легких і максимально дихаючих матеріалів, завдяки чому легше переноситься лікування та відновлення після травм.

При травмах гомілкостопа найчастіше призначаються такі ортези:

  • М'які ортези з легкою фіксацією використовуються для боротьби з болем та незначним набряком;
  • Напівжорсткі бандажі необхідні для помірної підтримки при розтягненнях та вивихах;
  • Жорсткі ортези лікарі рекомендують використовувати при значних розтягуваннях та переломах. Такі бандажі забезпечують стабільну фіксацію та нерухомість стопи. 

 При необхідності профілактики, набряку і болю або при забоях варто використовувати м'які і еластичні ортези з незначною компресією.

Якщо є розрив зв'язки, тоді необхідно використовувати ортез з ремінцями для посиленої підтримки.

За наявності переломів кісток потрібна лише сильна та стабільна фіксація. Тому, при переломах кістки п'яти потрібно застосовувати високі ортези, якщо ж є перелом плюсневих кісток, то можна використовувати короткі чобітки, вони забезпечують надійну фіксацію при цьому буде можливість наступати на ногу.

За наявності переломів фаланг пальців та травми таранної кістки варто застосовувати високий чобіт до коліна.

Особливу увагу варто приділити моделям з пневматичною компресією, вони не тільки забезпечують надійну фіксацію, але й зменшують або навпаки збільшують ступінь контролю залежно від стану набряку. Такі бандажі забезпечують зручність при ходьбі, дозволяють робити додаткові перев'язки та застосовувати природний догляд за шкірою.

Є ще жорсткий регульований ортез на гомілковостоп, який найчастіше застосовується при переломах кістки п'яти з вторинним зміщенням уламків. У такому разі ортез фіксується в положенні згинання підошви.

У каталозі компанії Ортомедика ви знайдете великий вибір типів і розмірів ортезів, завдяки чому ви можете вибрати найбільш легкий та ефективний варіант для якнайшвидшої реабілітації.

При цьому, варто звернути увагу, що не можна використовувати лангет замість гіпсу при важких переломах. Так як, це може призвести до усунення кістки. Тому вибір на користь того чи іншого виробу має робити лише лікар.

При всій своїй користі гомілковостопний фіксатор має кілька протипоказань:

  • Наявність відкритих ран та трофічних виразок;
  • Індивідуальна непереносимість та алергічні реакції;
  • Виражений набряк м'яких тканин кісточки.

У середньому ортез необхідно носити від 2 до 8 години на день. Але, за фактом, час носіння гомілковостопного бандажу залежить від ваших індивідуальних пошкоджень та необхідного часу на відновлення суглоба.

Не варто підбирати фіксатор самостійно, лише спеціальні знання лікаря допоможуть зробити правильний вибір. Бережіть себе і вибирайте необхідну конструкцію відповідно до ваших особливостей та ушкоджень гомілкостопу.

Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю