Як підібрати ортези на колінний суглоб?

Катерина Загорулько

Автор: Катерина Загорулько (медичний копірайтер)

Дата публікації: 24.12.2022

Основними функціями виробу є:

  • фіксація суглоба - повна або з можливістю обмеженого згину;
  • зняття надмірних навантажень;
  • корекція суглоба.

За рахунок виконання цих функцій вироби уповільнюють або зупиняють розвиток патологічних змін, запобігають повторне травмування суглоба, покращують його функцію. Для досягнення максимального ефекту важливо правильно підібрати ортез на колінний суглоб.

Показання до носіння ортезів

Носити ортез колінного суглоба рекомендується при наявності таких основних показань:

  • травми менісків;
  • пошкодження або розтягнення бокових і хрестоподібних зв'язок;
  • в період відновлення після травм або хірургічних операцій на колінному суглобі;
  • нестабільне становище колінної чашечки;
  • при артриті і артрозі;
  • при значних фізичних навантаженнях (рекомендується спортсменам і людям, що займаються важкою працею).

Головними протипоказаннями носіння колінних ортезов є наявність проблем з кровообігом ніг. При варикозному розширенні вен вони призначаються лікарем з особливою обережністю після ретельної оцінки очікуваного позитивного і можливого негативного ефекту. При цьому паралельно обов'язково використовуються ортопедичні вироби проти варикозу. Категорично протипоказані ортези при тромбофлебіті, не рекомендується носіння при наявності пошкоджень і захворювань шкіри, а також при алергії на використовувані матеріали. В інших випадках використання виробів не дає ніяких негативних ефектів за умови дотримання рекомендацій, як носити колінний ортез.

Види ортезів на колінний суглоб

Щоб розуміти, як вибрати, і як правильно носити ортез на колінний суглоб, необхідно розуміти класифікацію цих виробів. Вона здійснюється за цілою низкою ознак:

  • профілактичні - застосовуються при виявленні невеликих паталогічна змін в суглобі, а також при способі життя, пов'язаному зі значними фізичними навантаженнями;
  • реабілітаційні - використовуються при проходженні курсу реабілітації після хірургічних втручань на суглоб, а також після його травм;
  • функціонально-постійні - використовуються в ході тривалої терапії при різних патологіях колінного суглоба.
  • Також потрібно враховувати, що вони можуть виконувати різні функції. За цією ознакою можна вибрати ортез на колінний суглоб одного з наступних видів:
  • фіксують - забезпечують обмеження рухливості;
  • коригувальні - забезпечують виправлення деформацій при тривалому носінні;
  • розвантажують - знімають надмірні навантаження на суглоб;
  • компенсуючі - забезпечують підтримку нижньої кінцівки при ослабленні функції колінного суглоба.

Існують і інші принципи класифікації даних виробів. У тому числі розрізняють жорсткі ортези на колінний суглоб, напівтверді і м'які. За конструктивною ознакою бувають відкриті, закриті, шарнірні колінні ортези.

Вибір моделей

Щоб домогтися оптимального ефекту від носіння вироби, потрібно знати, як підібрати ортез на колінний суглоб. Необхідно розуміти, що дані вироби призначаються лікарем після ретельного обстеження суглоба. Щоб правильно підібрати ортез на колінний суглоб, потрібно строго слідувати рекомендаціям лікаря. Також повинні враховуватися і певні характеристики виробів.

Зокрема, м'які моделі зазвичай призначають спортсменам і людям, діяльність яких пов'язана з важкою фізичною працею. Це пов'язано з тим, що вони забезпечують хорошу підтримку коліна, але при цьому не обмежують його рухливість.

Напівжорсткі ортези призначають при реабілітації після хірургічних втручань і травм. Крім того, цей тип застосовують для лікування при наявності хронічних захворюваннях ніг, а також при внутрішніх паталогічна зміни в коліні. Рекомендації по носінню ортеза колінного суглоба жорсткого типу пов'язані з лікуванням переломів, розривів зв'язок і інших серйозних ушкоджень. Їх ефект полягає в жорсткій фіксації зчленування в певному положенні.

Важливим параметром є також і матеріал ортезів. Для їх виготовлення використовуються наступні матеріали:

  • Бавовна. Застосовується для виробництва ортезів, призначених для тривалого носіння. Матеріал не викликає подразнень і інших проблем шкіри, не провокує алергію.
  • Еластан і лайкра. Матеріал забезпечує надійну фіксацію і підтримують повітрообмін, відрізняється охолоджуючим дією.
  • Спандекс - використовується для виробництва фіксують ортезів.
  • Неопрен - синтетичний матеріал з вираженим зігріваючим ефектом і сильною фіксацією. Призначається для короткочасного носіння.

Підбір розміру ортеза на колінний суглоб

Ортез повинен підбиратися індивідуально для конкретного пацієнта з урахуванням будови його ноги. Тому важливо знати, як визначити розмір ортеза колінного суглоба. Для цієї мети потрібно провести наступні виміри:

  • обхват коліна в його центральній частині;
  • обхват на 10-15 см вище колінної чашечки (в залежності від виробника рекомендації можуть змінюватися);
  • аналогічні вимірювання обхвату нижче колінної чашечки;

Якщо правильно підібрати розміри ортеза на колінний суглоб, то результат від їх носіння буде оптимальним.

Застосування і догляд за ортезами

При використанні даних ортопедичних виробів дуже важливо знати, як правильно одягнути ортез на колінний суглоб і носити його. Від цього залежить терапевтичний і профілактичний ефект. При використанні в будь-якому випадку потрібно строго слідувати інструкціям лікаря.

Загальна рекомендація, як правильно надягати ортез на колінний суглоб, полягає в тому, що робити це потрібно на голу шкіру, або поверх тонкого панчохи. Шкіра повинна бути сухою і чистою. Про це слід потурбуватися перед тим, як надіти ортез на колінний суглоб. Також потрібно простежити, щоб на шкірі не було ран і подряпин.

Важливим моментом є тривалість носіння. Скільки носити ортез на колінний суглоб залежить від конкретного захворювання і визначається лікарем. Зазвичай тривалість шкарпетки становить близько місяця. Знімати вироби в процесі носіння рекомендується тільки 2 рази в день на 20 хвилин для виконання гігієнічних процедур. При наявності раніше перенесених травм колінного суглоба рекомендується використовувати м'який ортез на час інтенсивного фізичного навантаження.

Догляд за виробами полягає в періодичній пранні з дотриманням ряду рекомендацій. Перед тим, як прати колінні ортези, необхідно вийняти всі знімні металеві частини. Прання виконується вручну при температурі води не більше 40 ° C. Не допускається використання засобів, що містять хлор. Випрані ортези повинні сохнути природнім шляхом в захищеному від сонячних променів місці. Після повного висихання можна знову встановити металеві деталі вироби.

Інформація в даній статті носить інформативний характер і не замінює професійну консультацію лікаря. Для встановлення діагнозу і призначення лікування зверніться до кваліфікованого спеціаліста. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров'я.

Задайте питання лікарю

Сергій, 07.05.2023 10:54

Вітаю. Я військовий, та хочу залишитись в строю. Пів року тому з'явилась біль в колінах та значні зі спиною. Який тип бандажу краще використати: Еластичний бандаж на коліно посилений Thuasne Sport Reinforced 0354 з ребрами жорсткості чи Наколінник Aurafix (Аурафікс) 103 з відкритою чашечкою і 4 ребрами жорсткості. МРТ показало" МР ознаки розриву заднього рогу медіального меніска, днгнративна зміна тіла латерального міністра, гонартроз 2ступеня, синові та супрателярний бурсит "

Катерина Загорулько, 08.05.2023 15:12

Доброго дня! За показаннями та при поставленному діагнозі, підійде бандаж Aurafix 103. Але фізичне навантаження при таких травмах протипоказане. Thuasne Sport Reinforced 0354 підійде вже на етапі після реабілітації, для усунення ризику повторного трамування під час руху та фізичної активності.

Людмила Черкаська, 17.03.2023 19:49

У мами артроз колінного суства треба міняти сустав но вже 75 років операцію не робитемем хотіли купити бандаж, но в неї тромбофлебіт можна бандаж носити

Катерина Загорулько, 14.04.2023 10:07

Добридень! На жаль, відповідь на це запитання може дати тільки лікар після повноцінного обстеження. Самолікування може зашкодити здоров'ю.